Sponzorováno

Syndrom (deformita) labutí šíje – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

  • Syndrom labutí šíje je deformita prstů na rukou, která se často vyskytuje u lidí s revmatoidní artritidou. Tento stav způsobuje, že se prst ohýbá nepravidelně – přičemž je střední kloub (proximální interfalangeální kloub) přehnutý dozadu (hyperextenze) a koncový kloub (distální interfalangeální kloub) je ohnutý směrem dolů (flexe). Výsledkem je vzhled prstu připomínajícího labutí šíji.
  • Nejčastější příčinou syndromu labutí šíje je revmatoidní artritida, která způsobuje zánět kloubů a změny v okolních vazech a šlachách.
  • Léčba syndromu labutí šíje se zaměřuje na zmírnění bolesti, zlepšení funkce prstu a prevenci zhoršení deformity.
  • Ortézy nebo dlahy mohou pomoci stabilizovat prsty a zabránit dalšímu zhoršování deformity.

Takto může vypadat prst se syndromem labutí šíje.

Takto může vypadat prst se syndromem labutí šíje.

Co je to deformita labutí šíje?

Deformita labutí šíje, nebo také syndrom labutí šíje, ovlivňuje vaše prsty. Dochází k němu, když se více kloubů v prstech ohne do neobvyklých poloh kvůli nějakému zdravotnímu stavu nebo zranění.

Syndrom labutí šíje může způsobit bolest a omezené možnosti použití vašich prstů a rukou. K dispozici jsou jak nechirurgické, tak chirurgické možnosti, které vám mohou pomoci s léčbou symptomů a případně se jimi napraví zakřivení prstů.

Výsledný tvar prstu vypadá podobně jako labutí krk (šíje), proto také tento stav dostal tento název.

Které části prstu jsou syndromem labutí šíje zasaženy?

Vaše prsty mají celou řadu částí. Syndrom labutí šíje ovlivňuje mnoho z těchto částí, včetně těchto:

  • 3 prstové kosti (falangy) – prst je tvořen ze 3 článků (které se odborně nazývají falangy), obsahuje 3 kosti a 3 ohebné klouby a je zakončen nehtem.
  • dva interfalangeální klouby – klouby prstů mezi jednotlivými prstovými články
  • šlachy
  • vazy

Syndrom labutí šíje nastane, když vaše dva interfalangeální klouby směřují nepřirozenými směry a nemohou se narovnat do ploché polohy. Například prostřední kloub prstu může třeba směřovat nepřirozeně nahoru. Tento kloub se nazývá proximální interfalangeální kloub (PIP) – tedy kloub mezi prvním a druhým článkem prstu.

Koncový kloub vašeho prstu se může také ohnout nebo směřovat dolů. Tento kloub se nazývá distální interfalangeální kloub (DIP) – tedy mezi druhým a třetím článkem prstů.

Co způsobuje syndrom labutí šíje a kdo je jím nejvíce ohrožen?

Syndrom labutí šíje může být způsoben celou řadou podmínek a problémů, včetně těchto:

Často dochází k poruše kloubů prstu, když se hlavní vaz v prstu, příliš uvolní. To vede k tomu, že proximální interfalangeální kloub (PIP) směřuje nahoru. Ovlivňuje také šlachy na prstu a způsobuje, že se distální interfalangeální kloub (DIP) zakřivuje směrem dolů. K tomu často dochází, pokud máte určité chronické zdravotní stavy, jako je třeba právě zmíněná revmatoidní artritida.

Syndrom labutí šíje se také může vyvinout i kvůli jiným problémům na ruce, jako třeba kvůli zranění. To může způsobit poškození kloubů, což může vést k ohnutí prstů v poloze typické pro syndrom labutí šíje.

Jak je diagnostikován tento syndrom

Pokud si všimnete změny v ohybu kloubů prstu, měli byste navštívit svého lékaře. Je možné, že váš lékař bude schopen diagnostikovat stav pouhým pohledem na ruce během fyzického vyšetření.

Sponzorováno

Váš lékař může potvrdit diagnózu po rentgenovém vyšetření. Tento postup také umožňuje lékaři prohlížet kosti a klouby v prstech – může prohlížet abnormality nebo zranění.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici u syndromu labutí šíje?

Léčba syndromu labutí šíje se může lišit v závislosti na závažnosti stavu. Neinvazivní léčby zahrnují fyzikální terapii, ergoterapii a použití dlahy. Invazivnější postupy pak zahrnují chirurgický zákrok. Může se jednat o drobné opravy měkkých tkání až po drastičtější opatření, jako je výměna kloubu prstu. Váš lékař se při operaci zaměří na obnovení funkce vašich prstů pomocí nejlepší metody pro váš konkrétní případ.

Fyzikální terapie a ergoterapie

Pokud je SND mírná, lékař vám může doporučit jako první linii léčby: fyzikální terapii nebo ergoterapii. Tyto zahrnují cvičení, protahování a masáže, které pomáhají vašim prstům a rukám vybudovat rovnováhu a získat sílu a mobilitu.

Jako léčba první linie může váš terapeut zacílit na kloub PIP. To může mít za následek také regeneraci vašeho DIP kloubu.

Fyzikální terapie a ergoterapie jsou také klíčovou součástí zotavování se z operace prstu.

Dlahy

Váš lékař může doporučit dlahu, aby se pokusil opravit a stabilizovat stav syndromu. To lze provést společně s fyzikální terapií nebo ergoterapií.

Dlahy mohou fixovat celý váš prst nebo jen kloub. Jedná se o dlahu z osmičky, kterou nosíte kolem kloubu PIP po celou dobu několika týdnů. S tímto typem dlahy můžete stále kloub ohýbat.

Dlaha při syndromu labutí šíje.

Dlaha při syndromu labutí šíje.

 

Ostatní dlahy lze nosit nepřetržitě, případně pouze v určitých částech dne. Dlahy mohou omezit veškerý pohyb prstu nebo umožnit jeho použití.

Oprava měkkých tkání

Oprava měkkých tkání je druh operace, která se zaměřuje na kůži, šlachy a vazy (tedy na měkké tkáně) v blízkosti prostředního kloubu prstu. Je to typ operace, kterou váš lékař může doporučit pro řešení syndromu labutí šíje střední úrovně, protože tato operace nemusí pomoci vážnějším případům.

Artroplastika kloubu PIP

Korekce syndromu labutí může vyžadovat výměnu kloubu v prstu. Artroplastika PIP kloubu je to, když váš lékař nahradí prostřední kloub v prstu. Lékař může doporučit tento typ chirurgického zákroku, pokud je tento kloub nadobro ztuhlý. Lékař také ovlivní měkké tkáně obklopující váš nový kloub a obnoví pohyb v prstu.

Po artroplastice zjistíte, že je mnohem snazší pohybovat prsty a můžete zaznamenat menší bolest. Mějte na paměti, že náhrady kloubů se mohou časem opotřebovat.

Fúze kloubů

Fúze kloubního spojení je, když lékař zajistí kloub v prstu, aby se již nemohl hýbat. Nejčastěji se to děje ve kloubu DIP. Pokud tento kloub nefunguje správně, lékař toto může doporučit. Po operaci nebudete moci pohybovat kloubem a zůstane rovný. Dochází k velké úlevě.

Váš lékař může místo toho doporučit kloubní fúzi i ve vašem kloubu PIP. Tento postup vede k tomu, že váš lékař fixuje kloub v ohnuté poloze.

Tato operace by měla výrazně snížit bolest postiženého prstového kloubu.

Zotavení po operaci

Zotavení z operace na prstu bude trvat mnoho týdnů, ne-li měsíců. Váš lékař vám dá pooperační plán pro každodenní péči o chirurgicky upravený prst. Pravděpodobně doporučí nosit dlahu.

Budete muset navštívit svého lékaře několik týdnů po operaci a určitě i později. Je také pravděpodobné, že budete navštěvovat na týdenní bázi fyzikální terapii, abyste snížili otoky a bolesti a získali v prstu sílu a mobilitu. Cílem terapie je znovu získat sílu, zlepšit rozsah pohybu, přivést zpět jemné motorické dovednosti a snížit bolest.

A pár slov o syndromu labutí šíje na závěr

Pokud k deformitě labutí šíje dojde v důsledku akutního poranění, osoba pravděpodobně nebude mít žádné další komplikace, jakmile se zotaví z chirurgického zákroku. U lidí s revmatoidní artritidou může být nutné několikrát podstoupit operaci a terapii, aby se snížil dopad deformity.

Syndrom labutí šíje může ovlivnit kvalitu života, ale s odpovídající léčbou je možné zmírnit příznaky a zachovat pohyblivost prstů.

Sponzorováno

Máte s tímto syndromem zkušenosti? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva