Sponzorováno

Syndrom cauda equina – syndrom kaudy – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (21)

  • Syndrom cauda equina vzniká kompresí (stlačením) cauda equina – vaku nervů a nervových kořenů na bázi a těsně pod míchou v lumbosakrálním míšním kanálu. Je to vzácná, ale vážná porucha.
  • Nervy cauda equina zajišťují motorickou a senzorickou funkci nohám a močovému měchýři. Komprese těchto nervů může přerušit jejich funkci a následky mohou být závažné.
  • Syndrom cauda equina může vést k dysfunkci močového měchýře a střev (ztráta kontroly nad močovým měchýřem / střevem) a dokonce trvalé paralýze svalů jedné nebo obou nohou.

Co je to Syndrom cauda equina?

Na spodním konci vaší páteře je svazek nervových kořenů zvaný cauda equina. Jsou to tedy nervové kořeny probíhající páteřním kanálem v jeho dolní části od konce míchy k výstupu meziobratlovým otvorem. Je to latinský název pro „koňský ocas“. Cauda equina komunikuje s vaším mozkem a posílá nervové signály tam a zpět týkající se senzorických a motorických funkcí vašich dolních končetin a orgánů v oblasti pánve.

Pokud dojde k sevření těchto nervových kořenů, může se vyvinout stav nazývaný syndrom cauda equina (syndrom kaudy). Je to celkem vzácný stav, odhaduje se, že postihuje 1 z 33 000 až 100 000 lidí. Syndrom kaudy ovlivňuje kontrolu, kterou máte nad močovým měchýřem, nohama a dalšími částmi těla. Pokud se neléčí, může vést k vážným dlouhodobým komplikacím.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jaké příznaky tento stav způsobuje, jak se léčí a i další zajímavosti o tomto syndromu.

Jaké jsou příznaky syndromu cauda equina?

Příznaky syndromu cauda equina se mohou vyvíjet dlouho a mohou se u jednotlivců lišit v závažnosti. To pak samozřejmě může ztížit diagnostiku.

Ve většině případů jsou močový měchýř a nohy prvními oblastmi, které jsou postiženy syndromem kaudy. Můžete mít například potíže s udržením nebo uvolňováním moči (inkontinence).

Syndrom cauda equina může způsobit bolest nebo ztrátu citu v horních částech nohou, stejně jako v hýždích, chodidlech a patách. Změny jsou nejzřetelnější v „oblasti sedla“ neboli v částech vašich nohou a hýždí, které by se dotýkaly sedla, kdybyste jeli na koni. Tyto příznaky mohou být závažné a pokud se neléčí, časem se zhoršují.

Mezi další příznaky, které mohou signalizovat syndrom cauda equina, patří:

  • intenzivní bolest dolní části zad
  • slabost, bolest nebo ztráta citlivosti jedné nebo obou nohou
  • střevní problémy a inkontinence
  • ztráta reflexů v dolních končetinách
  • sexuální dysfunkce

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, měli byste navštívit lékaře.

Příčiny – co způsobuje syndrom cauda equina?

Herniace disku neboli výhřez ploténky je jednou z nejčastějších příčin syndromu cauda equina. Ploténka je takový „polštář“ mezi kostmi vašich obratlů. Skládá se z rosolovitého vnitřku a tvrdého zevnějšku.

K vyhřezlé ploténce dochází, když se měkký vnitřek vytlačí ven přes tvrdý vnější povrch ploténky. Jak stárnete, materiál ploténky slábne. Pokud je opotřebení dostatečně silné, může namáhání, třeba při zvedání něčeho těžkého nebo dokonce jen kroucení špatným směrem, způsobit prasknutí ploténky.

Když k tomu dojde, nervy v blízkosti ploténky mohou být podrážděné. Pokud je ruptura ploténky v dolní bederní oblasti dostatečně velká, může tlačit na cauda equina.

Mezi další možné příčiny syndromu cauda equina patří:

  • léze nebo nádory na dolní části páteře
  • infekce páteře
  • zánět dolní části páteře
  • spinální stenóza, zúžení kanálu, ve kterém je umístěna vaše mícha
  • různé vrozené vady
  • komplikace po operaci páteře

Komu hrozí syndrom cauda equina?

Mezi lidi, u kterých je nejpravděpodobnější rozvoj syndromu cauda equina, patří ti, kteří mají vyhřezlou ploténku, jako jsou starší dospělí nebo sportovci ve sportech s tvrdým dopadem.

Mezi další rizikové faktory pro vyhřezlou ploténku patří:

  • mít nadváhu nebo obezitu
  • mít práci, která vyžaduje hodně těžkého zvedání, kroucení, tlačení a ohýbání do stran
  • mít genetickou predispozici k vyhřezlé ploténce

Pokud jste utrpěli vážné zranění zad, například způsobené autonehodou nebo pádem, máte také vyšší riziko syndrom cauda equina.

Jak se syndrom cauda equina diagnostikuje?

Když navštívíte svého lékaře, budete muset poskytnout svou osobní anamnézu. Pokud vaši rodiče nebo jiní blízcí příbuzní měli problémy se zády, podělte se o tyto informace také. Váš lékař bude také chtít podrobný seznam všech vašich příznaků, včetně toho, kdy začaly, a jejich závažnosti.

Během vaší návštěvy vám lékař provede fyzické vyšetření. Otestují stabilitu, sílu, vyrovnání a reflexy vašich nohou a chodidel.

Pravděpodobně budete požádáni, abyste:

Sponzorováno

  • seděli
  • stáli
  • chodili po patách a špičkách
  • zvedli nohy vleže
  • ohnuli se dopředu, dozadu a do strany

V závislosti na vašich příznacích může lékař také zkontrolovat anální svaly na tonus a necitlivost.

Možná vám bude doporučeno provést magnetickou rezonanci (MRI) dolní části zad. MRI využívá magnetická pole k vytvoření snímků kořenů míšních nervů a tkáně obklopující vaši páteř.

Je vždy nutná operace?

Po diagnóze syndromu cauda equina obvykle následuje operace ke zmírnění tlaku na nervy. Pokud je příčinou vyhřezlá ploténka, lze na ploténce provést operaci k odstranění veškerého materiálu, který tlačí na cauda equina.

Operace by měla být provedena do 24 nebo 48 hodin od nástupu závažných příznaků, jako jsou:

  • vážná bolest dolní části zad
  • náhlá ztráta citu, slabost nebo bolest jedné nebo obou nohou
  • nedávný nástup rektální nebo močové inkontinence
  • ztráta reflexů v dolních končetinách

To může pomoci zabránit nevratnému poškození nervů a invaliditě. Pokud se stav neléčí, můžete dokonce ochrnout a vyvinout trvalou inkontinenci.

Jaké jsou možnosti léčby syndromu cauda equina po operaci?

Po operaci vás bude lékař pravidelně navštěvovat, aby zkontroloval to, jak se regenerujete. Úplné zotavení z jakýchkoli komplikací syndromu cauda equina je možné, ačkoli někteří lidé mají některé přetrvávající příznaky. Pokud příznaky přetrvávají, určitě to sdělte svému lékaři.

Pokud syndrom cauda equina ovlivnil vaši schopnost chodit, váš léčebný plán bude zahrnovat fyzikální terapii. Fyzioterapeut vám může pomoci znovu získat vaši sílu a doporu4it cvičení, která vám pomohou zlepšit váš krok. Pracovní terapeut může být také užitečný, pokud jsou každodenní činnosti, jako je oblékání, ovlivněny syndromem cauda equina.

Součástí vašeho týmu pro zotavení mohou být také specialisté, kteří vám pomohou s inkontinencí a sexuální dysfunkcí.

Pro dlouhodobou léčbu může váš lékař doporučit určité léky, které vám pomohou při léčbě bolesti:

  • Léky proti bolesti na předpis, jako je oxykodon (OxyContin), mohou být užitečné bezprostředně po operaci.
  • Pro každodenní úlevu od bolesti lze použít volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo Paracetamol.
  • Kortikosteroidy mohou být předepsány, aby pomohly snížit zánět a otoky kolem páteře.

Váš lékař může také předepsat léky pro lepší kontrolu močového měchýře nebo střev. Mezi běžné možnosti patří:

  • oxybutynin (Ditropan)
  • tolterodin (Detrol)
  • hyoscyamin (Levsin)

Může vám prospět trénink močového měchýře. Váš lékař může doporučit strategie, které vám pomohou vyprázdnit močový měchýř záměrně a sníží riziko inkontinence. Glycerinové čípky vám mohou pomoci vyprázdnit střeva, když budete chtít. Takže jak vidíte, možnosti jsou.

Jaký je výhled pacientů?

Po operaci se vaše smysly a ovládání motoriky mohou pomalu vracet. Zejména funkce močového měchýře může být poslední, která se plně zotaví. Možná budete potřebovat katétr, dokud nezískáte plnou kontrolu nad svým močovým měchýřem. Někteří lidé však potřebují mnoho měsíců nebo dokonce několik let, aby se zotavili. Váš lékař je vaším nejlepším zdrojem informací o vašem individuálním výhledu.

Život se syndromem cauda equina

Pokud se funkce střev a močového měchýře plně neobnoví, možná budete muset použít katetr několikrát denně, abyste se ujistili, že úplně vyprázdníte močový měchýř. Budete také muset pít hodně tekutin, abyste zabránili infekci močových cest. Ochranné vložky nebo plenky pro dospělé mohou být užitečné při řešení inkontinence močového měchýře nebo střev.

Bude důležité přijmout to, co nemůžete změnit. Ale měli byste být proaktivní ohledně symptomů nebo komplikací, které mohou být po operaci léčitelné. Ujistěte se, že v následujících letech proberete své možnosti se svým lékařem.

Sponzorováno

Emocionální nebo psychologické poradenství vám může pomoci přizpůsobit se, proto se poraďte se svým lékařem o možnostech, které máte k dispozici. Velmi důležitá je také podpora vaší rodiny a přátel. Když je zahrnete do své léčby, může jim to pomoci pochopit, s čím se každý den potýkáte, a umožnit jim, aby vám lépe pomáhali při vašem zotavení.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva