Sponzorováno

Světový den srdce (29. 9.) – budou diabetici dál umírat na srdečně-cévní onemocnění? 4.83/5 (6)

Světový den srdce (29. 9.) - budou diabetici dál umírat na srdečně-cévní onemocnění? Diabetes je onemocnění, které nejen zvyšuje riziko vážného průběhu covid-19, ale vede také k podstatně vyššímu výskytu srdečně-cévních onemocnění. Vysoká hladina krevního cukru poškozuje jak malé, tak velké cévy. Dle dat ÚZIS bylo v České republice srdečně-cévní onemocnění důvodem úmrtí 44 % všech zemřelých diabetiků v roce 2019, přičemž za polovinou z nich stála ischemická choroba srdeční. Zatímco dříve se léčba diabetiků zaměřovala výhradně na úpravu hladiny cukru v krvi, moderní antidiabetická léčba pomocí GLP-1 agonistů současně chrání srdce a cévy.

S diabetem se v ČR nyní léčí přes milion diabetiků. Dle predikcí bude počet pacientů dále stoupat a v roce 2030 by se mohlo jednat dokonce o 1,3 milionu léčených pacientů. I v případě, že by se tedy počet diabetiků nezvýšil a procento úmrtí zůstalo stejné (44 %), jednalo by se o více než 448 000 lidí s diabetem, u nichž bude, pokud se situace nezmění, příčinou úmrtí srdečně-cévní onemocnění. Nejvíce diabetiků na srdečně-cévní onemocnění v loňském roce zemřelo v Královéhradeckém kraji, nejméně pak v Jihočeském kraji. Srdečně-cévní onemocnění jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí nejen u diabetiků, ale u celé populace.

Pokroky v léčbě

Za posledních zhruba 13 let bylo v České republice schváleno a zavedeno přes 20 nových antidiabetických léčiv . Jedním z nich jsou GLP-1 agonisté, které nejen že upravují hladinu cukru v krvi, ale byla u nich také prokázána kardioprotektivita (schopnost chránit srdce a cévy diabetiků). Vliv mají také na snižování hmotnosti, přičemž nadváha a obezita jsou dalším ze zdravotních komplikací zvyšujících riziko srdečně-cévních onemocnění. Pacient si léčbu aplikuje 1x denně nebo dokonce jen 1x týdně.

TIP: 50+ faktů a zajímavostí o lidském srdci

Sponzorováno

Moderní léčbu pojišťovny nehradí všem pacientům

Předpis léků a úhrada ze strany pojišťovny podléhá splnění určitých daných podmínek. „Zhruba před 13 lety, kdy jsme začali používat léky ze skupiny analog GLP-1 receptorů, začala platit limitující, tzv. indikační, omezení stanovená Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Uvedená omezení povolují předpis těchto léků v základní nebo zvýšené úhradě a tedy jejich proplacení pojišťovnami. V České republice stále platí původní rozhodnutí SÚKLu o cílové hodnotě HbA1c (tj. hodnota dlouhého cukru, což je indikátor kompenzace, tedy úpravy hladiny glykémie), při níž je léčba analogem GLP-1 povolena až v hodnotě nad 60 mmol/mol. Dle mezinárodního konsensu odborných společností, stejně jako v Doporučených postupech České diabetologické společnosti, se ale doporučuje zahájit léčbu analogy GLP-1 již při hodnotě 53 mmol/mol. Důvodem je skutečnost, že tak lze časnější léčbou významně snížit riziko rozvoje obávaných cévních komplikací diabetu. Druhým omezením SÚKLu je také index BMI (ukazatel hmotnosti), který musí být na úrovni obezity, tedy více než 30 kg/ m2, resp. 35 kg/m2,“ konstatuje MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti.

Vliv pacientů na léčbu

Pacient má v současné době mnohem větší vliv na léčbu, než tomu bylo dříve. „Diabetologové mohou dnes pacientům nabídnout mnohem větší pomoc, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu je ale důležité, aby zodpovědnost alespoň částečně převzali i pacienti. A nejen v oblasti dodržování rad lékaře. Máme k dispozici léky, které pacientům pomáhají, ale pojišťovna poskytuje úhradu pouze pacientům s vyšší hmotností a hladinou cukru v krvi. My ale víme, že tyto léky pozitivně ovlivní i zdravotní stav pacientů nesplňujících podmínky pojišťoven k úhradě. Potom je důležité i zapojení pacienta do platby za léčbu, pokud je to možné. Benefity se vrátí větší kvalitou života, možností dále pracovat i menším rizikem infarktu a mrtvice. Pacienti navíc, byť se zpožděním, získají část vynaložených peněz díky ochrannému limitu pojišťoven zpět. Zároveň je ale nutné, aby i zdravotní pojišťovny rozšířily úhradu těchto léků širší skupině pacientů. Prevence kardiovaskulárních komplikací v dlouhodobém horizontu plátcům mnoho peněz ušetří, a především výrazně prodlouží délku i zlepší kvalitu života pacientů,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM.

Co si ještě přečíst o světových dnech?

VIDEO: Bílovec: Světový den srdce (27.9.2011)

U příležitosti Světového dne srdce pořádala Základní škola praktická na Wolkerově ulici v Bílovci soutěž „O krále a královnu švihadla“.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva