Sponzorováno

Suchý zápal plic (atypická pneumonie) – příznaky, příčiny a léčba 4.94/5 (35)

  • Atypický zápal plic (atypická pneumonie) se odlišuje od tradiční bakteriální pneumonie, která je způsobena běžnými bakteriemi jako Streptococcus pneumoniae. Atypický zápal plic je obvykle způsoben virem nebo jinými mikroorganismy, které nejsou běžně citlivé na antibiotika, která jsou účinná proti tradiční bakteriální pneumonii.
  • Klíčovými příčinami atypického zápalu plic jsou: Mycoplasma pneumoniae: Jedná se o bakterii, která způsobuje mykoplazmatický zápal plic, který je běžnější u mladších jedinců. Chlamydophila pneumoniae: Další bakterie, která může způsobit atypický zápal plic. Infekce chlamydií může být mírná až závažná. Legionella pneumophila: Bakterie způsobující onemocnění známé jako legionelóza. Tato bakterie se často šíří skrze vodu a může způsobit závažné infekce plic. Chlamydia psittaci: Způsobuje ornitozu, onemocnění přenášené z ptáků na lidi. Pneumonie způsobená touto bakterií může být atypická. Virální infekce: Některé viry, zejména respirační viry jako adenoviry, chřipkové viry, a viry syncyciálního respiračního viru (RSV), mohou způsobit atypický zápal plic.
  • Příznaky atypického zápalu plic mohou zahrnovat horečku, suchý kašel, únava, bolesti svalů a dechové potíže. Diagnóza může být složitější než u tradiční bakteriální pneumonie, a léčba se může lišit v závislosti na příčině.
  • Často jsou používána antibiotika s širším spektrem účinku nebo antivirotika, pokud je infekce způsobena virem. Léčba a diagnostika jsou obvykle stanoveny na základě klinických projevů, laboratorních testů a případně obrazových vyšetření plic.

Suchý zápal plic (atypická pneumonie)Tato infekční choroba, která je u nás více známá pod názvem „studený“ (suchý) zápal plic, je jeden z méně děsivých, ale o nic méně nebezpečný typ zápalu plic. Odborně se nazývá atypická pneumonie – jednak proto, že nejen projevy, ale i průběh se liší od „typického“ zápalu plic, a také kvůli odlišnému původci nemoci. Suchý zápal plic se může projevovat jako obyčejná rýma s kašlem, ve skutečnosti však jde o zápal plic, který odhalí až určité diagnostické metody. Tento stav proto netřeba zanedbávat, zvláště u malých dětí a starých lidí, protože neléčený zánět může mít fatální následky.

Příčiny suchého zápalu plic

Nejčastějším původcem atypické pneumonie je bakterie Mycoplasma pneumoniae, méně často Chlamydophila pneumoniae. Nemoc se přenáší kapénkově – vzdušnou cestou (nejčastěji při kýchání, či kašli nemocného). Od nakažení mohou uběhnout až 3 týdny, dokud se objeví příznaky.

Kdo je nejvíce náchylný na suchý zápal plic?

Tak, jako u většiny infekčních nemocí, nejvíce ohroženi jsou ti, kteří se pravidelně vyskytují v zalidněných prostorách – ve školách, domovech důchodců, internátech nebo na otevřených pracovištích. Náchylnější jsou také kuřáci a lidé s oslabenou imunitou. Chorobou bývají často zasaženy děti a mladší lidé (ve věku do 40 let).

Sponzorováno

Projevy suchého zápalu plic

  • bolest hlavy
  • únava
  • slabost
  • bolest v krku
  • kašel – suchý, neproduktivní, bez hlenu

Zvýšená teplota se může, ale nemusí objevit. Právě to dělá tuto nemoc nebezpečnou, protože člověk, jehož tělo není vyčerpané z teploty, může mít pocit, že jeho stav není vážný, ačkoli nespecifické příznaky přetrvávají dlouhodobě. Při těchto, zdánlivě „neškodných“ příznacích, je nutná okamžitá návštěva u lékaře.

Možné komplikace při suchém zápalu plic

  • propuknutí do těžké formy zápalu plic
  • snížení počtu červených krvinek, a následný nedostatek kyslíku v tkáních (anémie)
  • mozková infekce – encefalitida, meningitida
  • problémy s ledvinami
  • zarudnutí kůže, či vyrážka

Když se potvrdí, že máte suchý zápal plic

Atypický zápal plic je léčen antibiotiky. Mycoplasma pneumoniae není typická bakterie, a tudíž je odolná vůči mnoha druhům antibiotik (např. Peniciliny a cefalosporiny). Proto se používají makrolidy (erytromycin, azithromycin), nebo tetracykliny (doxycyklin). Léčba obvykle trvá 10 – 14 dní. Antibiotika je vhodné doplnit probiotiky (na podporu střevní mikroflóry), musíme však dodržet dvouhodinový odstup.

Při silném, suchém, dusivém kašli, můžeme užívat léky na jeho tlumení, ve formě sirupů, kapek nebo tablet. Důležité je, abychom přijímali hodně tekutin, ideálně čistou vodu a neslazený čaj. A dopřejme si adekvátní odpočinek.

Mohu se této nemoci nějak vyhnout?

Proti suchému zápalu plic není k dispozici žádné očkování, a proto ani neexistuje dokonalá prevence. Můžeme ale minimalizovat šanci, aby se nákaza nerozšířila mezi ostatní lidi.

Suchý zápal plic a přenos infekce

  • při kašli a kýchání si zakrýváme ústa a nos hygienickým kapesníkem
  • kapesníky po použití vyhodíme do odpadkového koše
  • často si myjeme ruce (mýdlem), pokud není k dispozici voda a mýdlo, použijeme antibakteriální gel.

Co říci o suchém zápalu plic nakonec? Shrnutí…

Atypický zápal plic způsobují tzv. atypické bakterie, případně i některé respirační viry. Klinické projevy onemocnění jsou velmi chudé, tedy není přítomen kašel, spíše pouze vysoké teploty, ani lékař fonendoskopem při vyšetření nezjistí zápal plic, který se potvrdí pouze při RTG vyšetření plic. Hodnota sérologie IgM protilátek proti dávivému kašli WB metodou je falešně pozitivní, tento výsledek nepotvrzuje diagnózu pertussis a už vůbec o tom nesvědčí klinický obraz, protože pertussis je černý, divoký nebo dávivý kašel, takže už z názvu vyplývá, že dominujícím příznakem je křečový a zejména několik týdnů trvající kašel.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si článek o zápalu plic

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva