Sponzorováno

Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině 4.8/5 (10)

Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině

Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině

U většiny případů rakoviny se spolu s postupujícím věkem dramaticky zvyšuje riziko této nemoci. Ale jaký je účinek toho, že v těle máte více buněk? Mohli by být vyšší lidé náchylnější k rakovině, protože mají více buněk?

Podle Leonarda Nunneyho, evolučního biologa na Kalifornské univerzitě v Riverside, ano. Ten zkoumal data ze čtyř rozsáhlých sledovacích projektů na 23 kategoriích rakoviny. Každá z těchto studií o rakovině prokázala, že vysocí jedinci jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny, přičemž celkové riziko se zvyšuje o 10 procent při každém zvýšení výšky o 10 centimetrů.

„Testoval jsem alternativní hypotézu, že výška zvyšuje počet buněk a že více buněk přímo zvyšuje riziko rakoviny,“ řekl. „Údaje silně podporují tuto jednoduchou hypotézu. Pro většinu druhů rakoviny je hodnota efektu výšky předvídatelná díky nárůstu počtu buněk v závislosti na výšce.“

Když Nunney provedl srovnání pozorovaného vlivu výšky na riziko specifických nádorových onemocnění u žen i mužů, zjistil, že vysoká rizika jsou zejména u rakoviny štítné žlázy a kůže u žen, a rakoviny kůže u mužů.

„Vysoké osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku téměř všech druhů rakoviny,“ řekl. „Ale rakoviny kůže – jako je melanom – vykazují nečekaně silný vztah k výšce. To může být proto, že u vyšších dospělých je vyšší hladina hormonu IGF-1.“

Sponzorováno

IGF-1 je růstový faktor, který je zvláště důležitý v brzkém vývoji, vysvětlil Nunney, ale IGF-1 byl také spojen s vyšší mírou zdělení buněk u dospělých.

„Pokud se vaše buňky dělí častěji, pak to zvyšuje vaše riziko rakoviny,“ řekl. „Pokud se kožní buňky rychleji dělí vysokým lidem kvůli vysokým hladinám IGF-1, mohlo by to představovat zvýšené riziko melanomu.“

Z 18 rakovin, které byly zaznamenány u obou pohlaví, Nunney zjistil, že pouze čtyři z nich nezaznamenaly žádné významné zvýšení rizika spolu s rostoucí výškou u obou pohlaví – a o rakovina pankreatu, jícnu, žaludku a úst.

„Je možné, že tyto druhy rakoviny jsou silněji spojeny s faktory prostředí,“ řekl. „Je také možné, že v těchto tkáních se počet buněk nemění s velikostí těla – ale to se zdá spíše nepravděpodobné.“

Nunney vysvětlil, že dva faktory způsobují zvýšené riziko rakoviny:

  1. více buněk;
  2. více buněčných dělení.

„Pokud zdvojnásobíte buňky, zdvojnásobíte riziko rakoviny,“ řekl. „Pokud zdvojnásobíte počet buněčných dělení, více než zdvojnásobíte riziko rakoviny. Velmi dlouhý život je v tomto ohledu nejhorší.“ Ale tomu se samozřejmě neubráníme.

Muži jsou v průměru vyšší než ženy, což může být důvod, proč muži jsou častěji obětí rakoviny, než ženy.

Platí to i u zvířat

Plemena psů také prokazují, že rakovina má vazbu na výšku, dodal.

„Menší psi mají méně rakovinu než větší plemena psů.“

Sponzorováno

Zde je odkaz na studii

Co si ještě o rakovině přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva