Obsah článku
Virová gastroenteritida nebo střevní chřipka? Klasik by řekl: „Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně“. Tedy, na názvu zase tolik nesejde. Když nás postihne průjmové onemocnění, je celkem jedno, jaký název zrovna nese. Pokud se setkáme s virem nebo bakterií, tedy nositeli tohoto onemocnění, velmi pravděpodobně můžeme počítat s tím, že průběh bude rychlý a zuřivý.
U někoho se projeví zvracením, u někoho průjmem a u těch méně šťastných jde o kombinaci obojího. Každý rok se gastroenteritidou nakazí asi 20 % lidí. Obvykle se při ní objevuje především hlavně průjem. Ale právě proto, aby se nám nepletl „pojem a průjem“, zkusíme si nějaké ty pojmy dále přiblížit.
Gastroenteritida, to je oč tu běží
Gastroenteritida je onemocnění, které označuje podráždění žaludku nebo gastrointestinálního traktu a v konečném důsledku tak způsobuje průjmy, zvracení, křeče a nepříjemné bolesti břicha. Ačkoli toto onemocnění vlastně nemá s chřipkou žádnou spojitost, bývá označováno také jako žaludeční chřipka nebo střevní chřipka. Je to však značně zavádějící, protože s chřipkovým virem vůbec nesouvisí.
Příčinou gastroenteritidy může být mnoho nejrůznějších virů, ale také bakterií. V celosvětovém měřítku je většina případů tohoto druhu onemocnění u dětí způsobena především rotaviry, u dospělých bývá běžnější příčinou spíše norovirus a bakterie rodu Campylobacter. Méně obvyklými příčinami jsou infekce vyvolané jinými bakteriemi (či jejich toxiny) a parazity.
Například v USA je norovirus hlavní příčinou průjmových onemocnění u dospělých. Podle tamního Centra pro kontrolu nemocí je každý rok hlášeno 21 milionů případů.
Noroviry, rotaviry, adenoviry, aneb původci všeho zla
Noroviry jsou jedny z nejčastějších vyvolavatelů virových gastroenteritid. Dalšími běžnými původci jsou rotaviry, adenoviry a astroviry.
Noroviry, spolu se sapoviry, jsou zástupci čeledi Caliciviridae. Norovirové infekce, na rozdíl od rotavirových, postihují především starší děti a dospělé. Jsou nejčastějšími nebakteriálními původci epidemií v kolektivních zařízeních pro děti a seniory. Snadno se přenáší přímým nebo nepřímým kontaktem s infikovanou osobou. Může se rychle šířit v blízkých prostorách, jako jsou nemocnice, školy a centra denní péče.
Proč jsou tyto viry tak obávané? Vysoké epidemiologické riziko těchto infekcí je způsobeno hned několika faktory. Pro vyvolání infekce stačí jen velmi nízká infekční dávka, již 10-100 virionů je schopno vyvolat onemocnění. Přitom ve stolici nemocného člověka je vylučováno obrovské množství infekčních virových částic (109-111/ml stolice). Virus je přítomen také ve zvratcích, stolicí je vylučován stolicí zpravidla po dobu 2-15 dní, avšak byly zaznamenány i případy, (např. u onkologických pacientů), kde byl virus detekován ve stolici až 140 dní. Možný je také přenos kapénkovou infekcí – tedy vzduchem jako například u klasické chřipky. Norovirové infekce se vyskytují na celém světě, a to celoročně bez výraznějších sezónních výkyvů.
Rotaviry jsou celosvětově nejčastější příčinou akutních žaludečních a průjmových onemocnění hlavně u předškolních dětí. Často také stojí za jejich hospitalizací a v rozvojových zemích dokonce za jejich smrtí v důsledku dehydratace. Rotavirová infekce ohrožuje nejvíce děti od 4 měsíců do 3 let. Rotavirové infekce se ale nevyhýbají ani dospělým, u nich však bývá jejich průběh mírnější nebo někdy i bezpříznakový.
Jak už bylo zmíněno, mezi další původce virové střevní infekce patří také adenoviry, astroviry, sapoviry. Adenoviry také patří mezi typické vyvolavatele virových gastroenteritid – jsou skupinou virů, které se vyskytují všude na celém světě a napadají vedle člověka i zvířata. Název adenovirů je odvozen od toho, že byly původně nalezeny v adenoidní tkáni, tzn. nosohltanové mandli.
Bakteriální infekce mají naproti tomu na svědomí – Campylobacter, Clostridia, Salmonella, Shigella, atd.
Není bakterie jako bakterie
V rozvojových zemích je často hlavní příčinou bakteriální gastroenteritidy bakterie Campylobacter jejuni. Až polovina těchto případů je vyvolána kontaktem s drůbeží. Mezi nejběžnější původce pak patří bakterie Escherichia coli a bakterie rodu Salmonella, Shigella. Rizikem jsou pak především potraviny.
Pokud jsou kontaminovány bakteriemi a pak po několik hodin uchovávány při pokojové teplotě, bakterie se na nich rozmnoží a zvýší se tak riziko nákazy těch, kteří takové potraviny zkonzumují. K potravinám běžně spojovaným s onemocněním patří mimo jiné syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, kuřecí maso, plody moře a vejce, syrové klíčky a výhonky, nepasterované mléko, měkké sýry a ovocné a zeleninové šťávy. V rozvojových zemích, zvláště v subsaharské Africe a v Asii se infekce se obvykle přenáší kontaminovanou vodou či potravinami.
Existuje rozdíl mezi noroviry a rotaviry?
Lékařští experti říkají, že je obtížné, ne-li nemožné, být schopen rozlišit noroviry a rotaviry pouze na základě příznaků.
Sponzorováno
Přenos a nákaza
Jak noroviry, tak rotaviry jsou šířeny tím, co se v lékařském jazyce nazývá fekálně-orální přenos. Vzhledem k velmi nízké infekční dávce je možné se nakazit i prostřednictvím infekčního aerosolu vzniklého např. při zvracení nebo defekaci s následným spláchnutím WC. Dokonce i mikroskopické kousky stolice z vodnatého průjmu mohou přenášet virus.
Nositelem nákazy se přitom mohou stát také potraviny nebo pitná či užitková voda kontaminovaná střevním obsahem. Virus je ve vnějším prostředí poměrně odolný, ve vodě si zachovává infekčnost až 14 dní, na hladkých neporézních površích při nízkých teplotách a dostatečné vlhkosti zůstává infekční až 10 dní. Přítomnost norovirů byla prokázána v odpadních vodách, v povrchové, pitné, bazénové i mořské vodě.
Virus je sice inaktivován chlórovými dezinfekčními přípravky do 30 minut, avšak naproti tomu si může zachovat infekčnost v potravinách po nedostatečné tepelné úpravě. Rotaviry se typicky přenáší například prostřednictvím kontaminovaných hraček či jiných předmětů, které děti společně užívají. Proto je velmi důležité důsledně dbát na hygienu rukou po použití toalety.
Je dobré vědět, že…
Viry stojí za přibližně 70 % dětských infekčních průjmů. Díky získané imunitě je rotavirus u dospělých méně běžnou příčinou nemoci, častěji se u nich objevuje právě norovirus. Lokální epidemie se pak typicky objevují u skupin lidí, kteří tráví více času ve vzájemné těsné fyzické blízkosti, například na výletních plavbách zámořských lodí, v nemocnicích či v restauracích. Lidé mohou zůstat nositeli infekce i po odeznění průjmu.
Příznaky, aneb jak poznáme, že je máme
Že nás navštívili někteří z výše zmíněných pachatelů poznáme bohužel poměrně snadno. Inkubační doba onemocnění je zhruba 18-72 hodin. Jako první příznak se ve většině případů dostaví bolestivé křeče v břiše. Následuje zvracení, které dominuje zejména v prvních dnech nemoci, průjem, zvýšená teplota (není pravidlem), bolesti břicha a celková slabost, až schvácenost.
Stolice je řídká až vodnatá a neměli byste v ní najít stopy krve či hlenu. Při nekomplikovaném průběhu příznaky odeznívají spontánně během 3-7 dní. Největším rizikem, zejména u starých osob nebo malých dětí, je dehydratace, která v závažnějších případech musí být řešena hospitalizací. Těžká dehydratace, zvláště u kojenců a malých dětí, může být život ohrožující. Norovirus nás nepotrápí déle než dva a půl dne, zatímco rotavirus se zdrží tři až osm dní.
Je dobré vědět, že…
Dehydrataci dobře poznáme podle těchto symptomů – suchá ústa, bledá kůže, snížená frekvence nebo úplná absence močení, zapadlé oči, nedostatek slz při pláči, závrať, úzkost. Pro dospělé stačí zvýšit příjem tekutin, případně užít rehydratační roztok. V případě prvních příznaků dehydratace u menších dětí je na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Střevní chřipka – první pomoc a léčba
Když vás zastihne střevní chřipka, léčba závisí především na symptomech. Vhodné je samozřejmě dietní opatření a je nezbytné dbát na dostatečnou hydrataci. Dostatečně odpočívejte. Pokud máte chuť k jídlu, jezte lehce stravitelná jídla, která nemají projímavý účinek (polévku – vývar, rýži nebo těstoviny či samotné pečivo). V případě kojených dětí není třeba kojení omezovat a na požádání dále kojit.
Pokud zvracíte, nejprve je potřeba zvracení zastavit. Na to je velmi účinný ledově vychlazený černý čaj, oslazený glukopurem nebo alespoň cukrem, a podávaný pouze po lžičkách. Při rotavirové infekci je doporučeno zařadit bezlaktózovou stravu, a to jak pro děti, tak pro dospělé. V průběhu infekce totiž dochází ke snížení enzymů laktázy, která štěpí mléčný cukr. Průjem účinně zastavíte příslušnými léky na zastavení průjmu (například endiaron) a nezapomeňte určitě na probiotika na průjem. Nutná je úzkostlivá hygiena – a nejde jen o ruce, ale je dobré pravidelně dezinfikovat také kliky a hlavně záchodovou mísu.
Tip: Pokud nezvracíte a máte chuť k jídlu, je dobré zařadit do jídelníčku také čerstvý ananas. Obsahuje totiž enzym bromelin, který ve střevech likviduje bakterie vyvolávající průjmy a napomáhá odvádění škodlivých látek z organismu.
Prodělané onemocnění nezanechává dlouhodobou imunitu, jsou proto možné i opakované nákazy. Vyskytují se také duální infekce, např. noroviry + rotaviry, a v těchto případech mívá onemocnění závažnější a delší průběh. Pokud vás upřímně zajímá, který za pachatelů se u vás doma zabydlel, pouze podle symptomů to nepoznáte. K tomu bude nezbytný odběr stolice, který bude zaslán na virologické vyšetření. Ale nebojte. Brzy vám bude dobře i bez něj. Pokud však zvracení neustává, stolice obsahuje krev (má černou barvu) nebo hnis a vysoké teploty stále neustupují, s vyhledáním lékaře určitě neotálejte.
Sponzorováno
A co vy? Prodělali jste střevní chřipku? Napište nám, co vám nejvíce pomohlo.
A dále si přečtěte
- Po střevní (žaludeční) chřipce si dejte aloe vera gel – proč?
- Studie spojují narušení střevní mikrobioty s výrazným oslabením imunity. Pomoci mohou probiotika
- Střevní chřipka u dětí (zvracení + průjem) – jak léčit a na co si dát pozor?
- Jak na průjem? Máme pár rad
- Syndrom SMA (Wilkieho syndrom) – co je to – příznaky, příčiny a léčba
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Virová onemocnění, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články