Obsah článku
- Stresová vyrážka je kožní reakce, která může být vyvolána stresem. Když je tělo pod stresem, imunitní systém může reagovat přehnaně a způsobit různé kožní problémy, jako jsou vyrážky, ekzémy, nebo kopřivka (neboli urtikarie).
- Vyrážky ze stresu mohou být svědivé, červené, zanícené a mohou se objevit kdekoliv na těle.
- Stres může ovlivnit tělo mnoha způsoby, třeba zvýšením hladiny kortizolu, což může ovlivnit imunitní systém. Nebo zhoršením již existujících kožních onemocnění, jako je ekzém nebo psoriáza.
- Pokud vyrážka přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité navštívit dermatologa nebo alergologa. Lékař může provést diagnostické testy k určení příčiny vyrážky a doporučit vhodnou léčbu.
- Udržování zdravého životního stylu a efektivní zvládání stresu jsou klíčové faktory při prevenci a léčbě stresových vyrážek.
Stres může způsobit vyrážku neboli kopřivku a může také zhoršit vaše stávající kožní onemocnění. Možnosti léčby stresové vyrážky jsou studený obklad, antihistaminika, steroidy a další. Ale hlavně vyřešit ten stres, který vyrážku způsobuje.
Samostatně mají mírné formy stresu na tělo jen celkem malý dopad. Ale časté, opakované, neustálé neboli chronické vystavení stresu však může vyvolat nepříjemné nežádoucí vedlejší účinky.
Účinky stresu na kůži
I když je stres často považován jen za psychologický problém, má také fyzické projevy. Jedním z míst, kde může mít stres dopad, je pokožka člověka. Stres může ovlivňovat pokožku mnoha způsoby.
Pojďme se spolu podívat na nejčastější projevy toho, že naši pokožku ovlivňuje stres:
Kopřivka způsobená stresem
Stres může vyvolat propuknutí kopřivky, pak se jedná o stresovou vyrážku. Kopřivka, to jsou vyvýšené, červeně zbarvené skvrny nebo šrámy. Liší se velikostí a mohou se vyskytovat kdekoli na těle.
Oblasti postižené kopřivkou mohou opravdu hodně svědit. V některých případech způsobují při dotyku brnění nebo pálení.
Kopřivka se může objevit z různých příčin, jako jsou:
- vystavení přílišnému chladu nebo teplu
- infekce
- některé léky, včetně antibiotik
Nejčastější příčinou kopřivky je alergen vstupující do těla. Například u jedince se sennou rýmou se může vyvinout kopřivka v důsledku vystavení se pylu.
Je také možné, že emocionální stres spustí propuknutí kopřivky. V reakci na stres může totiž dojít k řadě hormonálních nebo chemických změn. Tyto změny mohou vyvolat roztahování krevních cév, což způsobuje červené a oteklé skvrny na kůži. Výsledné kožní problémy z kopřivky mohou být zhoršeny těmito faktory:
- konzumací alkoholu nebo kofeinu
- vystavení vysokým teplotám
Stres může zhoršit stávající kožní onemocnění
Stres může zabránit správnému hojení stávajících kožních problémů. Stres může například zhoršit kožní onemocnění jako jsou psoriáza a ekzém.
Kdy vyhledat pomoc
Stresové vyrážky lze považovat za akutní, pokud vymizí za méně než 4-6 týdnů. Pokud přetrvávají déle, jsou považovány za chronické.
Typicky vyrážky vymizí po několika dnech a není nutné hledat léčbu. Pomoc lékaře či odborníka by měla být vyhledána, pokud vyrážce trvá delší dobu, než se zklidní.
Sponzorováno
Většina stresových vyrážek je poměrně mírná, ale doporučuje se je řešit, aby se zmírnil jejich dopad na pleť.
Co si budeme povídat, vyrážka může způsobit pocity nepohody a celkového neštěstí. To opět může zesílit stres jednotlivce a dále zhoršit vyrážku.
Kopřivka může někdy pokrývat celé tělo nebo být doprovázena olupováním kůže, puchýři, horečkou a bolestí. Pokud tomu tak je, mohlo by to znamenat vážnější stav nebo alergii a je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Léčba stresové vyrážky
Léčba stresové vyrážky může být obvykle provedena doma pomocí antihistaminik bez předpisu. Ty by měly pomoci zmírnit svědění. Antihistaminika jsou k dostání ve volném prodeji v lékárně.
Alternativně může zchlazení pokožky také zmírnit svědění. Toho lze dosáhnout chladivou koupelí nebo použitím studeného obkladu.
V závažnějších případech může lékař předepsat krátkou kúru:
- silnějších antihistaminik
- steroidů
- antibiotik
Pokud vyrážky přetrvávají, lékař může osobu odeslat ke kožnímu specialistovi, který bude nadále předepisovat léky a zároveň se snaží identifikovat spouštěče kopřivky.
Jak dále na stresovou vyrážku?
Redukce stresu
Zaměřte se na snížení stresu. Meditace a relaxační techniky jsou super. Meditace, jóga, hluboké dýchání a jiné relaxační techniky mohou pomoci snížit stres. Pravidelná fyzická aktivita může také pěkně pomoci snížit hladinu stresu. A také dbejte na dostatek kvalitního spánku (7,5hod každou noc).
Péče o pokožku
Na voji pleť používejte hypoalergenní a bezparfémové zvlhčovače na udržení pokožky hydratované. Vyhněte se používání dráždivých kosmetických přípravků a zvolte jemné čisticí prostředky.
Koupejte se ve vlažné vodě a vyhněte se horkým koupelím, které mohou zhoršit svědění.
Léčba léky
- Antihistaminika: Léky jako jsou cetirizin nebo loratadin mohou pomoci zmírnit svědění a zánět.
- Kortikosteroidy: V závažnějších případech může lékař předepsat kortikosteroidní krémy nebo masti ke zmírnění zánětu.
- Imunosupresiva: Pokud je vyrážka spojena s autoimunitním onemocněním, může být nezbytné použít imunosupresiva.
Domácí léčba stresové vyrážky
Existuje spousta domácích procedur, se kterými můžete experimentovat, a pravděpodobně ani nemusíte chodit do obchodu. Chcete-li zmírnit stresovou vyrážku, můžete zkusit tyto metody léčby:
- přiložte studený obklad na postižená místa
- dejte si vlažnou sprchu nebo uklidňující koupel z ovesných vloček a mléka
- používejte k čištění pleťové vody bez parfemace a barviv
- buďte dobře hydratovaní a omezte příjem alkoholu a kofeinu
- vytvořte si bylinný obklad ke snížení zánětu kůže
- vyhýbejte se horkým sprchám nebo vysoké vlhkosti
- vyhýbejte se těsnému oblečení nebo čemukoli, co se tře o vaši pokožku
Konzultace s lékařem
Pokud vyrážka přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité navštívit dermatologa nebo alergologa. Lékař může provést diagnostické testy k určení příčiny vyrážky a doporučit vhodnou léčbu.
A co dále?
- Identifikujte a vyhýbejte se spouštěčům, které mohou zhoršovat stres a vyrážku.
- Strava bohatá na vitamíny a minerály může podpořit celkové zdraví pokožky.
Sponzorováno
Udržování zdravého životního stylu a efektivní zvládání stresu jsou klíčové faktory při prevenci a léčbě stresových vyrážek.
Studie a zdroje článku
- Association of psychological stress with skin symptoms among medical students Autoři: Ghada A. Bin Saif, MD, Hala M. Alotaibi, MBBS, Abdullateef A. Alzolibani, MD
- Zdroj obrázku: wasansos1 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Stres
Přečtěte si také naše další články