Sponzorováno

Stres a ekzém – jak a proč vlastně stres způsobuje ekzém? Jak ho léčit? 4.82/5 (11)

  • Stres je významným faktorem, který může přispívat k rozvoji nebo zhoršení ekzému (atopické dermatitidy). Existuje několik mechanismů, jak stres může ovlivnit kůži a přispět k projevům ekzému.
  • Stres může ovlivňovat imunitní systém a způsobit zvýšenou produkci prozánětlivých cytokinů, což vede k zánětlivým reakcím v kůži.
  • Chronický stres může také oslabit imunitní odpověď, což činí kůži náchylnější k infekcím a zhoršení ekzému.
  • Stres aktivuje osu hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA osa), což vede k uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol.
  • Stres může způsobit změny v kožní bariéře, což vede ke zvýšené trans-epidermální ztrátě vody a snížené schopnosti kůže chránit se před vnějšími faktory.

Vědecké studie jednoznačně prokázaly souvislost mezi stresem a kožními projevy - například ekzémem.

Vědecké studie jednoznačně prokázaly souvislost mezi stresem a kožními projevy – například ekzémem.

Pokud máte ekzém, nejste sami: Je to velmi častý stav, který postihuje miliony Evropanů. Forma dermatitidy – termín, který znamená zánět kůže – ekzém činí vaši pokožku citlivější. To znamená, že vaše pokožka může vypadat zarudlá nebo podrážděná; vytvořit šupinaté, kožovité skvrny nebo hrbolky; nebo může jakoby vyschnout a svědit.

Atopická dermatitida, běžněji známá jako ekzém, může být dost nepříjemný stav, zejména kvůli mnoha spouštěčům, které mohou způsobit propuknutí červených svědivých vyrážek. Suché počasí, chemikálie v šamponech nebo mycích prostředcích a alergeny ve vzduchu mohou způsobit vzplanutí ekzému.

Ekzém se může rozvinout z opravdu mnoha důvodů a mnoho faktorů ovlivňuje, zda se stav zlepší (nebo zhorší). A i stres je jednou z hlavních příčin vzplanutí ekzému.

Pokud jste si zapsali, co jste dělali, když se u vás objevil ekzém, abyste zjistili, jaké jsou vaše spouštěče ekzému, pravděpodobně dokážete najít stres jako společný faktor. Něco se ve vašem životě dělo v době, kdy byl ekzém nejhorší (nebo hodně špatný).

Stres, jeden z nejčastějších spouštěčů ekzému, může být mnohem obtížnější zvládat, protože si možná ani neuvědomujete, že jste ve stresu nebo nejste schopni regulovat zdroj stresu. To platí zejména tehdy, když je stres způsoben prací, rodinou nebo jinými každodenními situacemi, které jsou tak trošku mimo vaši kontrolu.

Pamatujte: pochopení příčiny vašeho stresu a toho, jak souvisí s vaším ekzémem, vám může pomoci naučit se jej zvládat a zabránit tomu, aby způsoboval propuknutí problémů s ekzémem.

Jaká je souvislost mezi stresem a ekzémem?

Lékaři již dlouho vědí, že stres není pro vaše zdraví dobrý.

S čím stres souvisí? Mnoho chronických zdravotních stavů a ​​stavů duševního zdraví je ovlivněno stresem. To zahrnuje právě i kožní onemocnění, jako je ekzém. Čím více jste vystresovaní, ekzém má tendenci se zhoršovat. Je tam prostě spojení.

Náročné je, že stres může být obtížně měřitelný. Stres není dobře kvantifikovatelný – není to něco, na co bychom si mohli udělat test jako na cukrovku nebo krevní tlak. Stres ale ovlivňuje téměř vše ve vašem těle, včetně toho, jak rychle se uzdravíte po operaci nebo jak rychle reagujete na léky. Je to velmi subjektivní.

Lékaři však vědí, že souvislost mezi stresem a ekzémem má něco společného s hormony. Hormony dobré nálady, vaše endorfiny, mají tendenci být potlačeny, když jste ve stavu stresu.

Když jste v režimu „útěk nebo boj“, vaše srdeční frekvence má tendenci stoupat, váš krevní tlak bude odpovídajícím způsobem reagovat a vaše tělo bude uvolňovat další hormony. Když jste ve stresu, tyto hormony (včetně kortizolu) vás vlastně chrání – jste nabuzení, ostražití. Nicméně, být neustále v režimu „útěk nebo boj“ může být hodně škodlivé pro vaše zdraví. Určitě to pro vás není dobré. A právě tehdy můžete dostat ekzém (nebo se prostě ekzém o dost zhorší).

Sponzorováno

Co říkají studie?

Propuknutí ekzému, stejně jako u jiných kožních onemocnění, může být vyvoláno stresem. Stres způsobuje prudký nárůst hormonu kortizolu (někdy nazývaného stresový hormon). Když vaše tělo produkuje velké množství kortizolu kvůli stresu, vaše pokožka se může abnormálně mastit. To pak může vyvolat propuknutí ekzému.

Jedna studie naznačuje, že stres ztěžuje vaší pokožce zotavení (regeneraci) z podráždění a poškození kůže. Nejen, že stres způsobuje ekzém, ale také může způsobit, že propuknutí ekzému bude trvat déle a v důsledku toho se budete cítit více vystresovaní. To může vést ke zdánlivě nekonečnému cyklu.

Způsoby, jak udržet stres, a tím pádem i ekzém, pod kontrolou

Udržování nízké hladiny stresu je jedním ze způsobů, jak držet příznaky ekzému pod kontrolou.

Zde je několik možností, které můžete vyzkoušet:

Cvičení

Cvičení způsobuje uvolnění endorfinů, hormonů, které způsobují pocity klidu a štěstí. Cvičte, cvičte, cvičte – ani to zde nemžeme dostatečně zvýrazněte. Cvičení je sakra důležité – je to jediný přirozený způsob, jak váš mozek uvolňuje endorfiny. Co chcete víc?

Ale pozor, ne všechny formy cvičení jsou si rovné. Když říkáme cvičení, je to vaše srdeční frekvence, která vystoupá na dostatečně vysokou úroveň na dobu tak 15 až 20 minut třikrát týdně. To je to, co je potřeba k tomu, aby se ty dobré hormony uvolnily ve vašem mozku a ve vašem těle, a aby byly užitečné při snižování hladiny stresu.

Cvičení na zvýšení srdeční frekvence, která doporučujeme, jsou:

  • Běh – třeba v lese, to je naprostá paráda
  • Plavání
  • Rychlá chůze
  • Cyklistika či rotoped (venku je to lepší)
  • Cvičení na elipticalu
  • Tanec (intenzivnější)

Strava

Zdravá a dobře vyvážená strava plná vitamínů a živin nabitých potravin je další klíčovou součástí snižování stresu. Takový jídelníček zajišťuje, že dostáváte dostatek živin, takže vaše tělo může uvolňovat ty hormony dobré nálady. Pokud žijete ze stravy bohaté na sacharidy a cukry, nijak to nepomůže snížit váš stres.

Spánek

Spánek je dalším spolehlivým způsobem, jak udržet hladinu stresu pod kontrolou. Každý dospělý potřebuje jiné množství spánku, aby se cítil odpočatý. Někteří lidé nutně potřebují 8 hodin v noci, zatímco jiní jsou vzhůru a odpočatí již po 5 hodinách. Opravdu hodně pak záleží na kvalitě vašeho spánku. Jak dobré je vaše prostředí pro spánek? Na to taky dbejte. Tma, ticho a tak, však to znáte.

Relaxační techniky

Cvičení meditace a všímavosti vám může pomoci cítit se uvolněněji, soustředěněji a v kontaktu se svým vnitřním já, což vše může snížit úroveň vašeho stresu. Masáž hlubokých tkání je také dobrý způsob, jak relaxovat.

Alternativní medicína

Ačkoli tyto metody nejsou založeny na nějakých extra důkazech, metody jako akupunktura či baňkování mohou některým lidem pomoci snížit stres. Nebo taková příjemná masáž.

Sponzorováno

A co vy? Pozorujete na sobě vliv stresu na váš ekzém? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o ekzému přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva