Sponzorováno

Strava při anémii (chudokrevnosti) 4.75/5 (53)

Vaječný žloutek je výborný zdroj železa...

Vaječný žloutek je výborný zdroj železa…

Bledá pleť, která byla kdysi považována za synonymum bohatství a moci, může být obrazem našeho zdraví. Může jít o projev nemoci zvané anémie. Anémie – chudokrevnost je závažné onemocnění zaznamenáno v každém věku, ale nejčastěji u dětí. Má vliv na psychiku jedince a jeho mentální vývoj. Souvisí s nedostatkem železa (Fe), minerální látkou, kterou naše tělo potřebuje pro život.

Železo je součástí červeného krevního barviva hemoglobinu, které transportuje kyslík z plic do tkání a také odvádí CO2. Je potřebný pro správný vývoj a růst mladého organismu. Jeho příjem zajišťuje pestrá a správně vyvážená strava nejen u dětí, ale i v případě dospělé populace.

Chudokrevnost – Vyčerpanost, únava, infekce

Chudokrevnost provází častá únava a vyčerpanost, mdloby, bledost kůže, nechutenství, poruchy soustředění, nezdravé suché vlasy a nehty, kruhy pod očima, pocit chladu a sklon k infekcím. Někdy je příčinou otoku nohou. U dětí to může být nedostatečná soustředěnost a poruchy intelektu. Proto je důležité včas odhalit příčinu a navštívit lékaře, aby mohla začít léčba.

Jednou z příčin onemocnění může být nedostatečný přísun železa potravou, proto je nutná stravovacia anamnéza, která může odhalit jeho nedostatečný příjem. Následuje návrh na úpravu stravy tak, aby obsah železa ve stravě byl pravidelný a dostatečný.

Důležité je i vstřebávání železa a jeho využitelnost v organismu. Pravidelná, pestrá a správně vyvážená strava může pokrýt každodenní potřeby organismu. Železo se nachází v živočišných i v rostlinných potravinách. Ze živočišných produktů se vstřebává mnohonásobně lépe než z rostlinných, to však není důvod, abyste více konzumovali maso a vnitřnosti. Optimální potřebu zabezpečuje hlavně pestrá strava.

Anémie ohrožuje zdraví nejen diabetika, ale každého člověka. Železo se podílí na zásobování tkání kyslíkem a pomáhá buňkám dýchat, co je nezbytné pro život.

Hrozí vám anémie?

Část anémií je dědičná. Pokud tedy máte v rodině výskyt chudokrevnosti, představuje to pro vás větší riziko. Velký vliv má také způsob stravování – např. vegetariánství či veganství – a obecně zdravotní stav. Způsobit anémii může rovněž dlouhodobé užívání některých léků (např. k léčbě epilepsie). Rizikové skupiny jsou:

  • všeobecně ženy (ztráty krve v důsledku menstruace), především však těhotné a kojící ženy
  • lidé, kteří ztrácejí dlouhodobě
  • krev v důsledku onemocnění – hemoroidů, vředové choroby, onemocnění střev
  • alkoholici, kuřáci
  • starší osoby
  • vegetariáni, vegani

Studie ukazují, že schopnost vstřebávání vitaminu B12 je u lidí nad 50 let nižší. Starší lidé proto mají větší sklon k chudokrevnosti.

Co může způsobit chudokrevnost

ohrožuje imunitní systém a obranyschopnost organismu,
● se podílí na vyčerpanosti a fyzické únavě člověka,
když kyslík chybí svalům, dostaví se únava a vyčerpanost,
● když kyslík chybí mozku, snižuje se soustředěnost člověka,
může způsobit dušnost a zvýšení krevního tlaku.

Anémie z nedostatku vitaminu B12 se může projevovat brněním v nohách. Vitamin B12 se nachází v celozrnných obilovinách, mase, droždí, tj. v potravinách, které jsou zároveň zdrojem železa. Unavený a vyčerpaný člověk má nižší výkonnost v práci. Pro únavu nemá snahu zvyšovat pohybovou aktivitu as tím může v případě diabetika souviset zvýšená glykémie z důvodu sníženého energetického výdeje a často postupný přírůstek hmotnosti.
Bledost kůže je defekt, který může do jisté míry zastřít líčení, ale tělo při nedostatku železa je imunitně oslabené, a tím pádem má člověk zvýšenou náchylnost k nemoci. Minerální látky přijaté jídlem pomáhají čelit nemocem. Železo brzdí rozvoj plísňových infekcí, na které jsou diabetici náchylnější než zdraví lidé. Anémii, která má pozadí v nedostatečném příjmu železa jídlem, lze postupně upravit správným výběrem potravin.

Prevence anémie a kdy s ní začít

Čím dříve myslíme na své zdraví, tím lépe. Nepodceňujte žádný příznak anémie, ale poraďte se včas s lékařem, který vás usměrní, jak a co je potřeba v zaběhnutém životním stylu a v stravování upravit. Radikální změny ve stravování dělejte postupně, neboť tak dosáhnete lepšího výsledku.

Řepná šťáva

Mnozí si pomáhají šťávou z červené řepy a po lžičkách ji popíjejí během dne. Berou to jako prevenci před anémií, také na očištění organismu a ochranu před překyselením.

Sponzorováno

Červená řepa neškodí a šťáva popíjení po lžičkách se nemusí započítat do sacharidového obsahu. Když vypijete v rámci prevence denně třikrát po 100 ml přírodní šťávy z červené řepy – jablka – mrkve, v poměru 1: 1: 1, pak 100 – 110 ml této šťávy odpovídá 1 SJ. Kdybyste si ji započítány do obsahu SJ v jídle, glykémie by se vám zvýšila přibližně o 2 mmol / l.

Je lepší jíst maso se zeleninou, vejce se špenátem apod., neboť živočišné potraviny v takové kombinaci pomohou lépe využít železo i z rostlinné potravy. Nerozhoduje jen obsah železa v potravině, ale i jeho využitelnost v těle.

Nač se zaměřit při úpravě stravy?

● na přísun železa v potravě a na kombinaci potravin,
● na potraviny, které zvyšují využitelnost železa z jídla, ale také na ty, které proces využitelnosti zpomalují,
● konzumovat přiměřenou a pestrou stravu

Hlavní zdroje železa

Železo obsahují hlavně potraviny živočišného původu, například maso, vnitřnosti, vaječný žloutek a pod., ale i rostlinné potraviny, jako jsou luštěniny, ořechy, ovoce aj.

Jak se zorientovat mezi potravinami?

I když je nám známo, že hlavním potravinovým zdrojem železa jsou vnitřnosti, zejména játra, nemůžeme podcenit, že má vysoký obsah cholesterolu a nasycených tuků. Stravování při anémii je třeba vnímat ze širšího pohledu s cílem odstranit příčiny anémie, ale ne za každou cenu. Proto je vhodnější konzumovat pestrou a vyváženou stravu, jíst raději libové hovězí maso nebo maso z ryb, jak příliš často vnitřnosti. V případě potřeby najdeme i mezi ostatními potravinami vhodné zdroje železa a pomůžeme si pravidelnou konzumací zeleniny, luštěnin a ovoce, čímž zajistíme jeho předchozí nedostatek ve stravě. Zároveň ji obohatíme i o potřebné vitamíny a vlákninu.

Z čerstvé zeleniny je vhodné přidat pažitku, petrželovou nebo celerovou nať všude tam, kde zvýrazní chuť jídla, ale i barevně dotvoří porci na talíři.

Dodržujte tyto zásady

Mladé dámy by měli zapomenout na hladovění. Nespoléhejte se na neověřené speciální dietní režimy, které byly směrovány k úbytku hmotnosti i za cenu poškození zdraví. I celozrnné výrobky a cereálie jsou zdrojem železa. Zasytí na delší dobu pro obsah vlákniny a nízký GI a pomáhají i při redukčních programech.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vyšším obsahem železa, vitaminu B12 a kyseliny listové. Důležité je jíst vyváženou, zdravou stravu s dostatečným obsahem vitaminů, které napomáhají vstřebávání železa. Z léčivých rostlin pomáhá echinacea, která podporuje tvorbu červených krvinek. K léčení chudokrevnosti se s úspěchem používá také kopřiva, pampeliška, hořec a jetel luční. Tyto byliny organismu pomáhají lépe využít minerály a vitamin C nutný k léčení.

Jak zlepšit využitelnost železa?

Železo přijaté jídlem není využito v těle na 100%. Dochází ke ztrátám, které lze do určité míry ovlivnit i technologickou úpravou nebo přísadami do jídla.

Ze syrové zeleniny je využitelnost železa nižší než po krátkém vaření nebo dušení. Když zkonzumujete syrovou brokolici, využije se o 25% méně železa, než kdybyste si ji uvařili.
● Ovoce je lepší konzumovat syrové než uvařené, kromě broskví.
Železo se využije lépe z opražených ořechů a z naklíčených semen.
● Na přípravu kynutého těsta je vhodnější použít celozrnnou mouku.
● Kyselé přísady pomáhají, aby železo bylo lépe v těle využito, někdy až o 4 až 5-krát. Kyselé produkty využívejte nejen při anémii, ale i na snižování glykemického indexu (GI) sacharidových potravin.
Luštěniny je třeba namočit, pak bude využitelnost železa, ale i stravitelnost potraviny lepší.
● Ovesné vločky mají nižší GI a jsou zdrojem železa. Uvědomte si však, že pokud je uvaříte, využitelnost železa bude lepší, než když je jen namočíte do mléka nebo vody. Na druhé straně vařené vločky mají vyšší GI a tím pádem vám více zvýší glykémii.

Pár užitečných rad

Ze stravy vylučte alkohol, omezte kávu, nepijte silný černý čaj.
● Namísto mléka pijte vodu, avšak omezit neznamená zcela vyloučit.
● Zeleninové saláty dochuťte citronem, citrusovou šťávou nebo do salátu přidejte pomeranč.
Důležitá je pestrá a vyvážená strava, v níž jsou zastoupeny všechny potřebné živiny, a to z rostlinných i živočišných zdrojů železa. Tak zajistíte jeho denní potřebu pro vaše zdraví.

Sponzorováno

Ten, kdo se chce učit a zná cenu svého zdraví, umí se přizpůsobit a hledat způsob, jak by mohl lépe žít a být zdravější. Pro úspěšnou léčbu anémie je nejdůležitější zjistit příčinu onemocnění, a těch může být celá řada. Anémie může být také známkou jiného onemocnění (chronické záněty, nemoci trávicího traktu). Máte-li proto podezření na anémii, vyhledejte lékaře.

Co si dále o anémii přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva