Sponzorováno

Stenóza karotidy = zúžení či blokáda krkavice (krční tepny) – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

  • Stenóza karotidy, známá také jako zúžení krkavice, je zdravotní stav, při kterém dochází k zúžení jedné nebo obou karotických (krkavicových) tepen. Tyto tepny jsou umístěny na obou stranách krku a jsou hlavními cévami, které zásobují mozek, krk a obličej krví.
  • Zúžení těchto tepen může být způsobeno nahromaděním aterosklerotických plátů (cholesterolu, tuku, vápníku a dalších látek) na vnitřní stěně cév.
  • Hlavní příčinou stenózy karotidy je ateroskleróza, což je stav, kdy se v tepnách hromadí plak.
  • Změny životního stylu jsou častou léčbou. Zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, odvykání kouření.
  • Léky na snížení cholesterolu, krevního tlaku a antikoagulancia (léky na ředění krve).

Co je stenóza karotidy?

Stenóza karotické tepny neboli onemocnění krční tepny je zúžení nebo zablokování krčních tepen. Levá a pravá karotida (krkavice), které se nachází na straně krku, jsou dvě velké tepny, které přivádějí krev bohatou na kyslík do vašeho mozku. Když položíte ukazováček přímo pod čelisti, můžete pěkně cítit, jak vaše krční tepny pulsují.

Stenóza karotidy je nebezpečná, protože může podstatně snížit průtok krve do mozku. Pokud dojde k přerušení průtoku krve do mozku, můžete dostat mrtvici.

Stenóza karotidy = zúžení či blokáda krkavice (krční tepny) - ilustrace

Stenóza karotidy = zúžení či blokáda krkavice (krční tepny) – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky stenózy karotidy?

Stenóza karotidy nemusí mít žádné příznaky, dokud nedojde k mrtvici. Příznaky mrtvice jsou:

  • přechodná slepota ve vašem oku
  • trvalá slepota
  • nezřetelná řeč
  • slabost v části vašeho obličeje, paže nebo nohy
  • necitlivost a brnění ve tváři, paži nebo noze
  • zmatek
  • ztráta paměti
  • neschopnost mluvit
  • neschopnost souvisle mluvit
  • neschopnost rozumět řeči
  • ztráta vědomí

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, měli byste ihned zavolat 112 nebo jet na pohotovost, i když příznaky po krátké chvíli odezní. Může to být varovný signál nebo tranzitorní ischemická ataka (TIA), což znamená, že vám hrozí plnohodnotná mrtvice.

Příčiny – co způsobuje karotidovou stenózu?

Hromadění usazenin cholesterolu, tuku, vápníku a dalších látek (souhrnně označovaných jako plak) podél výstelky krční tepny je nejčastější příčinou stenózy karotidy. Toto nahromadění nebo kornatění tepen se nazývá ateroskleróza.

Jak se usazeniny plaku v karotidách zvětšují, otvor ve vaší krční tepně se zužuje a zvyšuje se tak samozřejmě riziko mrtvice. Plak zdrsňuje vnitřní povrch vašich karotid a tato drsnost přitahuje krevní destičky, krevní buňky, které pomáhají srážet krev. Někdy se mohou malé kousky sraženiny nebo plaku odlomit, cestovat krevním řečištěm a způsobit ucpání menších tepen v mozku. Plak může také prasknout a způsobit tvorbu sraženin.

Sponzorováno

Kdo je nejvíce ohrožen stenózou karotidy?

Je to vlastně jednoduché. Stejné problémy, které způsobují tvorbu plaku v tepnách vašeho srdce a tepnách nohou, také způsobují usazování plaku ve vašich krčních tepnách. Některé z faktorů, které zvyšují riziko stenózy karotidy, jsou:

Kouření

Kouření poškozuje výstelku krevních cév. To pak výrazně zvyšuje riziko ukládání cholesterolu v tepnách.

Vysoká hladina cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje pravděpodobnost tvorby plaku.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak může vést k tvorbě plaku v karotidách. Váš systolický krevní tlak, což je vyšší číslo ve vašem krevním tlaku, by měl být nižší než 140. Pokud máte cukrovku, váš systolický krevní tlak by měl být nižší než 130.

Diabetes

Cukrovka poškozuje tepny. Lidé s diabetem mají dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít mrtvici, než lidé bez diabetu. Lidé s cukrovkou mají také vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.

Jak je diagnostikována stenóza karotidy?

Chcete-li diagnostikovat stenózu karotidy, může váš lékař začít tím, že se podívá na vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může použít stetoskop, aby naslouchal průtoku krve ve vašem krku a zkontroloval, zda se zde nevyskytuje podezřelý zvuk. Následující testy mohou také pomoci lékaři potvrdit diagnózu stenózy karotidy:

Ultrazvuk karotid

Tento neinvazivní test využívá ultrazvuk k detekci přítomnosti plaku. Dopplerovské ultrazvukové vyšetření může také lékařům říci, zda je blokáda závažná.

Počítačová tomografie Angiogram (CTA)

Tento test používá počítačovou tomografii (CT) k detekci stenózy karotidy. Do žíly na paži se vstříkne barvivo a pomocí CT se pořídí snímky vašich karotid. Barvivo zviditelní oblast stenózy a umožňuje lékařům říci, jak závažná stenóza je.

Angiogram magnetické rezonance (MRA)

Tento test je velmi podobný CTA, ale místo CT vyšetření používá MRI.

Léčba – jak se léčí stenóza karotid?

Mírnou stenózu karotidy bez závažných příznaků lze léčit aspirinem. Protidestičkové léky, jako je aspirin a klopidogrel (Plavix), snižují schopnost krevních destiček tvořit krevní sraženiny. Někdy se ke snížení rizika mrtvice používají léky na ředění krve, jako je coumadin.

Závažná blokáda může být léčena chirurgicky odstraněním plaku. Cévní chirurg, který se specializuje na operace krevních cév, provede tento druh operace. Výkon se nazývá karotická endarterektomie.

Sponzorováno

Léčba základní příčiny stenózy karotidy je zde nezbytná. Lidé s stenózou karotidy, kteří kouří, by měli okamžitě přestat. Vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoký cholesterol se musí léčit dietou, cvičením a léky. Kontrola těchto stavů a ​​změny životního stylu jsou také nejlepší způsoby, jak snížit riziko vzniku stenózy karotidy.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva