Sponzorováno

Srdeční infarkt (Infarkt myokardu) – příčiny, příznaky a léčba 4.75/5 (32)

  • Srdce je orgánem, který dodává kyslík a živiny všem tkáním v těle, včetně samo o sobě. Srdeční infarkt, také známý jako infarkt myokardu nebo zkráceně infarkt, je stav, při kterém dojde k náhlému a často vážnému poškození svaloviny srdce z důvodu nedostatečného přívodu krve, obvykle v důsledku uzávěru koronární tepny, která zásobuje srdce krví.
  • Hlavní příčinou srdečního infarktu je ateroskleróza, což je stav, při kterém se na stěnách tepen hromadí aterosklerotické plaky, což jsou depozity tvořené cholesterolu, tuků a vápníku. Tyto plaky mohou způsobit zužování koronárních tepen a snížit průtok krve do srdce. V některých případech může plak prasknout, což může vést k tvorbě krevní sraženiny (trombu), která může blokovat tepnu a vyvolat srdeční infarkt.
  • Příznaky srdečního infarktu mohou zahrnovat: Intenzivní bolest na hrudi: Může být popsána jako tlak, stisknutí, pálení nebo těžkost na hrudi a může trvat několik minut. Bolest v horní části těla: Bolest se může šířit do ramen, krku, čelisti, zad nebo paží. Dušnost: Mohou se objevit obtíže s dýcháním. Nevolnost a zvracení: Pacienti mohou pociťovat nevolnost nebo zvracení. Úzkost: Srdeční infarkt může způsobit úzkost a strach.
  • Srdeční infarkt je lékařská nouzová situace, a proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření, že ho zažíváte. Čas hraje v případě srdečního infarktu klíčovou roli, a rychlé lékařské ošetření může snížit riziko poškození srdce a zlepšit šance na přežití.
  • Léčba srdečního infarktu zahrnuje obnovení průtoku krve do srdce, což může být provedeno různými způsoby, včetně léků a invazivních procedur, jako je angioplastika s následnou implantací stentu nebo chirurgickými zákroky na obnovu průtoku krve. Rehabilitace a změny životního stylu jsou také důležitou součástí dlouhodobé péče po srdečním infarktu.

Srdeční infarkt (Infarkt myokardu) - příčiny, příznaky a léčbaSilná bolest vystřelující do hrudníku, nevolnost, studený pot, ztížené dýchání … A k tomu se přidruží i strach ze smrti. Oprávněně. Infarkt myokardu a srdečně-cévní onemocnění jsou život ohrožující stav, ročně něj umírají sta tisíce lidí. Co se týče kardiovaskulárních onemocnění, Češi jsou na tom velmi špatně. Ze všech úmrtí tvoří přes 50 procent právě onemocnění srdce a cév. Jedna z forem ischemické choroby srdeční je infarkt myokardu. Jeho výskyt se bohužel v České republice v posledních letech výrazněji nesnižuje.

Příznaky rsdečního infarktu

  • Intenzivní bolest nebo pocit tlaku za hrudní kostí, která trvá déle než 15 minut. Někdy se bolest může objevit v oblasti žaludku nebo v zádech.
  • Bolest vystřeluje z hrudníku do ramene, ruce, zad a čelisti.
  • Dušnost, někdy i mdloby.
  • Nevolnost, zvracení, intenzivní pocení a úzkost.
Lokalizace příznaků srdečního infarktu

Lokalizace příznaků srdečního infarktu

 

Lokalizace bolesti při infarktu myokardu

Lokalizace bolesti při infarktu myokardu

 

Rizikové faktory

Rozdělujeme je do dvou kategorií – na ty, které nemůžeme ovlivnit a ty, které můžeme zmírnit nebo zcela odstranit změnou životního stylu.

K neovlivnitelných faktorům patří:

  • Vyšší věk – více než polovina srdečních infarktů a 80% smrtelných případů vzniká po padesátce.
  • Dědičnost – pravděpodobnost vzniku infarktu v mladším věku zvyšuje výskyt podobného infarktu u příbuzných mladších 50 let.
  • Pohlaví – onemocnění srdce a cév jsou hlavní příčinou úmrtí u mužů i žen, ale u mužů se vyskytují v mladším věku. Po přechodu se však výskyt infarktu u žen zvyšuje a kolem 60.-65. roce se pravděpodobnost vyrovnává.

K ovlivnitelným faktorům patří:

  • Vysoký krevní tlak – hodnoty jsou trvale vyšší než 140/90 Hg.
  • Vysoká hladina cholesterolu v krvi – více než 4,6 mmol / litr.
  • Cukrovka – zejména druhého typu, který vzniká v dospělosti.
  • Kouření – podle odhadů způsobuje na 30-40% úmrtí srdeční infarkt.
  • Obezita

Další rizikové faktory představují sedavý způsob života, stres, vysoká hladina homocysteinu a fibrinogenu.

Srdeční infarkt (Infarkt myokardu) - ilustrace

Srdeční infarkt (Infarkt myokardu) – ilustrace

 

Průběh srdečního infarktu

Srdeční infarkt vzniká zánikem různě velké části srdeční svaloviny a nedostatkem kyslíku při ucpání některé z větví koronárních tepen. Vždy jsou při tom porušeny i elektrické vlastnosti srdce a mohou vznikat arytmie, někdy dokonce smrtelné.

Sponzorováno

Prognóza je lepší, pokud je postižena pouze malá část svaloviny, zejména vzadu a vpravo a není poškozený systém zodpovědný za srdeční rytmus. Nejhorší jsou infarkty levé komory, která zajišťuje rozvod krve do celého organismu. Infarkt, který postihuje 40 a více procent srdeční svaloviny, vede obecně k invaliditě nebo smrti.

Co dělat při infarktu?

Při objevení se prvních příznaků, volejte záchrannou službu (č. 155 nebo 112). Nechoďte k lékaři sami, ani neztrácejte čas voláním svého lékaře. Těm, kteří odkládají volání a berou pilulky proti pálení žáhy nebo čekají, dokud je bolest nepřejde, často hrozí smrt. Pokud i přežijí, mohou mít trvale poškozené srdce, které by se při včasném poskytnutí odborné pomoci dalo zachránit.

Zatímco přijede sanitka, polkněte acylpyrin s malým množstvím tekutiny a pokud máte nitroglycerin, užijte jej podle návodu. Acylpyrin zabrání další tvorbě trombu, nitroglycerin rozšiřuje cévy a snižuje nároky na činnost srdce. Rozhodně nic nejezte ani nepijte!

Léčba infarktu

Záchranná služba zkontroluje základní životní funkce (EKG, puls, krevní tlak, dýchání a stav vědomí). Lékař začne s léčbou již na místě a cestou do nemocnice. Po přijetí se provede další EKG a odběry krve. Dalším vyšetřením bývá echokardiogram a angiografie. Pak obvykle následuje další léčba.

Léky a infarkt

Na potlačení bolesti a úzkosti se podává morfin nebo jiný opioid, nitroglycerin a léky na uklidnění. Trubičkou do nosu nebo obličejovou maskou se aplikuje kyslík a podávají se léky na prevenci dalšího vzniku krevní sraženiny.

Infarkt a operace

Používají se dvě základní metody:

Angioplastika – malým řezem v třísle pod kontrolou rentgenu se zavede tenká hadička (katetr) přes stehenní tepnu až k postiženému místu koronární artérie. Katétr má na konci nafukovací balónek. Jeho nafouknutím se postižený úsek rozšíří a obnoví se zásobování krví. Jindy je třeba zavést tenkou spirálku (stent), která zabrání opětovnému zúžení cévy. Výkon se musí udělat co nejdříve po vzniku infarktu.

Srdeční bypass – je metoda, při které se zúžený úsek přemostí zdravou tepnou, odebranou z jiného místa těla. Operace se provádí zpravidla až v období rekonvalescence nebo preventivně, pokud se u pacienta s ischemickou chorobou srdeční při angiografii zjistí zúžení koronárních cév.

Rekonvalescence a rehabilitace po infarktu

Pacienti by měli co nejdříve vstát z lůžka a pohybovat se. Obvykle jsou po týdnu propuštění a zařazení do kardiologického programu, který obsahuje soubor vybraných cviků, poučení o způsobu stravování, doporučení týkající se životosprávy a celkovou osvětu.

Prevence infarktu

Úmrtnost na infarkt se za posledních 30 let snížila na polovinu, i díky následujícím opatřením:

  • Snížení vysoké hladiny cholesterolu, vysokého krevního tlaku a léčbě cukrovky.
  • Dlouhodobé užívání malých dávek kyseliny acetylsalicylové (Anopyrin).
  • Zákaz kouření.
  • Cvičení nejméně 20-30 minut denně 3-4 krát týdně.
Prevence infarktu myokardu

Prevence infarktu myokardu

 

A UPOZORNĚNÍ NAKONEC

U žen se infarkt častěji projevuje bolestí v nadbřišku a v zádech, a ne na prsou jako u mužů. Možná proto vyhledávají lékařskou pomoc mnohem později. Ženy by měly mít více informací o nemoci, která je nejčastější příčinou jejich smrti, naučit se rozeznávat její příznaky a včas volat záchrannou službu.

Co si dále o infarktu přečíst?

VIDEO: Život po infarktu – otázky a odpovědi

VIDEO: Infarkt myokardu – příčiny, příznaky

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva