Sponzorováno

Srdeční arytmie a bylinky – jak uklidnit srdce? 4.88/5 (128)

Srdeční arytmie a bylinkySrdce se vám rozbuší tak, že máte pocit, jako byste běželi maraton. Když se po čase k bušení přidá pocit únavy, nevolnost, dušnost a nepravidelný tep, zpozorníte.

Co je normální tep?

Podle kardiologa je normální srdeční rytmus pravidelný, přesněji sinusový, v klidné frekvenci se 60 – 90 údery za minutu. Na druhou stranu, atleti a sportovci mohou mít v klidu 40 úderů za minutu. Z pohledu ekonomiky srdce a snížení rizika vzniku srdeční příhody, je přijatelná frekvence 60 až 75 úderů za minutu.

Projevy srdečních arytmií

  • opakované a časté bušení srdce
  • závratě
  • dušnost
  • bolest v hrudníku při rychlém nebo velmi pomalém srdečním tepu
  • nevolnost
  • vegetativní příznaky

Prevence srdeční arytmie

Prevence zejména získané srdeční arytmie, je komplexní. Spočívá v důsledné léčbě rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, obezita, nedostatek pohybu, vysoký cholesterol, stres, ale také v léčbě již existujících srdečních a endokrinních onemocnění.

Lidové léky a bylinky na srdeční arytmii

Mnoho tradičních receptů na bázi bylin přispěje k odstranění celkového napětí v těle, mají mírný sedativní účinek, pomáhají odstranit záchvaty arytmie a snížit četnost jejich příznaků. Zejména léčivé vlastnosti kozlíku ocenili i naši předci, takže je široce používán pro onemocnění srdce.

Kozlík lékařský

Nasekaný kořen kozlíku lékařského smícháme se stejným počtem květů měsíčku a srdečníku obecného. K přípravě denní dávky postačí 2 malé lžičky směsi na šálek vařící vody, vařit na mírném ohni 20 min. Pijte rovnoměrně po celý den, v dopoledních hodinách – od jednoho týdne do 10 dnů. Velmi dobře to pomáhá při tachykardii způsobené psychickým stresem, úlevě od bolesti srdce.

Při fibrilaci síní, můžeme smíchat kořeny kozlíku lékařského a meduňky suché (3 díly) se dvěma částmi řebříčku. 2 lžíce bylinné směsi zalijeme sklenici vody, necháme 3 hodiny vylouhovat, a potom přivedeme do varu a přefiltrujeme. Užíváme v průběhu dne v pravidelných intervalech. Pocit úlevy se dostaví během v 2-3 dnů.

Sponzorováno

Odvar z kořenů kozlíku lékařského pro zklidnění srdce se používá i jako teplá koupel. (300 ml vývaru stačí pro koupel).

Meduňka lékařská

Na uklidnění srdíčka pijte čaj z meduňky lékařské. Pijeme po dobu 3-4 dnů, 100 ml.

Hloh

Hloh je efektivním lékem při srdečních potížích a snižuje krevní tlak. Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvení, zlepšují průchodnost cév a tepen a celkově zlepšují prokrvení celého těla. Působí také jako regulátor tlaku, zejména v případě vysokého krevního tlaku, který účinně snižují. Lze ho přidávat do čajových směsí nebo užívat samostatně.

Šípky

Byly vždy považovány za jakési „vitamínové bomby“, výrazně pomáhají oslabenému srdci. Odvar ze sušených bobulí (lepší je odstranění ze semen), 30-50 gramů na litr vody, vařit 10 minut. Pít každý den jednu sklenici.

Doporučené potraviny při srdeční arytmii

Sušené plody

Sušené plody jsou také vždy věrní pomocníci srdeční choroby, zejména u arytmie. Můžete si vzít 200 g sušených meruněk, vlašské ořechy, rozinky, pyré s citronovou kůrou a 100 g medu. Dobře promíchejte a užívejte v dopoledních hodinách po dobu jednoho měsíce – 50 g.

Strava bohatá na minerály

Srdeční arytmii často způsobuje nedostatek draslíku, hořčíku, vápníku, a proto se stávají tyto látky nepostradatelnými pomocníky správné diety. Váš denní jídelniček by měl obsahovat brambory, petržel, zelí, med, řepu, kukuřici, slunečnicová semínka. Nedostatek hořčíku nahradí luštěniny, pohanka, otruby, čerstvé okurky. Velmi užitečné jsou i mléčné výrobky (jogurt, tvaroh), ryby a mořské plody.

Pozor na živočišné tuky!

Vyvolávají trombotické procesy ve věnčitých tepnách. Omezte spotřebu kávy, čokolády a dalších cukrovinek. Místo ranního šálku kávy s cigaretou si raději zacvičte nebo projděte po čerstvém vzduchu.

Zdravotnické dýchací cvičení Strelnikova

Je dokázáno, že slavné Strelnikova dechová cvičení pomáhají s arytmií, astmatem, chronickou bronchitidou, rýmou, zánětem vedlejších nosních dutin, angínou, obezitou.

Co si dále o srdeční arytmii přečíst?

VIDEO: Cvik na srdce. Jak na bolest u srdce a bušení srdce.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Srdeční arytmie a bylinky – jak uklidnit srdce?”

    1. Emílie Horáčková napsal:

      Dobrý den,protože mám srdeční arytmii a jsem po radiofregvenční ablaci ovšem ta byla před 5 lety,tak si ráda přečtu rady.Začala jsem s cvičením a je mi to příjemné.Dobré rady nad zlato děkuji Horáčková E.

    2. Hugo Šulc napsal:

      V kapitole Lidové léky a bylinky na srdeční arytmii mne zaujal bylinná směs při fibrilaci síní, složená z kořenů kozlíku lékařského, meduňky a řebříčku. Bohužel nechápu poměr ve směsi. Je to 3 díly kozlíku a 3 díly meduňky, nebo 3 díly celkem v poměru 1,5 dílů kozlíku a 1,5 dílů meduňky? Další složkou je pak 2 díly řebříčku, to je mi jasné.
      Děkuji za odpověď, momentálně mám právě záchvat této arytmie.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva