Sponzorováno

Splenomegalie – zvětšená slezina – příznaky, příčiny a léčba 4.61/5 (18)

  • Splenomegalie je medicínský termín označující zvětšení sleziny. Slezina je orgán umístěný v levé části horní části břicha, který má několik důležitých funkcí v těle, včetně filtrace krve, zásobování bílých krvinek a krevních destiček a účast na imunitní odpovědi.
  • Zvětšení sleziny může být důsledkem mnoha různých podmínek a může mít různé důsledky pro zdraví jednotlivce.
  • Mezi možné příčiny splenomegalie patří: Infekce: Některé infekční choroby, jako je infekční mononukleóza (způsobená virem Epstein-Barr), cytomegalovirus (CMV) a malárie, mohou způsobit zvětšení sleziny. Zánětlivé stavy: Autoimunitní onemocnění, jako je lupus erythematodes a Crohnova choroba, mohou vést k zánětu a zvětšení sleziny. Poruchy krve, jako je leukémie, lymfom, anémie a hemoglobinopatie, mohou způsobit zvětšení sleziny. Onemocnění jater: Pokud je krevní tlak v jaterní portální žíle zvýšen (tj. portální hypertenze), což se často vyskytuje u cirhózy jater, může dojít k zvětšení sleziny.
  • Příznaky splenomegalie mohou být: bolest nebo nepohodlí v levé horní části břicha, pocit plnosti nebo tlaku v břiše, únava, špatnou chuť k jídlu a zvýšenou náchylnost k infekcím.
  • Diagnóza splenomegalie se obvykle provádí fyzickým vyšetřením a potvrzením pomocí obrazových vyšetření, jako je ultrazvukové vyšetření břicha nebo CT (počítačová tomografie).
  • Léčba splenomegalie závisí na základní příčině a může zahrnovat léčbu základního onemocnění, chirurgický zákrok na odstranění sleziny (splenektomie) nebo řešení příznaků.

Slezina funguje jako součást imunitního systému tím, že filtruje krev. Splenomegalie nastává, když se slezina zvětší nebo „ztěžkne“. Zdravotníci zvažují splenomegalii, když je slezina dlouhá od 12 do 20 centimetrů a váží více než 400 gramů. K masivní splenomegalii dochází, když je slezina větší než 20 cm nebo váží více než 1 000 g.

Tento článek se zabývá některými potenciálními příčinami a příznaky splenomegalie, zmíním i možnosti léčby, které jsou v současné době k dispozici.

Splenomegalie - zvětšená slezina - ilustrace

Splenomegalie – zvětšená slezina – ilustrace

 

Příčiny splenomegalie

Některé z nejčastějších příčin splenomegalie jsou:

  • Poruchy související s krví: Stavy, jako je leukémie, lymfom nebo myeloproliferativní stavy, mohou způsobit, že rakovinné buňky napadnou slezinu a rychle se množí, čímž se zvětší velikost sleziny. Odhaduje se, že 64 % případů masivní splenomegalie je způsobeno poruchami souvisejícími s krví.
  • Onemocnění jater: Onemocnění jater, jako je cirhóza nebo hepatitida, mohou způsobit zvýšený tlak v játrech, který se tlačí až do sleziny. V důsledku toho se slezina začne zvětšovat. Hepatosplenomegalie nastává, když zvětšení a otok postihují jak játra, tak slezinu.
  • Infekce sleziny: Protože je slezina součástí imunitního systému, infekce, jako je mononukleóza, tuberkulóza, bakteriální endokarditida nebo HIV, mohou způsobit zvětšení sleziny.

Některé méně časté příčiny splenomegalie mohou být:

Bez ohledu na příčinu je splenomegalie poměrně vzácný stav. Odhaduje se, že 2 % Důvěryhodného zdroje populace zažije během svého života splenomegalii.

Sponzorováno

Starší jedinci jsou o něco více ohroženi rozvojem tohoto stavu, protože vnější obal sleziny se s věkem mírně ztenčuje.

Příznaky splenomegalie

Splenomegalie nemusí vždy způsobovat příznaky. Pokud se však objeví příznaky, mohou být následující:

  • nadýmání břicha
  • pocity plnosti břicha, a to i po jídle (po snězení i jen jen malého množství)
  • časté infekce
  • anémie
  • únava
  • nepohodlí nebo bolest kolem žeber na levé straně
  • snadné krvácení

Příznaky splenomegalie však často závisí na základní příčině. Například osoba se splenomegalií související s rakovinou může zažít:

  • noční pocení
  • nevysvětlitelné hubnutí
  • slabost

Avšak osoba, která má splenomegalii související s infekcí, může pociťovat zcela odlišné příznaky. Jako třeba:

  • horečka
  • celkový pocit nevolnosti
  • zimnice

A osoba se splenomegalií související s poruchou krve může mít příznaky, jako:

  • snadné krvácení
  • snadná tvorba modřin
  • točení hlavy
  • dušnost

Lékař zváží symptomy osoby spolu se všemi známými základními zdravotními stavy. Ve většině případů člověk necítí slezinu. Lékař však může nahmatat zvětšenou slezinu těsně pod levou stranou žeber.

Diagnóza

Pro diagnostiku splenomegalie lékař začne tím, že osoba popíše své příznaky. Provedou také fyzické vyšetření pacienta, aby zjistil, zda cítí nebo necítí zvětšenou slezinu.

Lékař, který má podezření na splenomegalii, pravděpodobně objedná laboratorní a zobrazovací testy. Jako třeba:

  • Kompletní krevní obraz: To zahrnuje měření bílých a červených krvinek a krevních destiček. Nízký počet těchto tří měření může znamenat splenomegalii.
  • Zobrazovací testy: Typicky CT vyšetření a ultrazvuk.
  • Testy jaterních funkcí: Vysoké hladiny jaterních enzymů, jako jsou AST a ALT, mohou naznačovat splenomegalii.

Opět platí, že testy, které lékař nařídí, mohou záviset na potenciální základní příčině splenomegalie.

Léčba splenomegalie

Protože různé problémové zdravotní stavy mají tendenci způsobovat splenomegalii, léčba obvykle začíná řešením problémového zdravotního stavu. Například osoba se splenomegalií související se srpkovitou anémií bude pacient vyžadovat krevní transfuze.

V některých případech, jako je prasknutí sleziny nebo rakovina, může chirurg muset odstranit slezinu osoby v postupu známém jako splenektomie. Stejně jako je to u žlučníku nebo slepého střeva, může člověk žít bez své sleziny. Protože však slezina obsahuje tolik krve, může být tento typ operace vysoce rizikový kvůli obavám z nadměrného krvácení.

Při léčbě základního onemocnění či zdravotního problému by měl být člověk velmi opatrný, aby neutrpěl poranění břicha. Trauma zvětšené sleziny může snadno způsobit prasknutí sleziny, což může vést k život ohrožujícímu krvácení. Například osoba by se měla vyhnout hraní kontaktních sportů, když má splenomegalii, aby se snížilo riziko zranění.

Možné komplikace

Splenomegalie může vést k prasknutí sleziny. To má za následek nutnost chirurgického zákroku a často krevní transfuze k obnovení objemu krve.

Pokud je člověku odstraněna slezina, má pak vyšší riziko některých typů infekcí. Patří mezi ně Streptococcus pneumoniae a Neisseria meningitidis. Slezina obvykle nese imunitní buňky, které mohou pomoci v boji proti takovým nemocem. Lidé, kteří podstoupí splenektomii, pak mohou vyžadovat silnější antibiotika k boji proti infekcím než osoba, která tuto operaci nepodstoupila.

Kdy navštívit lékaře?

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky spojené se splenomegalií – jako jsou příznaky v oblasti břicha, které nedokážete vysvětlit, včetně otoku, bolesti nebo ztráty chuti k jídlu – nebo pokud cítíte větší slezinu na levé straně (tlak apod.).

Pokud máte nějaký stav, který vede ke splenomegalii, měli byste si být vědomi potenciálních příznaků a zavolat svému lékaři, pokud některý z nich zaznamená.

Shrnu to

Splenomegalie je vzácný, ale potenciálně život ohrožující jev, který může vést k ruptuře (tj. prasknutí) sleziny.

Tento stav se může vyvinout v důsledku několika problémových zdravotních stavů, od poruch krve po onemocnění jater.

Sponzorováno

Pokud máte podezření, že máte splenomegalii, měli byste určitě navštívit svého lékaře a podniknout kroky k ochraně před poraněním břicha.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
  • Splenomegaly Autoři: Jennifer Chapman; Amandeep Goyal; Alexandre M. Azevedo.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva