Obsah článku
Spánková paralýza je jev, při kterém se lidé probudí ze spánku a zažívají stav, během kterého se nemohou pohnout, přesto, že se velmi snaží. Cítí se paralyzováni. Tento jev se nejčastěji děje při usínání nebo probouzení. Velmi často je doprovázena děsivými vizemi, (například pocit, že někdo je v pokoji) na které jedinec není schopen kvůli svalové paralýze reagovat. Předpokládá se, že za jejím vznikem je přerušení spánkové fáze REM, která je specifická svalovou atonácií (nefunkčností). V této fázi člověk aktivně sní a „vypnutí“ svalů je jeho preventivní obranou, aby sny aktivně neprožívali a člověk si neublížil. Je spojována s jinými poruchami spánku jako například narkolepsie, obstrukční spánková apnoe, ale váže se i na migrény a úzkostné poruchy.
Typy spánkových paralýz
Známe dva druhy spánkových paralýz a to izolovanou a opakující se.
- Izolovaná: vyskytuje se nejčastěji a člověka může postihnout jen jednou v životě, přičemž trvá krátce, přibližně 1 minutu.
- Opakující: je chronické onemocnění opakující se po celou dobu života. Může trvat dokonce déle než jednu hodinu a není doprovázena zvukovými a zrakovými přeludy.
Strašidla a mimozemšťané
Pokud tyto stavy nebyly zkoumány a vědecky vysvětleny, lidé si je často zaměňovali s nadpřirozenými silami. Naše babičky to nazývali „Matan“. V jiných kulturách byly tyto zážitky spojovány s démony či dokonce mimozemšťany, protože jsou doprovázeny právě zrakovými a zvukovými halucinacemi. Pro pochopení neschopnosti se hýbat je třeba upozornit na fakt, že v člověku je zakořeněn pud sebezáchovy a v případě, že se cítí ohrožen automaticky ztuhne (ochrana před predátory).
Co dělat?
Pokud se probudíte na spánkovou paralýzu, je velmi obtížné ovlivnit to, jak zareagujete. Většinou jsme totiž po probuzení dezorientovaní a nechápeme, co se děje. Primární reakce je tedy zpanikařených. Každopádně se při ní doporučuje uklidnit se a snažit se myslet na to, abychom pohnuli prstem na ruce nebo noze. Když panika pomalu opadne, tělo začne na příkazy mozku reagovat. Výzkumy spánkové paralýzy stále nejsou kompletní, ale na základě pokusů u jednovaječných dvojčat se předpokládá, že zřejmě bude geneticky dána, protože oba pozorované subjekty trpěli na tyto poruchy spánku současně.
Sponzorováno
Když nás spánková paralýza zaskočí, zkusme zahýbat trochu očima nebo svalstvem tváře. Většinou se lidé soustředí na ruce a nohy, ale ty bývají spánkovou paralýzou zasaženy nejvíce (logicky; přece nemáme mykaná nohama, když se nám sní o běhání, no ne?), Proto je tam malá naděje na úspěch. Svalstvo obličeje nepředstavuje při snění až takový problém, proto ho spánková paralýza nezasahuje naplno. Když se nám toto podaří, ochrnutí velmi brzy přejde.
Spánková paralýza a prevence
Údajně jsou na paralýzu více náchylnější jedinci, kteří usínají na zádech, ale spouštěčem může být i stres, nepravidelný spánkový harmonogram, tělesná únava, zda nadměrné užívání stimulantů.
Spánková paralýza není zdravotně závadná, ale nepochybně se řadí mezi děsivé zkušenosti.
Jen vybrané oběti
Nikdo nechápe, proč se spánková paralýza děje jen někomu. Spánkovou paralýzu opakovaně prožívá 30% populace. Není věkově omezena. Někdo se s ní setká již v dětství a doprovází ho po celý život, jiný se s ní setká jen jednou v dospělosti a opustí ho. Většina těch, kteří spánkovou paralýzu zažili, vypovídají o tom, že je spojena s něčím děsivým a temným. Mnoho z paralyzovaných, cítí v místnosti pocit někoho dalšího. Co více, slyší kroky, hlasy a další různé zvuky. Mají vidět duchy, stíny, démony a další nadpřirozené bytosti, které se volně pohybují po pokoji. Některé bytosti je mají dusit a sedět jim na hrudi. Tyto pocity mají prý rychle vymizet.
Lékaři tento zvláštní jev vysvětlují jako následek toho, že člověk je vyčerpaný. Pokud je ve stresu, nemá dostatek spánku, pravidelný režim a má strach z duchů, je velmi pravděpodobné, že se do spánkové paralýzy může dostat. Také prý tento stav velmi ovlivňuje elektromagnetismus. Podle výzkumů, které byly prováděny na lidech trpících spánkovou paralýzou, ti, kteří spí v místnosti s velkým množstvím elektřiny, jsou k paralýze velmi náchylní.
Sponzorováno
Jde každopádně o velmi nepříjemný prožitek. Těžší stavy je vhodné konzultovat s odborníkem. Většina postižených si ale po několika děsivých nočních epizodách uvědomí, o co jde, a přestane se bát.
Co si dále přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
hledala jsem na netu a spala do pár bloků. Bylo po poraděno, ať se mrknu na tuto věc – spánková paralýz.
Po přečtení, mi pár věcí souhlasí ale nejsem si stále jista jestli tímto trpím. Každopádně je mi tento stav nepříjemný a už mě nebaví :( když si potřebuju odpočinout a dostanu se do něj.
Může te mi poradit?