Sponzorováno

Spalničky – nemoc nejen dětská – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (7)

  • Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené virem spalniček (paramyxovirus). Jsou charakterizovány několika příznaky a mohou mít závažné komplikace.
  • Příznaky spalniček spadají do dvou fází. Prodromální fáze: Začíná 10-14 dní po infekci a zahrnuje horečku, kašel, rýmu, zánět spojivek (zarudlé oči) a Koplikovy skvrny (malé bílé skvrny s červeným okrajem uvnitř úst, na vnitřní straně tváří). Vyrážka: O několik dní později se objeví červená vyrážka, která začíná na obličeji a postupuje směrem dolů na tělo. Vyrážka obvykle trvá několik dní a poté začne blednout.
  • Virus spalniček se šíří vzduchem prostřednictvím kapének, které infikovaná osoba uvolňuje při kašli nebo kýchání. Může se také šířit přímým kontaktem s infikovanými sekrety. Inkubační doba (čas od infekce do objevení prvních příznaků) je obvykle 10-14 dní.
  • Spalničky mohou způsobit závažné komplikace, zejména u malých dětí, těhotných žen a lidí s oslabeným imunitním systémem. Mezi komplikace patří pneumonie, encefalitida (zánět mozku), průjem, zánět středního ucha a v některých případech smrt.
  • Neexistuje specifická antivirová léčba pro spalničky. Léčba je převážně podpůrná a zaměřuje se na zmírnění příznaků a prevenci komplikací. Pro léčbu spalniček se doporučuje hlavně odpočinek, dostatečný příjem tekutin a podávání léků na snížení horečky a zmírnění kašle.

SpalničkySpalničky (latinsky Morbilli) bylo dříve velmi časté infekční onemocnění dětského věku. Ačkoliv jeho projevy jsou na první pohled především kožní, docházelo poměrně často k mnoha komplikacím a nezřídka nemoc skončila i smrtí.

Dnes byly v civilizovaném světě včetně ČR* spalničky téměř vymýceny a stalo se tak díky očkování. V rozvojových státech s nedokonalými programy prevence se nicméně spalničky stále vyskytují a dokonce se na ně umírá. Česká republika však patří v o oboru očkování spalniček mezi špičku ve světě.

Virus spalniček - ilustrace

Virus spalniček – ilustrace

 

Příčina a projevy spalniček

Příčinou nemoci je virus, který se poměrně snadno přenáší jako kapénková infekce. Zdrojem tedy bývá nakažený člověk. Virus se nejprve namnoží ve sliznici horních cest dýchacích, což trvá několik dnů. Postupně se rozvinou neurčité chřipkovité příznaky – horečka, kašel, únava a rýma. Postupně pak dochází k rozsevu klasické skvrnité a načervenalé spalničkové vyrážky. Rozsev začíná v oblasti hlavy a krku a postupně postupuje přes krk a trup k dolním končetinám. Na sliznici v dutině ústní se objeví drobné skvrnky, které vypadají jako zrnka krupice. Vyrážka do 1-2 týdnů zmizí a postupně vymizí i chřipkovité příznaky nemoci.

Klasický učebnicový projev je výraz „něšťastného dítěte“, tj. uplakaný nešťastně vyhlížející obličej s vyrážkou. Existuje pro to i latinský termín „Facies Morbillosa“, což se dá do češtiny přeložit jako „spalničková tvář“.

U dětí trpících poruchami imunity a u dětí nedostatečně živených nemusí mít imunitní systém dost sil na zvládnutí stavu a nemoc probíhá v mnohem vážnější podobě. Nebezpečnou komplikací je impetiginizace, to jest vstup bakterií do kůže postižené vyrážkou a její zhnisání. Rozsáhlá bakteriální infekce může snadno přejít do otravy krve a dítě usmrtit.
Spalničky se samozřejmě nemusí vyskytnout jen v dětském věku. U dospělých stojí z zmínku zejména u těhotných žen.

Sponzorováno

Prevence a léčba spalniček

Prevence: Jak jsem znínil hned v úvodu, je účinnou metodou prevence očkování. Vakcína proti spalničkám je součástí povinného očkovacího kalendáře a díky tomuto opatření se u nás spalničky staly vzácnou chorobou.

Léčba: Při zjištění nákazy se toho příliš udělat nemůže. Lze provést hospitalizaci na pozorování nebo izolaci doma, dodávání dostatku tekutin a léků na snížení horečky. Vzhledem k faktu, že se jedná o virózu, jsou antibiotika zcela neúčinná. Přesto se s úspěchem nasazují v případě impetiginizace, kdy mohou dítěti zachránit život.

Důležité je očkování proti spalničkám!

Příznaky spalniček

Příznaky spalniček

 

Léčba spalniček

Základem léčby je klid na lůžku, podávání tekutin a lehce stravitelného jídla. Při zánětu spojivek chraňte dítě před silnějším světlem. Horečku je možné mírnit přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v běžném dávkování. Teplotu je možné snižovat také zábaly nebo omýváním vlažnou vodou ve vaně. Po vymizení vyrážky může kůže zůstat vysušená, rychlejší hojení pak můžete podpořit promaštěním kůže krémy nebo tělovými mléky.

Kdy kontaktovat lékaře?

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo spalničkami. Návštěvu si s lékařem domluvte telefonicky, abyste zmenšili riziko nákazy dalších pacientů. Pokud se stav dítěte zhorší, je apatické nebo naopak velmi podrážděné nebo má ztuhlý krk, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

Očkování proti spalničkám

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1961. V současné době se podává jako součást tzv. MMR vakcíny, která v sobě zahrnuje očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se ve dvou dávkách. První dávka se podává po 15. měsíci věku, druhá za 6 až 10 měsíců po podání první dávky. Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko.

Pokud vaše dítě ještě nebylo očkováno a setká se s dítětem nemocným spalničkami, informujte o tom vašeho lékaře. V některých případech je možné zabránit onemocnění podáním léků posilujících imunitu (u dětí mladších 6 měsíců) nebo očkováním (u dětí starších 6 měsíců).

Možné komplikace u spalniček

Možné komplikace u spalniček

 

Nejlepší prevencí proti spalničkám je očkování. Očkování se obvykle podává jako součást MMR vakcíny (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám).

Vysoká míra proočkovanosti populace pomáhá dosáhnout kolektivní imunity, což chrání i ty, kteří nemohou být očkováni (např. kvůli alergiím na složky vakcíny nebo oslabenému imunitnímu systému).

Sponzorováno

Máte se spalničkami nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Co si dále přečíst?

Studie a zdroje článku

  • Measles Autoři: Noah P. Kondamudi; James R. Waymack
  • Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Spalničky – nemoc nejen dětská – příznaky, příčiny a léčba”

  1. […] exantém – výsev drobných skvrn a pupínků připomínajících spalničky. Vyrážka silně svědí. Skvrny a pupeny mohou splývat a vznikají rozsáhlé růžovo-červené […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva