Sponzorováno

Sněžná slepota (fotokeratitida, obloukové oko) – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (5)

  • Fotokeratitida je stav, který postihuje rohovku oka a je způsoben nadměrnou expozicí ultrafialovému (UV) záření, zejména ze slunečního záření nebo umělého zdroje UV záření, jako je svářečský oblouk nebo solárium. Tento stav je obvykle dočasný a má charakteristické příznaky, jako jsou bolest očí, zarudnutí, slzení, pocit písku v očích a snížené zrakové ostrosti.
  • Fotokeratitida je často nazývána "sněžná slepota", protože se často vyskytuje u lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni UV záření od odrazů sněhu, který může intenzivně odrážet sluneční světlo. Tento stav se také může vyskytnout u lidí, kteří tráví hodně času na pláži nebo na horách bez ochrany očí.
  • K léčbě fotokeratitidy se obvykle používají kapky do očí nebo masti na uklidnění a hydrataci rohovky, stejně jako ochranné brýle nebo sluneční brýle, které chrání oči před nadměrnou expozicí UV záření. Většinou se oči uzdraví bez trvalých poškození, ale opatření k prevenci jsou důležitá pro zachování zdraví očí v budoucnosti.

Sněžná slepota je formou fotokeratitidy. Jde o bolestivé oční onemocnění způsobené vystavením ultrafialovým (UV) paprskům odraženým od ledu a sněhu. Riziko je zvláště vysoké ve vysokých nadmořských výškách: k tomuto stavu může přispět silný chlad a sucho.

Sněžná slepota je formou fotokeratitidy. Jde o bolestivé oční onemocnění způsobené vystavením ultrafialovým (UV) paprskům odraženým od ledu a sněhu. Riziko je zvláště vysoké ve vysokých nadmořských výškách: k tomuto stavu může přispět silný chlad a sucho.

Sněžná slepota, také nazývaná obloukové oko nebo fotokeratitida, je bolestivé oční onemocnění způsobené nadměrným vystavením ultrafialovému (UV) světlu. Když příliš mnoho UV světla zasáhne průhlednou vnější vrstvu vašich očí, zvanou rohovka, což v podstatě způsobí spálení vaší rohovky od slunce.

Příznaky sněžné slepoty mohou být dezorientující. Jsou to hlavně tyto příznaky:

  • bolest v očích
  • bolest hlavy
  • rozmazané vidění
  • dočasná ztráta zraku

Ale sněžná slepota je snadno léčitelná a vaše oči se rychle zahojí, jakmile odejdete z dosahu UV paprsků a vaše oči si odpočinou.

Sníh má reflexní vlastnosti, které do vašeho oka vysílají více UV paprsků – tak dostáváme termín „sněžná slepota“. I voda a bílý písek mohou také způsobit fotokeratitidu, protože jsou velmi reflexní.

Svou roli mohou hrát také prudké nízké teploty a sucho, takže fotokeratitida je častější ve vyšších nadmořských výškách.

Příčiny sněžné slepoty

Fotokeratitida je způsobena přirozeným nebo umělým nadměrným vystavením UV záření. Část slova „foto“ znamená „světlo“ a keratitida je zánět vaší rohovky.

Vaše rohovka je čirá kupolovitá tkáň, která pokrývá vaše oko. Vaše rohovka neobsahuje krevní cévy, takže potřebuje slzy, aby zůstala vlhká a zdravá.

Nejsvrchnější vrstva rohovky se nazývá epitel. Má tisíce nervových zakončení, díky čemuž je vaše rohovka velmi citlivá na jakékoli poškození nebo bolest. Když na rohovku dopadne příliš mnoho UV záření, tato citlivá vnější vrstva se zanítí a podráždí, což způsobí pocit pálení nebo svědění.

Sluneční záření může klasicky způsobit fotokeratitidu. UV paprsky odražené od písku, sněhu a vody mohou popálit rohovku a způsobit fotokeratitidu.

Světlo z svítilen, slunečních lamp a opalovacích kabinek mohou také způsobit zánět rohovky a vést ke sněžné slepotě. Lidé, kteří používají svářecí zařízení (často, denně), jsou obzvláště náchylní k obloukovému oku – což je jiný název pro sněžnou slepotu.

Sponzorováno

Příznaky sněžné slepoty

Příznaky fotokeratitidy se ne vždy objeví hned. Někdy si všimnete symptomů dokonce až několik hodin po poškození vašich rohovek.

Mezi běžné příznaky sněžné slepoty patří:

  • bolest a pálení v očích
  • pocit, že je něco ve vašem oku a nemůžete to odstranit
  • citlivost na světlo
  • oteklá, červená víčka
  • slzící oči
  • bolest hlavy
  • rozmazané vidění
  • přehnaný pocit oslnění i u vnitřních světel

Méně často může sněžná slepota způsobit dočasnou ztrátu zraku a dočasné změny barev ve vašem vidění.

Léčba sněžné slepoty

Sněžná slepota obvykle sama odezní, jakmile se vaše rohovky zotaví. Podle odborníků mají příznaky tendenci postupně ustupovat během jednoho nebo dvou dnů.

Lékař může potvrdit, zda máte fotokeratitidu, vyšetřením očí na poškození UV zářením. Váš lékař toho nemůže moc udělat pro léčbu fotokeratitidy. Odpočinek očí od UV záření je obecně nejlepší způsob, jak podpořit hojení.

Pokud nosíte kontaktní čočky, vyjměte je, dokud vaše příznaky neustoupí. Netřete si oči, když máte příznaky fotokeratitidy. Keratitida může být zhoršena a dokonce způsobena používáním kontaktních čoček.

Pokud trpíte sněžnou slepotou, neměli byste si do oka dávat místní kapky zmírňující bolest. Prostě jen nechejte oči odpočinout.

Můžete také zvážit:

  • použití studeného obkladu ke zklidnění pálení nebo bolesti očí
  • pobyt uvnitř, aby si oči odpočinuly od vystavení UV záření
  • udržujte rohovku zvlhčenou umělými slzami, abyste podpořili hojení
  • používání volně prodejných léků proti bolesti, jako je aspirin nebo paracetamol, pro úlevu od bolesti

Pokud se vaše příznaky zhorší po 24 hodinách, domluvte si schůzku s očním lékařem. Fotokeratitida by se měla sama rychle vyléčit. Zhoršující se bolest oka nebo pokračující ztráta zraku může naznačovat, že máte jiný problémový stav, jako je:

Prevence sněžné slepoty

Fotokeratitidě lze většinou předejít nošením kvalitních slunečních brýlí.

Zde je několik našich tipů, jak se vyhnout sněžné slepotě:

  • Pokud provozujete vodní sporty nebo sporty na sněhu, určitě investujte do kvalitních slunečních brýlí s fotochromatickými skly.
  • Noste sluneční brýle, které blokují 100 procent UV záření, kdykoli plánujete být venku déle než tři hodiny v kuse.
  • Pamatujte, že reflexní odlesky od písku, vody a sněhu mohou poškodit vaše rohovky, i když je zataženo.
  • Pokud jste venku delší dobu bez slunečních brýlí, noste klobouk nebo kšilt.

Shrňme si informace o sněžné slepotě

Příznaky sněžné slepoty obvykle odezní do 48 hodin. Pokud už to trvá dlouho a stále máte příznaky, měli byste navštívit očního lékaře, abyste se ujistili, že nemáte jiné oční onemocnění.

Odpočinek očí a pobyt uvnitř jsou nejlepší způsoby, jak urychlit léčení sněžné slepoty.

Sponzorováno

A co vy? Chráníte si oči když je sníh kvalitními slunečními brýlemi?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva