Sponzorováno

Slinné kameny (sialolity) – malé kameny v slinných žlázách – příznaky, příčiny a léčba 4.56/5 (9)

  • Slinné kameny, také známé jako sialolity, jsou kalcifikované struktury, které se tvoří ve slinných žlázách nebo jejich vývodech. Tyto kameny mohou blokovat tok slin, což způsobuje bolest, otok a infekce.
  • Většinou se sialolity vyskytují ve slinné žláze podčelistní (submandibulární), ale mohou se také tvořit v příušní žláze (parotis) nebo v podjazykové žláze (sublingvální).
  • Hlavním příznakem bývá bolest a otok v postižené oblasti, obvykle během jídla, kdy je produkce slin zvýšená.
  • Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na slinné kameny, abyste předešli komplikacím, jako jsou infekce nebo trvalé poškození slinných žláz.

Slinné kameny nebo sialolitiáza mohou blokovat tok slin v ústech a způsobit vážné problémy s ústní dutinou.

Slinné kameny nebo sialolitiáza mohou blokovat tok slin v ústech a způsobit vážné problémy s ústní dutinou.

Slinné kameny jsou malé kameny, které se tvoří v ústních žlázách. Mohou blokovat tok slin a způsobit bolest nebo nepohodlí. Pomoci mohou domácí léky a lékařské ošetření.

Lékařský (odborný) termín pro slinné kameny je sialolity. Když blokují slinné žlázy, je to známé jako sialolitiáza.

Slinné kameny jsou jen zřídka důvodem k obavám a lidé se jich často mohou zbavit doma. Některé kameny však mohou vyžadovat ošetření lékařem. To je ale spíše výjimečné.

V tomto článku se podívám na to, co jsou slinné kameny, jaké jsou jejich příznaky a příčiny. Podívám se také na domácí metody léčby slinných kamenů a možné komplikace.

Co jsou to slinné kameny neboli sialolity?

Slinné kameny se mohou tvořit v kanálcích jakékoli slinné žlázy.

Slinné kameny jsou malé, ale mohou způsobit bolest

Slinné kameny jsou malé, ale mohou způsobit bolest

 

Slinné žlázy v ústech produkují tekutinu zvanou sliny. Sliny chrání zuby, pomáhají při žvýkání a polykání potravy a nastartují proces trávení. V našich ústech jsou stovky malých slinných žláz. Existují také tři páry velkých slinných žláz. Mezi tyto velké žlázy patří:

  • příušní žlázy, které se nacházejí pod ušima na vnitřní straně tváří
  • submandibulární žlázy ve spodní části úst, v blízkosti čelisti
  • sublingvální žlázy, které jsou pod jazykem

Slinné kameny jsou vlastně malá ložiska vápníku a dalších minerálů. Mohou se tvořit v kanálcích jakéhokoli typu slinných žláz. Větší kameny mohou blokovat tok slin a způsobit nepříjemné otoky žláz.

Podle jednoho výzkumu z roku 2012 se více než 80 procent slinných kamenů tvoří v submandibulární žláze, 6–15 procent se vyskytuje v příušní žláze a 2 procenta jsou v sublingválních a malých slinných žlázách.

Příznaky slinných kamenů

Slinné kameny obvykle nezpůsobují příznaky, když se tvoří, a někdy mohou i samy zmizet. Kameny se mohou lišit velikostí, ale obvykle jsou tvrdé a bílé.

Sponzorováno

Větší kameny mohou blokovat tok slin v dané žláze. Toto zablokování může způsobit hromadění slin za kamenem, což pak může vést k bolesti a otoku.

Mezi běžné příznaky zablokovaných slinných žláz patří:

  • bolestivá bulka pod jazykem
  • bolest nebo otok pod čelistí nebo ušima
  • bolest, která se zvyšuje při jídle

Slinné kameny mohou někdy také vést k infekci v postižené žláze nebo v jejím okolí. Příznaky infekce mohou být horečka a tvorbu hnisu kolem kamene.

Příčiny slinných kamenů

Lékaři zcela nerozumí tomu, co způsobuje slinné kameny. Některé faktory však mohou zvýšit riziko, že je člověk dostane.

Mezi tyto rizikové faktory patří tyto body:

  • jste muž – dle výzkumů problémy se slinnými kameny mají hlavně muži
  • máte vyšší věk
  • podstoupili jste radiační terapii na hlavě nebo krku
  • měli jste poranění úst
  • užívali jste léky, které ovlivňují tvorbu slin, jako jsou anticholinergika
  • máte problémy s dnou nebo Sjogrenovým syndromem
  • máte problémy s ledvinami
  • nepijete dostatek vody

Léčba slinných kamenů – domácí prostředky léčby

Slinné kameny jsou jen velmi zřídka závažné a člověk je může často léčit doma.

Domácí metody, jak se zbavit slinných kamenů, jsou tato:

  • Cucání citrusových plodů nebo tvrdých bonbónů. Sání plátku citronu nebo pomeranče zvyšuje tok slin, což může pomoci uvolnit slinný kámen. Člověk může také vyzkoušet cucání žvýkaček bez cukru nebo tvrdých kyselých bonbónů.
  • Pití velkého množství tekutin. Pravidelný příjem tekutin pomáhá udržovat ústa dobře hydratovaná a může zvýšit tok slin.
  • Jemná masáž. Jemná masáž postižené oblasti může zmírnit bolest a povzbudit kámen, aby prošel slinným kanálkem. Nadace Sjogren’s Syndrome Foundation má na svých webových stránkách ilustrovaného průvodce, jak to udělat.
  • Léky. Některé volně prodejné léky, jako je ibuprofen a paracetamol, mohou pomoci zmírnit bolest a otoky.
  • Sání kostek ledu. Sání něčeho studeného, ​​jako je kostka ledu nebo led, může také pomoci snížit bolest a otok způsobený slinnými kameny.

Malé kameny mohou tedy být vypláchnuty nebo vymasírovány ven. Větší kameny mohou vyžadovat chirurgické odstranění nebo minimálně invazivní procedury, jako je sialoendoskopie.

Kdy už se slinnými kameny navštívit lékaře?

Slinné kameny mohou někdy způsobit infekce nebo abscesy, takže lidé, kteří nejsou schopni kameny odstranit sami, by měli navštívit lékaře. Pokud lékař není schopen kameny odstranit, může osobu poslat do nemocnice.

Každý, kdo má známky infekce nebo abscesu, by měl okamžitě navštívit lékaře. Lékař obvykle může léčit infekci antibiotiky.

Sponzorováno

Máte se slinnými kameny nějaké zkušenosti? Napište mi do komentářů pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva