Obsah článku
- Skleritida je závažné zánětlivé onemocnění postihující skléru, což je pevná vnější vrstva oka, známá jako "bělmo". Toto onemocnění může být bolestivé a často bývá spojeno s jinými systémovými chorobami, zejména autoimunitními.
- Pokud se neléčí, může vést k řídnutí skléry (nazývá se skleromalacie) či poškození jiných částí oka (např. rohovky, sítnice).
- Pokud máte podezření na skleritidu, je důležité okamžitě navštívit očního lékaře, protože včasná léčba může zabránit vážným komplikacím.
Co je to skleritida?
Skleritida je zánět skléry, obvykle bílé části oka. Když máte skleritidu, bílá část vašeho oka zčervená.
Skleritida často znamená ostrou bolest v oku, která se zhoršuje pohybem oka. Může způsobit trvalé poškození a ztrátu zraku. Léčbou jsou nesteroidní protizánětlivé léky a kortikosteroidy. Skleritida může být způsobena nějakým zánětlivým onemocněním, plísní nebo zraněním.
Skleritida by se měla léčit. Nesnažte se čekat, až sama odezní.
Jaké jsou typy skleritidy?
Existují 2 hlavní typy skleritidy:
- přední skleritida (odkazuje na přední část skléry). Postihuje přední část skléry, viditelnou zvenčí.
- zadní skleritida (odkazuje na zadní část skléry). Postihuje zadní část skléry (méně častá, ale závažnější). Je obtížněji diagnostikovatelná, může způsobit výrazné komplikace v oku.
Přední i zadní skleritida může být také difuzní, nodulární nebo nekrotizující.
- Difuzní skleritida: Difuzní skleritida je rozptýlena po celé skléře. Je to nejběžnější typ.
- Nodulární skleritida: Nodulární skleritida je soustředěna v jednom místě skléry.
- Nekrotizující skleritida: Tato nejzávažnější forma skleritidy. Způsobuje největší škody. Může zničit oční tkáň a dokonce vést ke ztrátě celého oka. Existuje forma nekrotizující skleritidy nazývaná scleromalacia perforans. Nemusí být bolestivá, ale může způsobit perforace (díry). Tento typ tvoří 4 % skleritid.
Přední skleritida, vyskytující se v přední části skléry, je nejčastějším typem skleritidy. Zadní skleritida, která postihuje zadní část skléry, představuje asi jen 10 % všech případů skleritidy.
Skleritida obvykle postihuje starší lidi ve věku 47 až 60 let. Ale mohou ji dostat i lidé, kteří jsou mladší nebo starší. Tento stav je častější u žen než u mužů, částečně kvůli spojení skleritidy s autoimunitními stavy. Ale muži mají tendenci mít vyšší výskyt skleritidy způsobené infekcí.
Sponzorováno
Příznaky skleritidy
- Intenzivní bolest oka, která může vystřelovat do obličeje a hlavy
- Zarudnutí oka (často tmavší než u běžného zánětu spojivek)
- Citlivost oka na dotek
- Snížená ostrost vidění, rozmazané vidění
- Slzení nebo pocit tlaku v oku
- Citlivost na světlo (fotofobie)
Diagnostika
Lékař může být schopen určit, zda máte skleritidu, tím, že vám provede oční vyšetření, které může znamenat i vyšetření na štěrbinové lampě.
Pokud máte posteriorní skleritidu, může lékař objednat vyšetření počítačovou tomografií (CT) nebo ultrazvukem.
Je-li vaše skleritida způsobena infekcí, lékař může odebrat stěr z očního výtoku a odeslat jej do laboratoře. Ve velmi vzácných případech může lékař doporučit biopsii.
Příčiny skleritidy
- Autoimunitní onemocnění (nejčastější příčina):
- Revmatoidní artritida
- Systémový lupus erythematodes
- Wegenerova granulomatóza
- Infekce (méně často):
- Bakterie, viry, houby nebo paraziti.
- Poranění oka.
- Příčina může být i idiopatická (příčina není známá).
Léčba
Farmakologická léčba
- Kortikosteroidy: ke zmírnění zánětu. Lékař nejpravděpodobněji předepíše systémové kortikosteroidy, jako je prednison, na delší dobu (cca 7 až 10 dní). Pokud znovu dostanete zánět, možná dostanete intravenózní kortikosteroidy.
- Imunosupresiva: pokud je spojena s autoimunitním onemocněním.
- Nesteroidní protizánětlivé léky: pro kontrolu bolesti a zánětu. Pokud máte velmi mírný případ skleritidy, může lékař doporučit jen použití nesteroidních protizánětlivých léků.
- Antibiotika nebo antivirotika: pokud je způsobena infekcí. Pokud máte infekční verzi skleritidy, budete zřejmě potřebovat antibiotikum, antimykotikum nebo antivirotikum.
Chirurgická léčba
- Pokud je skleritida komplikovaná perforací skléry nebo jinými závažnými problémy.
U nekrotizující skleritidy může lékař spolupracovat s revmatologem na předepisování dalších léků, třeba imunoterapeutických léků, jako je cyklofosfamid, methotrexát, mykofenolát mofetil, nebo biologických látek, jako je rituximab a adalimumab.
Komplikace
Pokud se skleritida neléčí, může vést k:
- Řídnutí skléry (nazývá se skleromalacie).
- Poškození jiných částí oka (např. rohovky, sítnice).
- Trvalé zhoršení nebo ztráta zraku.
Pokud máte podezření na skleritidu, je důležité okamžitě navštívit očního lékaře, protože včasná léčba může zabránit opravdu vážným komplikacím.
Sponzorováno
Skleritida může – a měla by – být léčena. Neléčená skleritida může mít za následek ztrátu zraku. Nejškodlivější může být zadní nekrotizující skleritida.
Studie a zdroje článku
- Clinical patterns and risk factors in scleritis Autoři: Alejandra de-la-Torre, Mariana Cabrera-Pérez
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Oční vady a onemocnění
Přečtěte si také naše další články