Sponzorováno

Situs inversus – vrozená anomálie uložení orgánů v těle 4.33/5 (6)

  • Situs inversus je vzácná vrozená anatomická anomálie, při které jsou orgány v těle zrcadlově obrácené. To znamená, že orgány, které se normálně nacházejí na pravé straně těla, jsou na levé straně, a naopak. Například srdce, které je běžně umístěno vlevo, je u lidí se situs inversus umístěno vpravo.
  • Tato stavba těla zpravidla nezpůsobuje žádné zdravotní problémy, pokud nejsou přítomny jiné komplikace nebo vrozené vady.
  • Mnoho lidí s touto anomálií si nemusí být vědomo, že ji mají, dokud nepodstoupí lékařské vyšetření, například rentgen nebo ultrazvuk.
  • Existuje několik typů situs inversus, přičemž nejčastější je situs inversus totalis, kdy jsou všechny vnitřní orgány obrácené.

U lidí s touto anomálií se například srdce, které je běžně umístěno na levé straně hrudníku, nachází na pravé straně, zatímco játra, která jsou normálně na pravé straně, se nacházejí vlevo.

U lidí s touto anomálií se například srdce, které je běžně umístěno na levé straně hrudníku, nachází na pravé straně, zatímco játra, která jsou normálně na pravé straně, se nacházejí vlevo.

Co je situs inversus?

Situs inversus je genetický stav (vrozená anomálie uložení orgánů), při kterém jsou orgány v hrudníku a břiše umístěny zrcadlově od své normální polohy. Například levá srdeční síň a levá plíce jsou umístěny na pravé straně těla. V dutině břišní jsou játra uložena většinou na levé straně místo na pravé. A žaludek je na pravé straně těla místo na levé.

Situs inversus je velmi vzácný stav. Podle studií se vyskytuje odhadem u 1 z 10 000 lidí.

Jaké jsou příčiny situs inversus?

Situs inversus je způsoben autozomálně recesivním genetickým onemocněním. Nepostižená matka-přenašečka a nepostižený otec-přenašeč mají šanci 1:4, že budou mít dítě se situs inversus. Protože by se ale muselo sejít mnoho genetických kroků, aby způsobily situs inversus, je tento stav hodně vzácný.

Situs inversus je také pozorován u dvojčat se „zrcadlovým obrazem“. K tomuto typu dvojčat dochází, když se oplodněné embryo během těhotenství rozdělí později než obvykle. Dvojčata se zrcadlovým obrazem mohou být také protiklady ve věcech, jako jsou asymetrické rysy a dominance mozkové hemisféry.

Jaké jsou typy situs inversus?

Situs inversus má dva hlavní podtypy:

  1. dextrokardii
  2. levokardii

Člověk má dextrokardii, pokud je srdce na pravé straně těla (normálně je na levé straně). Člověk má levokardii, pokud je srdce na levé straně, ale ostatní orgány jsou převráceny. Levokardie je vzácnější a často je, dle studií, spojená s jinými srdečními abnormalitami.

Sponzorováno

Dalším podtypem je situs ambiguous. K tomu dochází, když je několik orgánů v abnormální poloze, ale ne ve snadno definovaném vzoru.

Jaké jsou příznaky situs inversus?

Protože orgány mohou být při situs inversus normálně funkční, je možné, že člověk s tímto problémem nebude mít žádné komplikace.

Jiní pacienti mohou zaznamenat srdeční dysfunkci nebo plicní problém nazývaný primární ciliární dyskineze, který způsobuje nahromadění hlenu v plicích. To pak může vést k chronické bronchitidě a sinusitidě. Lidé se situs inversus a primární ciliární dyskinezí mají tzv. Kartagenerův syndrom. Řádově je výskyt tohoto syndromu u novorozenců asi 1:30,000. Na 30 tisíc narozených dětí se tedy narodí jedno s Kartagenerovým syndromem, možná je výskyt i častější.

Jak se diagnostikuje situs inversus?

Lékař může diagnostikovat situs inversus pohledem na orgány pomocí těchto zařízená:

Protože situs inversus jen velmi zřídka způsobuje příznaky a je tak vzácný, člověk dlouho ani nemusí vědět, že ho má. A může se stát, že se situs inversus zjistí až při návštěvě lékaře z jiného důvodu.

Dalším způsobem, jak lze situs inversus zjistit, je, když lékař poslouchá tlukot srdce pacienta. Srdeční tep je obvykle nejhlasitější na levé straně člověka. Ale osoba se situs inversus může mít srdce, které je více doprava, takže tlukot srdce by byl nejhlasitější na této straně.

Lékaři mohou pomocí zobrazovacích technik určit přesný typ situs inversus.

Léčba – jak se léčí situs inversus?

U mnoha pacientů nezpůsobuje situs inversus žádné další příznaky. Pokud má osoba se situs inversus nějaké komplikace, jako jsou srdeční vady, lékař bude léčit příznaky. Chirurgický zásah ke změně polohy orgánů se obvykle nedoporučuje.

Vědět to, zda máte situs inversus, je hodně důležité, pokud se chystáte podstoupit nějaký chirurgický zákrok.

Shrnu to

Situs inversus je velmi vzácná vrozená vada, při které jsou některé orgány v těle atypicky uloženy. Někdy pacient nemá žádné příznaky a v jiných případech jsou přidružené komplikace.

Sponzorováno

Často je stav odhalen, když pacient navštíví lékaře kvůli jinému zdravotnímu problému. Léčba je obvykle zaměřena na zmírnění příznaků souvisejících komplikací, jako jsou srdeční vady. Chirurgie ke korekci polohy orgánů se obvykle nedoporučuje.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva