Sponzorováno

Šestá dětská nemoc: Dostat ji může i vaše dítě, jen jak ji poznat? 4.86/5 (7)

Šestá dětská nemocŘíká se, že děti rostou s nemocemi. Kromě chřipek, angín či břišních viróz se poměrně často objevuje i takzvaná šestá nemoc.
Tento záhadný název může pro některé maminky znít dost podivně a vyvolávat strach. Je to dětské onemocnění, nepatří však k těm vážnějším. Co byste o šesté nemoci měli vědět?

Horečky a horečky – typciké příznaky

Při šesté nemoci jsou typickým příznakem náhlé horečky a to i velmi vysoké. Dítě kromě horečky často ani nemá jiné příznaky. Horečka mívá kolísavý průběh a obvykle přetrvává po dobu 2-5 dní. Ke konci onemocnění, tedy u některých dětí na třetí nebo šestý den, horečka klesne.

Prašivina na tělíčku dítěte

Šestou nemoc prozradí charakteristická prašivina na tělíčku dítěte, která se objevuje po odeznění teploty. Vyrážky bývají maličké červené a mohou se objevit na celém tělíčku, zpravidla však na hrudníku, končetinách a krku. Na tvářičce bývá prašivina méně častá.

Léčba šesté dětské nemoci

Při tomto onemocnění se snažíme zvládat příznaky. Teplotu, pokud vystoupí příliš vysoko (nad 38,5 ° C) se doporučuje srážet ať už zábaly, vlažnou sprchou nebo koupelí, případně léky na snížení teploty, které dávkujeme i volíme podle věku dítěte. Pokud má dítě i jiné příznaky, jako je kašel či rýma a podobně, také dle vážnosti volíme léčbu (nejlépe po konzultaci s lékařem nebo alespoň lékárníkem). Tak jako u jiných horečnatých onemocněních, důležitý je klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Dítě by mělo být přiměřeně oblečené, ne zachumlané a místnost často větráme. Obvykle onemocnění projde bez komplikací a ani vyrážky netřeba nijak ošetřovat (nesvědí). Občasnou komplikací mohou být u některých pacientů febrilní křeče.

Sponzorováno

U koho se nejčastěji objevuje?

Šestá nemoc se nejčastěji objevuje u malých dětí do tří let. Nejednou postihuje dětičky v období růstu zoubků. U starších dětí bývá méně častá. Ve vzácných případech může onemocnění postihnout i dospělého člověka a doprovodným příznakem bývají kromě horeček i zvětšené uzliny. Tento stav pak podle příznaků připomíná nebezpečnou mononukleózu, ale šestá nemoc nebývá vážná ani u dospělých.

Antibiotika ne!

Pokud má dítě několik dní vysoké horečky a rodiče si s tím nevědí rady, obvykle následuje návštěva u lékaře. Pokud ten neučiní potřebná vyšetření, velmi často nasadí antibiotika „pro jistotu“. Ty však při šesté nemoci nebývají vůbec účinné, protože jde o virové onemocnění a ne bakteriální. Antibiotika tedy mohou spíše uškodit. Mnohdy se totiž stane, že když se u děťátka na třetí až šestý den objeví vyrážka, může to být diagnostikovány jako alergie na dané antibiotika.

Žádejte jistotu

V případě, že tedy dítě má déle jen vysoké horečky a jiné příznaky ne a lékař chce nasadit „naslepo“ antibiotika, dožadujte se nejdříve vyšetření, abyste měli jistotu, že tyto léky jsou opodstatněné. Šestá nemoc bývá často v menších „epidemiích“, takže pokud jste slyšeli, že dětičky ve vašem okolí měly takové onemocnění, také vám to může napovědět, že u vašeho děťátka zřejmě půjde také o šestou nemoc a upozorněte na to lékaře předtím, než nasadí léčbu.

TIP: Zde najdete další informace o šesté nemoci

VIDEO: O šesté nemoci a jejím průběhu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva