Sponzorováno

Septický mor – bakterie moru v krevním oběhu – příznaky, příčiny a léčba 4.23/5 (13)

  • Septický mor, také známý jako septikémie, je jednou z forem moru způsobeného bakterií Yersinia pestis. Jedná se o vážné onemocnění, které může být smrtelné, pokud není rychle léčeno.
  • Septický mor se vyznačuje tím, že bakterie pronikají do krevního oběhu a způsobují rozsáhlou infekci v celém těle.
  • Septický mor může být přenesen kousnutím nakaženou blechou, kontaktem s tělními tekutinami nebo tkáněmi nakaženého zvířete, nebo inhalační cestou.
  • Septický mor vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Léčba obvykle zahrnuje silné antibiotika jako je streptomycin, gentamicin nebo doxycyklin.
  • Bez rychlé léčby může septický mor vést k septickému šoku a selhání orgánů, což často končí smrtí. Historicky byla tato forma moru jedním z faktorů vysoké úmrtnosti během morových epidemií.

Septikemický mor je komplikací plicního moru nebo dýmějového moru a může se vyskytovat i samostatně. Septický mor vzniká, když se v krvi množí bakterie způsobující mor.

Bakterie se dostávají do krevního oběhu bleším kousnutím nebo při manipulaci se zvířetem s infekcí.

Typ bakterie, která způsobuje mor, je Yersinsia pestis. Septikemický mor je jedním ze tří typů moru – další dva jsou dýmějový a plicní.

Mor postihuje lidi i zvířata. Symptomy septického moru a dýmějového moru se rozvinou poté, co bakterie přejdou z blechy nebo jiného zvířete do těla člověka prostřednictvím praskliny v kůži, jako je řez či kousnutí. Plicní mor se pak šíří kapénkami poté, co postižený člověk kýchne nebo kašle a druhý člověk ho vdechne.

Septikemický mor se může vyvinout samostatně nebo jako komplikace jiných typů moru.

Bakterie se mohou vyhýbat imunitnímu systému a množit se v makrofázích, což jsou typy imunitních buněk. Bakterie se obvykle množí v lymfatických uzlinách, což způsobuje charakteristické hrudky, které se vyvíjejí při dýmějovým moru. Pokud člověk nemá takto charakteristicky zduřené uzliny, bakterie mohou přímo proniknout do jeho krve a způsobit septikemický mor.

Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

 

Příznaky septikemického moru

Příznaky septikemického moru se mohou objevit během několika dnů po expozici bakteriím, ale odborníci neznají přesný časový rámec.

Když má člověk septikemický mor, může mít tyto příznaky:

  • zimnice
  • horečka
  • bolest břicha
  • extrémní slabost nebo vyčerpání
  • krvácení, které se typicky vyskytuje v kůži nebo orgánech
  • šok
  • gangrénu, což je stav, kdy kůže a další tkáně začnou odumírat, zejména na prstech nohou, rukou a nosu

Když se septikemický mor vyvine sám, charakteristicky zduřené lymfatické uzliny chybí, ale pokud se vyvine v důsledku dýmějového moru, může se u člověka nejprve objevit toto zduření.

Sponzorováno

Příčiny septikemického moru

Septikemický mor je vzácnější formou moru a představuje na světě jen asi 10–15 % případů. Nejběžnější je dýmějový mor, nejméně častý je pak plicní mor.

Yersinia pestis je gramnegativní bakterie, která způsobuje mor a její životní cyklus začíná u hmyzu, zejména u blech hlodavců. Blecha pak kousne hostitele (člověka či jiného savce) a přenese bakterie.

Mor se může šířit z blech, hlodavců a jiných zvířat na lidi. Septikemický mor je často komplikací dýmějového nebo plicního moru, ale může se vyvinout nezávisle, pokud Yersinia pestis přejde přímo do krve.

Diagnóza septikemického moru

Počáteční příznaky septikemického moru znesnadňují lékaři diagnostiku, protože horečka a zimnice jsou běžné příznaky dalších nemocí. Pokud se však u člověka tyto příznaky objeví v oblastech, kde hlodavci a jiná zvířata přenášejí mor, může mít lékař podezření na mor mnohem dříve.

Pokud člověk nedávno zaznamenal kousnutí od blech, může to, že o kousnutí řeknete lékaři, pomoci s diagnózou. Jediným způsobem, jak mor spolehlivě potvrdit, je krevní test, který odhalí markery Yersinia pestis.

Jedním z klíčových příznaků dýmějového moru jsou charakteristicky zduřelé uzliny. Pokud se u člověka rozvine septikemický mor jako komplikace dýmějového moru, zdravotnický pracovník může tento stav identifikovat dříve.

Léčba septikemického moru

Včasné podávání antibiotik je účinnou léčbou moru. Mor léčí několik antibiotik, včetně tetracyklinů, fluorochinolonů a aminoglykosidů.

Když lékař diagnostikuje mor, musí člověk kvůli rychlé progresi příznaků co nejdříve dostat antibiotika.

Aminoglykosidy jsou často léčbou první volby, i když to může záviset na oblasti, kde je člověk léčen.

Čím dříve někdo dostane tuto léčbu, tím lepší bude jeho výhled a pravděpodobnost úplného uzdravení.

Prevence septikemického moru

Člověk měl vyhnout hlavně tomu, aby se dotýkal mrtvých krys nebo se k nim přibližoval. Kromě toho by lidé měli přijmout opatření, aby odradili krysy od jejich domovů a pomohli kontrolovat další škůdce, jako jsou blechy. Člověk by nikdy neměl manipulovat s nemocným nebo mrtvým zvířetem bez rukavic.

Pokud si někdo myslí, že byl vystaven bakteriím způsobujícím mor, nebo pokud má člověk nějaké příznaky moru, musí okamžitě navštívit pohotovost.

Shrnu to

Septikemický mor nastává, když bakterie způsobující mor způsobí infekci v krvi přímo nebo jako komplikace jiných typů moru.

Po infekci je nutná rychlá léčba antibiotiky, protože příznaky mohou postupovat velmi rychle. Lidé musí přijmout opatření, aby se vyhnuli kontaktu s blechami a krysami, které mohou přenášet mor.

Sponzorováno

Pacient musí volat 112, pokud pociťuje jakékoli příznaky moru nebo si myslí, že mohl být vystaven bakterii Yersinia pestis, bakterii, která způsobuje mor.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva