Obsah článku
- Sekundární imunodeficience je stav, kdy dochází k oslabení imunitního systému v důsledku vnějších nebo získaných faktorů.
- Na rozdíl od primární imunodeficience, která je vrozená (způsobená genetickými mutacemi), je sekundární imunodeficience důsledkem onemocnění, léčby nebo jiných faktorů, které narušují normální funkci imunitního systému.
- Sekundární imunodeficience může být způsobena řadou faktorů, například třeba infekcí virem HIV, který způsobuje AIDS, je jednou z nejznámějších příčin sekundární imunodeficience.
- Léčba sekundární imunodeficience je zaměřena na odstranění nebo kontrolu příčiny. Například antiretrovirová léčba u HIV, kontrola cukrovky nebo léčba rakoviny.
Co je sekundární imunodeficience?
Sekundární imunodeficience nastává, když je imunitní systém oslaben nějakou léčbou nebo nějakým onemocněním. Příznaky sekundární imunodeficience jsou stejné jako u primární imunodeficience; tedy jsou to hlavně časté, dlouhodobé nebo neobvyklé infekce. Pokud lze najít a odstranit základní příčinu, pak se u mnoha jedinců imunitní systém vrátí do normálu. U jiných tomu tak není a léčba je dlouhodobá, až doživotní.
Sekundární imunodeficience je tedy stav, při kterém dochází k oslabení imunitního systému v důsledku vnějších nebo získaných faktorů. Na rozdíl od primární imunodeficience, která je vrozená (způsobená genetickými mutacemi), je ale sekundární imunodeficience důsledkem nějakého onemocnění, léčby nebo jiných faktorů, které narušují normální funkci imunitního systému.
Příčiny sekundární imunodeficience
Vlastně existuje mnoho potenciálních příčin sekundární imunodeficience, ale nejběžnějšími příklady jsou poruchy krve nebo kostní dřeně, léky a léčba rakoviny. Některé druhy rakoviny mohou být také zodpovědné za sekundární imunodeficienci. Hlavní léky, které způsobují problémy, jsou ty, které se zaměřují na imunitní systém, včetně imunosupresiv, „biologických přípravků“ a chemoterapie. Tyto léky mohou třeba být použity při léčbě stavů, jako je revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, zánětlivé onemocnění střev a psoriáza, a zejména rakoviny krve a lymfatických uzlin.
Existují i další léky, u kterých se uznává, že způsobují specifické komplikace imunitního systému, a tyto účinky přímo nesouvisejí se způsobem účinku léku. Nedostatek protilátek mohou způsobit například některá antiepileptika. Existují některé vzácné, dědičné zdravotní problémy, jako je nedostatek transkobalaminu a střevní lymfangiektázie, které nejsou imunitní nedostatečností, ale způsobují selhání tvorby protilátek nebo ztrátu protilátek ze střeva. Tyto příčiny lze léčit a/nebo podat substituční imunoglobulinovou terapii. I když je infekce HIV příčinou sekundární imunodeficience, je obvykle považována za samostatný problém. Často je to však něco, co lékaři chtějí vyloučit, než zváží jiné příčiny primární nebo sekundární imunodeficience.
Tedy to shrnu. Mezi hlavní příčiny sekundární imunodeficience patří:
Sponzorováno
- Infekce: Například infekce virem HIV, která způsobuje AIDS, je jednou z nejznámějších příčin sekundární imunodeficience. Chronické virové nebo bakteriální infekce mohou imunitní systém oslabit.
- Léčba:
- Chemoterapie nebo radioterapie u pacientů s rakovinou.
- Imunosupresivní léky, například po transplantaci orgánů nebo u autoimunitních onemocnění.
- Kortikosteroidy ve vysokých dávkách nebo při dlouhodobém užívání.
- Chronická onemocnění:
- Diabetes mellitus.
- Chronické onemocnění ledvin nebo jater.
- Malignity (rakovinná onemocnění), jako jsou leukémie nebo lymfomy.
- Podvýživa: Nedostatek základních živin, jako jsou bílkoviny, vitamíny (zejména A, C, D a skupina B) a minerály (železo, zinek, selen), může vést k oslabení imunity.
- Stres a životní styl: Chronický stres, kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo nedostatek spánku mohou přispět k oslabení imunity.
- Stárnutí: S věkem dochází ke snížení imunitních funkcí, což může vést k sekundární imunodeficienci.
Příznaky a diagnóza
Příznaky a symptomy sekundární imunodeficience jsou stejné jako u primární imunodeficience; tedy hlavně časté, dlouhodobé nebo neobvyklé infekce.
Sekundární imunodeficience se tedy projevuje zvýšenou náchylností k infekcím. Typické příznaky zahrnují:
- Opakované bakteriální, virové nebo plísňové infekce.
- Infekce, které jsou závažnější nebo dlouhodobější než obvykle.
- Špatné hojení ran.
- Zvýšená náchylnost k oportunním infekcím (infekce, které normálně nepostihují zdravé lidi).
Testy jsou obvykle nutné k pochopení, v čem může být problém. Diagnostika sekundární imunodeficience tak obvykle znamená:
- Krevní testy na zhodnocení imunitních buněk, jako jsou bílé krvinky a lymfocyty.
- Vyšetření hladin protilátek.
- Identifikaci základní příčiny, například testování na HIV nebo vyšetření na přítomnost malignity.
Léčba sekundární imunodeficience
Léčba, která vám bude doporučena, závisí na povaze sekundární imunodeficience. Pokud se předpokládá, že příčinou je nějaká léčba, pak může být léčba změněna nebo ukončena (pokud to je možné a neohrozí to zdraví či život pacienta samozřejmě). Pokud je příčinou jiné onemocnění, pak jeho léčba může imunodeficienci vyřešit. Například antiretrovirová léčba u HIV, kontrola cukrovky nebo léčba rakoviny.
Sponzorováno
Důležitá je při léčbě i podpora imunity:
- Substituce imunoglobulinů (IVIG) u pacientů s nedostatkem protilátek.
- Vyvážená strava a suplementace vitamínů a minerálů.
- Prevence infekcí (očkování, antibiotická profylaxe).
Studie a zdroje článku
- Secondary immunodeficiencies: An overview Autoři: Karen S Tuano, Neha Seth
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články