Obsah článku
Mnozí nad tím jen mávnete rukou, ale ve skutečnosti si můžete vykoledovat mnohem vážnější zdravotní problém. Tedy pokud rýmu nebudete dlouhodobě nějak řešit.
Přechozené nemoci nás obvykle složí v tu nejnevhodnější chvíli. Tehdy jsme vděční za každou radu, jak se nachlazení co nejdříve zbavit nebo jej alespoň efektivně zmírnit.
Rýma se šíří kapénkovou infekcí
Rýmu chytíte velmi snadno kapénkovou infekcí. Nejprve vám oteče sliznice nosu, těžší se vám bude dýchat a následně začnete kýchat a spotřebovávat kvanta hygienických kapesníků. Pokud máte rýmu virového charakteru, z nosu vám bude téct vodnatý sekret, pokud dostanete i bakteriální infekci, sekret se zbarví do žluta, případně do zelena. Může se přidružit slzení, to však už může být v doprovodu alergické rýmy.
Jelikož virus rýmy se nachází ve vzduchu, nakazit se může každý už jen tím, že se nacházíte v jedné místnosti s nakaženým člověkem. Do vzduchu se virus dostává při smrkání a kýchání. Proto je velmi důležitá hygiena tedy precizní mytí rukou a čistý vzduch – větrání.
Jak zmírnit příznaky rýmy?
Přinášíme vám několik tipů, jak s nepříjemnou rýmou bojovat. Tak se inspirujte.
1. Dejte určitě zelenou tekutinám!
Dostatečný příjem tekutin opravdu velmi urychlí léčbu. A těmi nejvhodnějšími jsou bylinné čaje, voda a neslazené ovocné či zeleninové šťávy, které jsou skutečným přírodním zázrakem díky vysokému obsahu vitamínů. Šťáva z kysaného zelí je známá jako přírodní prostředek na posílení imunitního systému. Na uvolnění dýchacích cest zabírá čaj z máty, bezu, zázvoru, uklidní vás meduňka a heřmánek. Čaje můžete ochutit šťávou z citronu. Zapomeňte na kávu, silný černý čaj či nápoje s kofeinem. Super je také voda s citronem.
2. Silný vývar vám uleví
Pro uvolnění ucpaného nosu a pro celkové posílení organismu je slepičí nebo kuřecí polévka účinnější než cokoliv jiného. Je to vlastně rada z dob našich babiček, ale opravdu funguje! Takový vývar je také nazýván jako „židovský penicilin“.
3. Zkuste napařování
Napařování je také jeden ze způsobů, jak zmírnit rýmu. Vyzkoušejte příjemnou horkou lázeň. Do koupele přidejte éterické oleje. Mezi nejčastěji využívané při nachlazení jsou tea tree (čajovník), rozmarýn, eukalyptus, tymián, levandule, heřmánek nebo citron.
Jak na napařování a inhalování pod ručníkem? Do hrnce nebo plechového lavoru nalijeme cca 2 litry horké vody, nakapeme 2 – 5 kapek zvolené silice, skloníme hlavu nad lavor a hlavu překryjeme ručníkem. Páru vdechujeme ústy a pak nosem, takto vydržíme alespoň 10 minut. Pokud nemáte doma žádný aromatický olej použijte nakrájenou cibuli, kterou chvíli povařte a nechte 5-10 min louhovat a můžete začít inhalovat. Po inhalaci se nedoporučuje chodit na chladný vzduch.
4. Koupel nohou
Kdo se necítí na vanu, může si udělat alespoň koupel nohou. Do dostatečně velké nádoby napusťte vodu v teplotě cca 36 °C, přidejte éterický olej nebo sůl. Ponořte nohy do vody a postupně přilévejte horkou vodu, teplotu můžete zvýšit až na 42 °C. Oleje proniknou do krevního oběhu, voda prohřeje organismus. Koupel by měla trvat zhruba 20 minut. Potom nohy osušte a nezapomeňte na teplé ponožky.
5. Cibulové ponožky
Osvědčením receptem našich babiček proti nachlazení jsou tzv. cibulové ponožky. Nakrájejte jednu velkou cibuli na proužky, dejte ji do bavlněných nebo vlněných ponožek. Ponožky natáhněte na nohy a cibuli rozložte na nárt i na spodek chodidla. Je dobré to nechat působit na nohou celou noc.
6. Česnek je jako lék
Česnek obsahuje velké množství látek důležitých pro lidský organismus, je přírodním antibiotikem a působí proti rýmě, zatočí s viry a bakteriemi. Takže je skvělý při léčbě rýmy, ale je výborný i jako prevence.
7. Šup do postele, do tepla
Řeknete si, že je to jen rýma, pozor nepodceňujte ji! I takovou nemoc jako je nachlazení je dobré vyležet. Pokud je to možné, tak co nejdříve do pyžama a šup pod peřinu. Můžete si zapálit vonnou svíčku s kapkou mentolového oleje aby se vám lépe dýchalo a odpočívejte. Není dobré rýmu přecházet.
TIP: Mrkněte na domácí sirupy proti kašli
Sponzorováno
8. Čistěte si nos solným roztokem
Koupíte si ho v každé lékárně. Sprej s obsahem mořské soli nebo Vincentka pomůže zmenšit otok sliznice, odstraní část nečistot a mikroorganismů, které se na ní zachytily. Pokud ho nemáte koupený, můžete si ho připravit i doma. S běžnými kapky na rýmu opatrně. Pomohou vám při otoku sliznice v nose, takže se vám bude lépe dýchat. Je třeba si však dát pozor a vyvarovat se dlouhodobému užívání. Pořádně si přečtěte příbalový leták jak dlouho je vhodné dané kapky používat!
9. Zvyšte příjem vitamínu C
Důležitý je zvýšený přísun vitamínu C – nejlépe v čerstvém ovoci a zelenině. Pokud nám nepokryje dostatečně denní dávku, sáhněte po doplňcích z lékárny. Lepší je ale ovoce a zelenina.
10. Spolehněte se na sílu bylinek
Bylinky vám opravdu mohou při rýmě výrazně pomoci. Podívejte se na naše bylinkové rady.
Smíchejte hřebíček se čtvrtinou čajové lžičky mletého zázvoru a špetkou mleté skořice. Všechno přelijte dvěma šálky vařící vody a do každého šálku přimíchejte dvě lžíce medu. Hřebíček působí jako antiseptikum, zázvor a skořice mají protizánětlivé účinky.
Na začínající rýmu vám pomůže čaj se dvěma lžícemi bezového květu a šipek, jednou lžící meduňky a mateřídoušky. Všechny bylinky zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat 15 minut. Do čaje přidejte čerstvou pomerančovou šťávu.
Bolesti v krku se zbavíte kloktáním odvaru z heřmánku. Vlastně na všechny druhy kašle a bolest v krku je účinný čaj z heřmánku pravého. Čaj můžete popíjet, kloktat nebo inhalovat.
Vykašlávání usnadní jitrocelový sirup nebo jitrocelový čaj. Připravíte ho z jedné polévkové lžíce jitrocele, který zalijte 250 ml vroucí vody. Pomůže i čaj z 2 lžiček sušeného květu podbělu lékařského a 200 ml vroucí vody. Pijte ho třikrát denně.
11. Křen a med
Křen a med dokáží povzbudit imunitu díky vysokému obsahu vitamínů. Kořen křenu najemno nastrouhejte a smíchejte stejným množstvím medu. Směs užívejte po lžičkách tři až sedmkrát denně.
12. Hořčičná koupel
Při nachlazení si dopřejte i hořčičnou koupel. Do lavoru nalijte horkou vodu a v ní rozmíchejte celou, středně velkou hořčici. Do koupele si namočte nohy a nechte je tam alespoň deset minut. Pak si oblečte teplé ponožky a zalezte do postele.
13. Slivovicová koupel
Pánové prominou. Dutiny pročistí i koupel ze slivovice. Do horké vany přilijte dva panáky slivovice a koupejte se dvacet minut. Vdechujte výpary. Dýchání se výrazně zlepší.
14. Večer pomůže potní kúra
Lehněte si do vany a zvyšujte teplotu vody z 35 až na 42 stupňů. Po několika minutách si lehněte do postele a dobře přikrytí se alespoň 30 minut až 1 hodinu vypoťte. Uměle vyvolaná horečka viry zabíjí. Opravdu skvělý tip.
15. Vyzkoušejte i nosní hydroterapii
Mírně osolenou vodu nalijte do misky, nosem opatrně vtáhněte dovnitř a vysmrkejte. Použít lze i minerálku Vincentku.
Otužujte se a teple se oblékejte
Pokud jste právě onemocněli, dávejte pozor na to, jak kašlete a kýcháte. Pokud si totiž při tom nezakryjete ústa, můžete nakazit jiných lidí.
- Vždy po příchodu z venku si umyjte ruce.
- Pravidelně se otužujte a sportujte.
- Jelikož rýmu velmi rychle dostanete tehdy, když se podchladíte, teplo se oblékejte.
- Céčko, céčko, céčko. Nezapomínejte zejména v zimě na jeho pravidelné doplňování, protože kromě zvýšení imunity příznivě ovlivňuje cévní stěnu.
- Na podrážděnou sliznici v nose dobře působí i parafínový olej.
- Pokud jste diabetikem, určitě dodržujte všechny zmíněné zásady, protože viry a bakterie milují oslabenou imunitu, a proto vás mohou napadnout mnohem snadněji než zdravé jedince.
- Jezte hodně ovoce, zeleniny a kysaného zelí.
- Olej z kustovnice se používá k natírání hrudníku nebo na inhalování.
- Pokud mají rýmu malé děti, stačí jim několikrát denně kápnout do nosu Vincentku.
- Kápněte si do nápoje 20 až 30 kapek echinacey nebo užijte přípravek s jejím obsahem – stimuluje imunitní systém.
A jak řešíte rýmu a nachlazení vy? Budeme moc rádi za komentáře.
Co dále si o rýmě přečíst?
- Jak na rýmu u dětí?
- Bylinky na rýmu
- Domácí a babské rady na bolest v krku
- Jak se rychle zbavit rýmy?
- Jak na rýmu u ročního dítěte? TOP rady
VIDEO: Jak na nachlazení a rýmu. Jak zabránit onemocnění.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota
Přečtěte si také naše další články
Zdravím ve spolek. Jestli neznáte výplach nosu konvičkou, tak ho určitě vyzkoušejte. Je to skvělá, neškodná a prověřená metoda proti rýmě. Navíc je téměř zadarmo. Popsal jsem ji tady: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/cisteni-nosu-nosni-sprchou-dzala-neti/