Sponzorováno

Roztroušená skleróza – když se nepředvídatelné ataky nemoci stanou součástí života… 4.73/5 (26)

Roztroušená skleróza – když se nepředvídatelné ataky nemoci stanou součástí života...Pokud zrovna vám lékař sdělí diagnózu roztroušené sklerózy či potká někoho z vašich blízkých, jen stěží vás to nechá chladnými. Jedná se o vážné onemocnění, u něhož je dnes sice možnost alespoň mírnit jeho průběh, avšak není jej možné zcela zastavit. Tato autoimunitní choroba vás již pak provází celým životem a nelze předvídat její následky.

Podstata roztroušené sklerózy

Odborně je roztroušená skleróza označována sclerosis multiplex. Při této nemoci imunitní systém začne z neznámého důvodu napadat buňky vlastního těla. Konkrétně postihuje mozek, míchu a mozeček.

V centrálním nervovém systému jsou za přenos vzruchů zodpovědné nervové buňky neboli neurony. Skládají se z těla a z dlouhého výběžku označovaného jako axon, který je pokryt vrstvou myelinu. Při roztroušené skleróze je právě tato vrstva napadena a dochází k rozkladu myelinových pochev – demyelinizaci. Tělo se snaží o nápravu, avšak i po obnovení na ní vznikají jizvy. Problémem je, že po demyelinizaci již nejsou vzruchy adekvátně přenášeny, což se na našem zdravotním stavu projeví jako první příznaky nemoci.

Nejasná příčina roztroušené sklerózy

Příčina nemoci zatím nebyla jednoznačně objasněna. Zřejmě se jedná o souhru genetických dispozic a vlivů vnějšího prostředí. Nemoc pak může vyvolat prodělaná infekce, stres, fyzické vyčerpání. Dle některých teorií se na vzniku nemoci může podílet i nějaký virus, který byl po určitou dobu v těle přítomný, a najednou začal vykazovat svou aktivitu. Častěji jsou onemocněním postiženy ženy než muži.

Prvotní příznaky nemoci

Nemoc propuká u mladých lidí, nejčastěji již mezi 20. a 40. rokem života. První známky mohou být spíše plíživé, nenápadné a je snadné si je omluvit a neřešit s lékařem. Může se jednat o horší koordinaci pohybů, únavu nebo potíže se zrakem – dvojité či rozostřené vidění. Toto se může objevit jen krátkodobě a pak se po nějakou dobu nemusí dít nic zvláštního, co by nás mělo jakkoliv zneklidňovat.

Příznaky se však mohou opakovat a dochází k jejich zhoršování. Lze pociťovat snížení citlivosti nebo mravenčení v končetinách, postupem času až ztrátu hybnosti. Řeč postupně přichází o svou plynulost, objevuje se stále častěji zadrhávání. Při předklonění hlavy lze pociťovat nepříjemné impulsy, jako by elektrické výboje (tzv. Lhermittův příznak).

Ataky a remise

Nemoc neprobíhá stále stejným tempem, ale v životě pacientů se střídají náhlá vzplanutí choroby – ataky a období relativního klidu – remise, kdy nemusí být pozorovatelné žádné obtěžující příznaky. Není bohužel možné odhadnout, jakou rychlostí, a s jakým dopadem na člověka bude nemoc probíhat. U někoho je roztroušená skleróza přítomná v benigní formě, kdy ataky jsou málo časté a příznaky se zhoršují jen pomalu. U jiných je forma nemoci označována za maligní, v životě dochází k rychlému nástupu atak, které zanechávají značný vliv na zdraví, nemoc postupuje rychle.

Sponzorováno

Zhoršení onemocnění může nastat v období, kdy člověk prochází výraznými změnami – během těhotenství, po porodu, při silném vyčerpání nebo při stresových situacích. Průběh nemoci je ve značné míře ovlivněn psychickou stabilitou jedince.

Včasná diagnóza a léčba roztroušené sklerózy jsou důležité

Stanovení diagnózy spadá do rukou neurologa. Mezi užívané vyšetřovací metody patří magnetická rezonance, počítačová tomografie, záznam elektrické aktivity v mozku (tzv. evokované potenciály) a vyšetření mozkomíšního moku získaného pomocí lumbální punkce.

Velmi podstatné je zejména včasné potvrzení diagnózy a zahájení léčby, která má při rychlém nástupu nejlepší výsledky. S adekvátní léčbou jsou mírněny příznaky nemoci a její rozvoj není tak rychlý. Bohužel však neexistuje nyní lék, který by nemoc zcela vyléčil. Využívá se zejména farmakoterapie (kortikoidy, interferony) a fyzioterapie, která má za úkol zachování co nejlepší funkčnosti svalů. Využívá při tom různé metody – cvičení v bazénu, hipoterapie, různé masáže aj. Je možné využít i nárok na pobyt v lázních. Součástí léčby je též co největší posílení imunitního systému a podpůrná psychoterapie.

Stravování je důležité

Ač se to nemusí zdát, při roztroušené skleróze je stravování důležité. Správné stravování u této nemoci upravuje Swankova dieta.

Co si dále přečíst o roztroušené skleróze?

VIDEO: Roztroušená skleróza

VIDEO: Příběh Aleše Zajíčka – Život s RS

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o roztroušené skleróze

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva