Sponzorováno

Rotaviry u dětí – co o nich musíte vědět 4.83/5 (18)

Takto vypadá rotavirus na počítačovém modelu...

Takto vypadá rotavirus na počítačovém modelu…

Co jsou rotaviry?

Sezónní virus, který se vyskytuje zejména v podzimním a zimním období. Pod mikroskopem vypadá jako kolo, proto má i předponu rota, což v latině znamená kolo. Přenáší se fekálně-orálním způsobem, čili do těla vstupuje ústy a vylučuje se stolicí. Dítě ho bez větších problémů může získat prostřednictvím infikovaných rukou, náhodným dotykem, přijímáním kontaminované potravy či vody. Virus se usídlí v trávicím traktu a po odchodu z těla dokáže na vzduchu přežít i několik dní, například na hračkách, přebalovacích pultech či na veřejných místech. Pouze malé procento onemocnění se výjimečně přenese vzduchem. Při napadení virem se první příznaky většinou projeví v intervalu 24 až 48 hodin. Od zvracení a mírně vodnatého průjmu až po závažný zánět tenkého střeva, který doprovází ztráta tekutin. K tomu se často přidruží bolesti břicha a horečka. Průjem přetrvává pět až osm dní, horečka s bolestmi břicha ustupují během dvou až tří dnů.

Rotaviry trpí zejména děti

Rotavirům se daří zejména u malých dětí. Do šesti let života se s touto infekcí setká téměř každé dítě. Čím je menší, tím je virus nebezpečnější a může způsobit opravdu vážné zdravotní problémy. U dospělých nebo starších dětá se s dramatickým průběhem rotavirové infekce potkáte zřídka. Jde o přirozený vývoj. Starší člověk si dlouhodobě buduje proti viru imunitu. Napjatý průběh infekce v dospělosti prožije pouze člověk s celkově oslabeným organismem. Podle odborníků to souvisí i s rozdílem mezi pH žaludeční kyseliny u dospělých a u dětí.

Pozor, nebezpečí u malých dětí!

Organismus malého dítěte se v průběhu nemoci brání odmítáním jakékoli potravy. Právě to nejvíce přispívá k dehydrataci organismu a dítě může skončit na infuzích. Při průjmech musíte pravidelně podávat dostatečné množství tekutin. Pokud dítě vyvrátí i minimální množství vody, podávejte mu tekutinu po lžičkách. U menších dětí použijte stříkačku. Pokud se stav vašeho miláčka zhoršuje, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
Při silných průjmech, zvracení a dehydrataci je nutné dítě hospitalizovat. Rotaviry mají ve světě ročně na svědomí 600 tisíc dětských úmrtí. Způsobuje to právě dehydratace a vyčerpání organismu průjmy a zvracením. Rotavirová průjem patří mezi nejčastější průjmová onemocnění, které jsou příčinou přijetí dítěte do nemocnice.

Co můžete dělat?

Hygiena především!

Při ošetřování pacienta je důležitá hygiena rukou, čili jejich mytí mýdlem. U starších dětí zas dezinfekce toalety. Vhodné je i časté větrání místnosti. Se stolicí pacienta bychom měli přicházet do kontaktu co nejméně, zejména při přebalování nejmenších. Plenky je třeba dávat do uzavřených odpadkových košů. Ve snaze předejít rotavirové infekci, případně zabránit těžkému průběhu nemoci se vyplatí dát dítě očkovat. Vakcína se podává perorálně, ústy malou stříkačkou. Obvykle se očkuje do věku půl roku dítěte, právě proto, že největší výskyt rotavirovými infekcí je u dětí od tohoto věku do pěti let.

Dieta a klid

Diagnostikovali vašemu dítěti proti rotaviru infekci? Tak mu určitě nařídili i dietu. V průběhu prvních dnů je nejdůležitější dostat do dítěte dostatek tekutin. Pak přejděte na šetrnou dietu, která uklidní celý trávicí trakt. Vhodná je mrkvovo-rýžová dieta. Postupně podle věku dítěte se přidávají další, lehce stravitelné složky stravy. Sledujte přitom reakce malého organismu. Nejvíce problémů může způsobovat přechod na mléko. Určitě mu ho nepodávejte v akutním stádiu infekce. Později jej můžete přidat do rýžového odvaru.
Rotavirus velmi oslabuje dětský organismus. Děti bývají malátné, unavené a potřebují více spánku. Důležité je zachování „úsporného režimu“, aby se malý organismus mohl dobře zregenerovat. Rotavirová infekce dokáže narušit i imunitní systém, přílišná tělesná námaha může dítě ještě více oslabit a umožnit tak propuknutí jiných nemocí.

Sponzorováno

Rotavirus ve zkratce

  • Rotavirus je nejčastějším důvodem hospitalizace dětí do 5 let.
  • Projevuje se vodnatými zapáchajícími průjmy a zvracením.
  • Rozdíl mezi „běžnou“ a rotavirovým průjmem je v prudkém nástupu potíží, které doprovází vysoká teplota, nevolnost, zvracení a průjem.
  • U dětí je nebezpečná z důvodu rychlé dehydratace.
  • Rotaviry jsou velmi odolné, na površích předmětů dokážou přežít i několik dní.
  • Jsou velmi infekční a rychle se množí.
  • Setká se s nimi téměř každé dítě.
  • Se zvyšujícím se věkem si děti postupně vytvářejí imunitu, proto jsou rotaviry nebezpečné zejména pro ty nejmenší.
  • Dítě může zvracet i více než 20-krát denně.
  • Virus se neléčí, organismus si s ním musí pomoci sám, dítěti se podává pouze podpůrná léčba.
  • Proti rotaviru se děti mohou očkovat, ale nejde o vakcínu hrazenou z veřejného pojištění. Dětem se nepíchá, podává se perorálně.

Nejčastější otázky okolo Rotaviru

Jaké jsou příznaky rotavirového průjmu, jak ho odlišit od jiných poruch trávicího traktu?

Rotavirus se dostává do těla z okolního prostředí prostřednictvím zažívacího traktu. Dokud se aktivuje a objeví se první příznaky, většinou proběhne do 24 – 48 hodin. Rotavirus postihuje sliznici trávicího systému. Infekce se může projevit příznaky od zvracení a krátkodobé mírné vodnaté průjmy až po závažný zánět tenkého střeva, který je doprovázen život ohrožujícího ztrátou tekutin. Kromě toho se často vyskytují bolesti břicha a vysoká horečka. Zvracení a horečka ustupují během 2-3 dnů, dokud průjem přetrvává 5-8 dní. Typickým průvodním jevem rotavirové gastroenteritidy je nepříjemně zapáchající stolice. První infekce rotaviry je obyčejně nejtěžší. Organismus malého dítěte se brání a odmítá přijímat jakékoliv látky. V takovém případě hrozí dehydratace organismu a dítě může ztratit pro život důležité množství tekutin. Je nezbytné vyhledat lékaře, který může stav posoudit jako vážný a nařídit hospitalizaci. Identifikovat rotaviry s jistotou však může jen laboratoř po odběru vzorku stolice. Při prvních příznacích se rotavirová gastroenteritida může svými příznaky překrývat s jinými poruchami trávicího traktu. Při život ohrožujícím průběhu je však intenzita průjmů (15 – 20 denně), zvracení, vysoké horečky a nápadné malátnosti zjevná. V takovém případě je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy je nejvhodnější čas na očkování proti rotavirům?

Jelikož nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti, nejvhodnější čas na očkování proti rotavirům je do šestého měsíce života. Vakcína Rotarix se podává ve dvou dávkách, první ve věku od 12 týdnů (lze podat již v 6 týdnu, resp. Po zhojení jizvy po očkování proti TBC) a druhá do konce šestého měsíce. Vakcína proti rotavirům lze podat i současně s povinným očkováním. Podává se perorálně, tedy ústy a obecně je dobře snášen. Vstřebává se hned po podání do úst přes sliznici dutiny ústní. Očkování chrání dítě před závažnou formou onemocnění, které vede k těžké dehydrataci a vyžaduje hospitalizaci dítěte. V současnosti se zlepšuje i diagnostika tohoto onemocnění, která dokáže odlišit příčinu průjmových onemocnění u dětí. Údaje za poslední roky ukazují, že právě rotaviry jsou nejčastější příčinou průjmových onemocnění u dětí do 5 let. Odhaduje se, že u nás je ročně hospitalizováno přibližně 1 300 dětí s rotavirovým průjmem. Rotavirová infekce se velmi snadno šíří a může postihnout i ostatní děti i dospělé v rámci rodiny. Velmi často bývá příčinou nozokomiálních (nemocničních) průjmů u dětí, které jsou hospitalizovány na jiné onemocnění.

Hrozí při očkování nějaké nežádoucí účinky?

Po očkování Rotarixem se výjimečně mohou vyskytnout niekotré nežádoucí účinky jako plynatost, bolesti bříška či řídké stolice. Vakcína totiž obsahuje oslabený živý virus, který může vyvolat nežádoucí reakci. Nevadí, když dítě vyzvracelo část vakcíny, pro vytvoření imunity to stačí. Vhodnější je, když se po podání vakcíny hned nepodávají tekutiny, neboť po manipulaci a vyšetření může být dítě stresované, případně podrážděné a od pláče začne zvracet. Bezpečnost očkování proti rotavirové infekci byla prověřena v klinických studiích u přibližně 40 000 kojenců.

Mohou se očkovat vakcínou proti rotavirům i starší než šestiměsíční děti?

Podle doporučení a specifikace přípravku je nejlepším obdobím pro očkování dítěte věk mezi šestým týdnem a šestým měsícem života. Ohrožení rotaviry je nejnebezpečnější v prvních letech života, přičemž podle studií rotavirovou infekci překoná 95% dětí do pátého roku života. Očkování ve vyšším věku dítěte může mít význam, pokud dítě nepřekonalo rotavirový průjem. Imunitní odpověď organismu se vytvoří i později. Imunitní ochrana organismu začne již po podání první dávky, druhá dávka tuto imunitu posiluje a podle studií zajišťuje celoživotní a vysokou účinnost ochrany.

Ze života – Z ničeho nic se to začalo …

„Dcerka měla pět let. Chodila do školky, ale v den, kdy se nakonec ocitla v nemocnici, jsem si ji nechala doma. Dopoledne jsme si hráli na prolézačkách, pak jsme poobědvali a začalo peklo. Nejdříve zvracela, myslela jsem si, že jí jídlo nesedlo. Do patnácti minut už měla i průjem. Předpokládala jsem, že jde o běžnou střevní chřipku. Zvýšila se její teplota, začala chytat křeče do bříška. V průběhu tří hodin navštívila toaletu nesčetněkrát. Podvečer vyvrátila každý hlt vody a teplota začala stoupat. V průběhu dalších pár hodin se její stav natolik zhoršil, až jsem se lekla, že nepřežije do rána. Horečka přes 40 stupňů Celsia, fialově zbarvené rty. Letěla jsem s malou do nemocnice, kde ji hned hospitalizovali s diagnózou rotaviry. Po týdnu se dcerka vrátila z nemocnice. Nadále musela zůstat doma, vinou nemoci měla špatné jaterní testy. Dva měsíce byla na extra tvrdé dietě. Naštěstí vše dobře dopadlo,“ vzpomíná na krušné chvíle paní Jana.

VIDEO: Rotavirové infekce

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Rotaviry u dětí – co o nich musíte vědět”

    1. Petra napsal:

      Video jsem si se zájmem pustila ale mrzí mě, že spíše než o rotavirech to byla propagace očkování.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva