Obsah článku
Co je rhinophyma?
Rhinophyma je kožní porucha charakterizovaná velkým, červeným, hrbolatým nebo „baňatým“ nosem. Může se vyskytovat jako součást Fymatózní rosacey (ta je typická ztluštěním a zhrubnutím kůže, edémem a nepravidelně utvářenými nodularitami). Přesná příčina rhinophymy není známa, ale je považována za podtyp těžké růžovky (rosacey). Tento stav je výrazně častější u mužů, zejména ve věku od 50 do 70 let.
Celkově je růžovka (rosacea) běžným chronickým zánětlivým stavem kůže. Způsobuje nepravidelné zarudnutí nebo zrudnutí obličeje, zejména v oblasti tváří nebo nosu. Jako součást tohoto stavu se na vaší tváři mohou objevit malé, červené hrbolky naplněné hnisem, zvané pustuly.
Celosvětové konsorcium odborníků na růžovku definoval čtyři podtypy této nemoci. Podtypy se mohou pohybovat od mírných po těžké. Není neobvyklé, že jednotlivci mají více než jeden podtyp. Rhinophyma je klasifikována jako součást podtypu 3 růžovky. Tvoří se postupně v průběhu několika let a předpokládá se, že je výsledkem špatně léčené nebo neléčené růžovky. Výsledkem je obvykle nepřiměřeně a neobvykle velká hmota ve spodní polovině nosu.
Rhinophyma a příčiny
Neexistuje žádná známá příčina rhinophymy. V minulosti byl tento problém považován za důsledek nadužívání alkoholu, ale nedávný výzkum toto spojení vyvrátil.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory patří pohlaví a věk. Rhinophyma se vyskytuje častěji u mužů, než u žen. Tento stav se postupně rozvíjí po nástupu počátečních stádií růžovky, ke kterým obvykle dochází ve věku od 25 do 50 let.
Máte vyšší riziko závažnější růžovky a rhinofymy, pokud máte:
- světlou kůži
- rodinnou anamnézu růžovky
Může alkoholismus způsobit rhinophymu?
Dříve se předpokládalo, že nadměrná konzumace alkoholu je příčinou rhinofymy – odtud přezdívka alkoholický nos nebo nos pijáků. Zneužívání alkoholu může způsobit zvětšení cév na obličeji a krku, což způsobí zarudnutí kůže. Z tohoto důvodu se myšlenka, že alkoholismus může způsobit rhinofymu, udržovala po mnoho let.
Studie publikovaná University of South Florida Morsani College of Medicine v roce 2015 však tuto teorii spolehlivě vyvrátila. Mnoho pacientů, kteří se zúčastnili této studie, byli klinicky diagnostikováni s rhinofyma, ale netrpěli alkoholismem nebo dokonce ani pravidelně alkohol nepili.
Zatímco tato studie vyvrátila teorii, že zneužívání alkoholu způsobuje alkoholický nos, vědci nebyli schopni odhalit, co u pacientů způsobilo rhinofymu. Existují však důkazy, které naznačují, že etnická a genetická predispozice může způsobit tento znetvořující stav pokožky, protože se vyskytuje v rodinách anglického, skotského, skandinávského nebo východoevropského původu. Navzdory těmto skutečnostem zůstává známá příčina tohoto problému dodnes záhadou.
Příznaky rhinophyma
Rhinophyma se obvykle vyskytuje v závažnějších případech růžovky. Můžete vidět některé z následujících příznaků v méně závažných stádiích růžovky nebo si všimnout dalších podtypů:
- zrudnutí obličeje na různých místech
- červené, skvrnité oblasti ve středu obličeje
- opakující se hrbolky a pupínky, často mylně považované za akné
- telangiectasia, což je otok drobných cév na nose a tvářích
- velmi citlivá pokožka
- oční růžovka, která se vyznačuje pocitem pálení nebo pocitem cizího tělesa (zrnka) v očích, často spolu s konjunktivitidou, která se vyznačuje zarudnutím a zánětem oka, a blefaritidou
Příznaky se mohou s postupem vaší růžovky zhoršovat. Další příznaky vznikají s nástupem rhinofymy. Může se například zvětšovat vazivová tkáň a žlázy na nose. Můžete si také všimnout následujících změn na nose:
- postupný růst do oteklého baňatého tvaru
- mnoho olejových žláz
- rozšířené póry kůže
- načervenalý tón pleti
- zesílení vnějších vrstev kůže
- voskovitý, drsný, nažloutlý vzhled
Příznaky rhinofymy se zhoršují, pokud nejsou léčeny. Mohou se také vyskytovat v cyklech.
Diagnóza rhinophymy
Dřívější fáze růžovky mohou být zaměňovány s akné a jinými kožními chorobami. K rhinofymu však obvykle dochází po identifikaci růžovky.
Sponzorováno
Rhinophyma má jedinečné vlastnosti. Váš lékař obvykle dokáže tento problém diagnostikovat i bez testů. Může být schopen stanovit diagnózu pouhým dotazem na vaši anamnézu a provedením fyzické zkoušky. K potvrzení diagnózy může být občas zapotřebí kožní biopsie, zejména ve vzácných případech, kdy stav nereaguje na léčbu.
Rhinophyma a léčba
Rhinophyma lze léčit léky nebo chirurgickým zákrokem. Vy a váš lékař se můžete rozhodnout, která možnost léčby by pro vás byla nejlepší.
Léky
Typicky, jakmile se rhinofyma vyvine, nereaguje dobře na léky. Léky mohou být úspěšné při léčbě méně závažných případů a jiných podtypů růžovky. Zejména se používají tyto léky:
- lokální a perorální antibiotika ke snížení zánětu a zarudnutí, jako je metronidazol, sulfacetamid, tetracyklin, erythromycin (erythrocinstearát) a minocyklin (minocin)
- topické léky, které pomáhají minimalizovat zánět, jako je tretinoin (Retin-A) a kyselina azelaová (Azelex)
- perorální kapsle, které zabraňují tvorbě oleje v kožních žlázách, jako je orální isotretinoin
Chirurgická operace
Chirurgické řešení je nejčastější léčbou rhinofymy. Zvětšené cévy a nadměrný růst tkání mohou způsobit znetvoření. Pokud postižená oblast není odstraněna, může být tento problém i trvalého charakteru. Chirurgie je preferovanou léčbou pro většinu případů. Je považována za nejúčinnější variantu pro dlouhodobý úspěch.
K obnovení vzhledu nosu se běžně používají následující chirurgické zákroky a metody:
- chirurgický zákrok pomocí skalpelu
- laserový resurfacing na bázi oxidu uhličitého
- kryochirurgie, která používá extrémně nízké teploty k zmrazení a odstranění abnormální tkáně
- dermabraze, která pomocí malého rotujícího nástroje sundává vrchní vrstvy kůže
Chirurgická léčba může:
- zlepšit stav znetvořeného nosu
- odstranit přerůstání tkáně
- minimalizuje zvětšené krevní cévy
- zlepšit kosmetický vzhled
Výhled pacientů
Příznaky rhinofymy mohou u některých lidí způsobit úzkost a emoční utrpení. V některých případech může chirurgická léčba zlepšit vzhled a zmírnit úzkost. Po léčbě se však problém může znovu objevit.
Pokud je diagnostikována rhinophyma, je důležité vyhledat lékaře. Jedinci s tímto stavem jsou vystaveni riziku rakoviny kůže v postižené tkáni. Nejběžnějším typem rakoviny kůže je v těchto případech bazocelulární karcinom. Ovlivňuje asi 5 procent lidí s rhinophymou. Někteří odborníci tvrdí, že rhinophyma je ve skutečnosti prekancerózní stav kůže.
Poraďte se svým lékařem o možnostech dlouhodobé léčby, které vám pomohou zmírnit příznaky a vyhnout se budoucím vzplanutí a komplikacím.
Včasné lékařské ošetření spolu s chirurgickými postupy může snížit příznaky a zabránit trvalé znetvoření. Léčba, která začíná v raných fázích, může mít nejlepší výsledky.
Rhinophyma a prevence
Neexistuje žádný známý způsob prevence rhinofymy. Některé faktory však mohou zvýšit průtok krve na povrch pokožky a zhoršit příznaky růžovky. Odborníci doporučují vyhnout se těmto potenciálním spouštěčům, aby omezili vzplanutí:
- velmi teplá jídla a nápoje
- kořeněná jídla
- alkohol
- kofein
- velmi vysoké nebo velmi nízké teploty
- vystavení slunečnímu záření
- emoční stres a úzkost
- hodně namáhavé cvičení
Odborníci také doporučují rutinu zdravé péče o pleť u jedinců s růžovkou bez ohledu na podtyp. Tato péče zahrnuje třeba toto:
- pravidelné používání opalovacích krémů s SPF 15 nebo vyšším a ochranou UVA / UVB
- hypoalergenní zvlhčovač pokožky
- v případě potřeby řádná péče o oči, jako jsou umělé slzy a bezpečné čištění očí
Sponzorováno
Vzdělávání sebe a ostatních o příčinách růžovky nebo rhinofymy může pomoci odstranit sociální stigma kolem této poruchy.
Zdroje článku a studie
- Rhinophyma: Naše zkušenosti vycházejí ze série 12 případů V naší studii popisujeme naši zkušenost s rhinofyma.
- Studie: Rhinophyma Autor: Jake Laun, BS,
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nos a zdraví
Přečtěte si také naše další články