Obsah článku
- Respirační syncytiální virus (RSV) je jedním z hlavních původců infekcí dýchacích cest, zejména u malých dětí. Je to virus patřící do rodiny Paramyxoviridae a podrodiny Pneumovirinae. RSV je běžně příčinou infekcí dýchacího traktu, jako jsou klasické nachlazení a bronchiolitida.
- RSV může postihovat lidi všech věkových kategorií, ale zvláště vážné problémy může způsobit u velmi malých novorozenců, kojenců, dětí s oslabeným imunitním systémem a starších osob (seniorů). Infekce RSV jsou nejčastější v zimních a ranějších jarních měsících.
- Hlavní rysy infekce RSV jsou: Nachlazení: U dětí i dospělých může RSV způsobit symptomy podobné nachlazení, jako jsou rýma, kašel, kýchání a bolest v krku. Bronchiolitida: U malých dětí je RSV často spojen s bronchiolitidou, což je zánět malých průdušek (bronchiol) v plicích. To může vést k obtížnému dýchání, štěkavému kašli, horečce a u kojenců dokonce i ke komplikacím jako je potřeba hospitalizace. Zápal plic: U některých osob, zejména u dětí s oslabeným imunitním systémem, může RSV způsobit zápal plic (pneumonii), což je závažnější stav.
- Ochrana před RSV infekcí zahrnuje hygienická opatření, jako jsou časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami a omezování vystavování dětí tabákovému kouři. I kdyý existuje několik experimentálních vakcín výzkumného charakteru, žádná vakcína není aktuálně schválena pro prevenci RSV.
- V některých případech může být vhodná antivirotická léčba, zejména u osob s vysokým rizikem komplikací.
Co je to respirační syncyciální virus (RSV)?
Respirační syncyciální virus (RSV) je běžný respirační virus. Může způsobit virovou respirační infekci, která postihuje plíce a dýchací cesty u dospělých a dětí, což má za následek příznaky podobné nachlazení. RSV je běžná a infekce má tendenci vyléčit se za týden nebo dva.
Infekce může způsobit mírné příznaky podobné příznakům běžného nachlazení. Závažné případy však mohou vyžadovat hospitalizaci.
Závažné případy jsou častější u velmi malých dětí, seniorů a lidí s oslabeným imunitním systémem. V Evropě je RSV běžnou příčinou bronchiolitidy a pneumonie u dětí mladších 1 roku. RSV se však zřídka rozvine v zápal plic.
Rychlá fakta o RSV
Zde je několik klíčových bodů o RSV:
- Většina dětí má tuto infekci kolem věku 2 let.
- Virus se může šířit přímým i nepřímým kontaktem se sekrety lidí s infekcí.
- Na tvrdých površích, jako jsou stolní desky a hračky, vydrží několik hodin.
- Úplné zotavení z infekce obvykle trvá 1–2 týdny.
- Léčba obvykle znamená pouze mírnění příznaků.
RSV je nakažlivý virus, který napadá dýchací systém. Většina dětí je vystavena RSV je3t2 před dosažením věku 2 let. Mezi dospělými infekce nejčastěji postihuje starší lidi (tj. seniory) a lidi s oslabeným imunitním systémem.
Příznaky mohou být mírné, jako u běžného nachlazení, ale někteří lidé (zejména zmíněné malé děti a senioři) mohou mít závažnější příznaky. Z těžkých případů RSV se může vyvinout bronchiolitida a pneumonie.
Podle statistik potřebuje 1–2 % kojenců s RSV, kteří jsou mladší než 6 měsíců, strávit nějaký čas v nemocnici kvůli léčbě.
Kdo může dostat respirační syncytiální virus?
RSV může nakazit kohokoli a je možné, že se jím člověk nakazí více než jednou za život. Většina dětí dostane RSV do věku 2 let, ale může infikovat i dospělé. Příznaky obvykle připomínají běžné nachlazení. Může trvat až dva týdny, než se člověk zotaví z této nemoci.
Vysoce rizikové skupiny mohou velmi onemocnět a může se u nich vyvinout zápal plic nebo bronchiolitidu.
Existují dvě skupiny lidí, které lékaři považují za vysoce rizikové z hlediska vážného nebo závažného RSV: kojenci (malé děti) a starší dospělí.
Mezi ohrožené děti patří:
- předčasně narozené děti
- kojenci do 6 měsíců věku
- děti do 2 let s chronickým onemocněním plic nebo vrozenou srdeční vadou
- kteří mají oslabený imunitní systém
- děti s nervosvalovými onemocněními
Mezi ohrožené dospělé patří:
- lidé starší 65 let
- lidé s chronickým onemocněním srdce nebo plic
- lidé s oslabeným imunitním systémem
Někdy může RSV vést ke zhoršení dalších stavů, včetně astmatu, městnavého srdečního selhání a chronické obstrukční plicní nemoci. Dospělí, kteří mají závažné případy RSV, mohou potřebovat léčbu v nemocnici. U dospělých nad 65 let je oslabený imunitní systém vystaven vysokému riziku komplikací.
Příčiny RSV
RSV je nakažlivý virus, který se šíří kapénkami ve vzduchu nebo na površích. Když osoba s infekcí kašle nebo kýchá, sekrety dýchacích cest obsahující virus přecházejí do vzduchu. Virus může přežívat hodiny na površích, jako jsou desky stolů, ruce a oblečení, takže se virus snadno přenáší z člověka na člověka.
Sponzorováno
Příznaky RSV
U lidí se mohou projevit příznaky infekce 4–6 dní po expozici RSV.
Mezi časné příznaky infekce RSV u dětí patří:
- rýma
- snížená chuť k jídlu
- kašel, který se může změnit v sípání
Velmi malí kojenci mohou mít i jiné příznaky než starší děti a dospělí, jako například:
- podrážděnost
- snížená aktivita
- apnoe neboli pauzy v dýchání během spánku
Většina kojenců se však z infekcí RSV zotaví před dosažením věku 2 let bez vážnějších problémů.
Mezi časné příznaky infekce RSV u dospělých patří:
- kašel
- rýma
- horečka
- bolest krku
- únava
Jak RSV přenáší
Děti běžně přicházejí do kontaktu s RSV ve škole nebo v jeslích. Poté jej mohou předat rodinným příslušníkům. To je klasický přenos této nemoci.
Dospělí, kteří jsou v těsném kontaktu s někým, kdo má RSV, se mohou nakazit virem. Virus se může přenášet líbáním, kašláním a kýcháním, když infikované kapénky přecházejí z jedné osoby na druhou.
Kromě toho může člověk dostat RSV tím, že se dotkne povrchů, které obsahují tyto kapky, a poté se dotkne svého obličeje.
Doba trvání RSV
Infekce RSV jsou obvykle nakažlivé po dobu přibližně 3–8 dnů. U kojenců do 6 měsíců a lidí s oslabeným imunitním systémem může být virus nakažlivý po dobu až 4 týdnů, i když žádné symptomy již nejsou přítomny.
Lidé, kteří nemají žádné zdravotní potíže, se obvykle zotaví během 1–2 týdnů.
Komplikace RSV
Mezi možné komplikace RSV patří:
- zápal plic
- bronchiolitidy
- zánět středního ucha
- opakující se infekce RSV
V závažných případech mohou lidé vyžadovat ošetření v nemocnici. To umožňuje lékařům:
- sledovat vaše příznaky, zejména dýchací potíže
- léčit jakoukoli dehydrataci
- v případě potřeby nabídněte pokročilé formy léčby a lékařskou podporu, jako je třeba přívod kyslíku
Hospitalizace kvůli RSV obvykle trvá jen několik dní.
Stanovení diagnózy
Pokud jsou příznaky RSV mírné, lékař obvykle nepoužívá testování k rozlišení mezi RSV a viry, jako způsobují jiné běžné nachlazení. Pokud jsou příznaky závažné nebo související rizika vysoká, může lékař použít diagnostické testy.
Pokud je nutné testování, lékař udělá úplnou anamnézu a provede fyzické vyšetření. Lékař může také provést výtěr z úst nebo doporučit krevní test, aby zkontroloval přítomnost viru. Může také potřebovat zkontrolovat počet bílých krvinek.
Pokud je RSV závažná, může lékař požádat o CT vyšetření, rentgen hrudníku nebo jiné testy k posouzení zdraví plic dané osoby. U kojenců může lékař odebrat vzorky moči nebo krve ke kontrole bronchiolitidy nebo infekce močových cest.
Léčba RSV
Většina případů RSV odezní bez léčby za 1–2 týdny. V mírných případech je cílem léčby zmírnit příznaky.
Mezi strategie léčby patří:
- zůstat doma, aby se virus nešířil
- zůstat v pohodlí a odpočívat
- pít hodně tekutin (vody)
- použití nosní odsávačky ke zmírnění ucpaného nosu
- použití nosních fyziologických kapek
- použití zvlhčovače vzduchu
- užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen na horečku
V závažných případech RSV může nemocniční léčba zahrnovat:
- poskytnutí více kyslíku
- intravenózní tekutiny pro hydrataci
Existuje vakcína?
Proti RSV neexistuje žádná vakcína. Vědci pracují na vývoji vakcíny, ale dokud nebude snadno dostupná, existuje několik dalších kroků, které mohou zvláště vysoce rizikové skupiny podniknout, aby zůstaly zdravé.
Dobré hygienické postupy mohou pomoci zabránit šíření RSV, například:
- časté mytí rukou
- vyhýbejte se dotyku rukou na obličeji
- vyhýbání se blízkému kontaktu s lidmi, kteří mají nachlazení nebo příznaky podobné nachlazení
- zakrývání nosu a úst při kýchání nebo kašlání
- pravidelně čistit a dezinfikovat povrchy
- zůstat doma, když jste nemocní
Mezi další tipy patří nesdílení šálků a kuchyňského nádobí s jinými lidmi.
U kojenců s vyšším rizikem komplikací mohou lékaři doporučit měsíční injekce protilátek proti RSV obsahující léčivo palivizumab během hlavní sezóny nemocí.
Souhrn
RSV je častá infekce, zejména u malých dětí. Je to respirační virus, který může infikovat hrdlo, nos, plíce a dýchací cesty. Virus se může šířit kapénkami při kašli a kýchání.
Sponzorováno
Většina lidí s infekcí má mírné příznaky podobné příznakům běžného nachlazení. Obvykle se pacient s RSV zotaví do 2 týdnů. Nebezpečnější však může být pro kojence, seniory a kohokoli s oslabeným imunitním systémem.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VitalikRadko / depositphotos.com
- Respiratory Syncytial Virus: Diagnosis, Treatment and Prevention Autor: Lea S. Eiland, PharmD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články