Sponzorováno

Recidivující (rekurentní) respirační papilomatóza – co je to? 4.8/5 (5)

  • Recidivující respirační papilomatóza (RRP), někdy označovaná také jako rekurentní respirační papilomatóza, je vzácné onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Jedná se o benigní (nezhoubný) nádor v oblasti hrtanu, hlasivek nebo průdušek. Tento nádor je známý jako papiloma, ačkoli v průběhu času může připomínat bradavici.
  • Hlavní rysy RRP zahrnují: Rekurence: Toto onemocnění je charakterizováno častým opakováním nádorového růstu, což znamená, že pacienti mohou vyžadovat pravidelné chirurgické odstranění nádorů. Infekce lidským papilomavirem (HPV): RRP je způsobeno infekcí lidským papilomavirem, především typy HPV-6 a HPV-11. Tato infekce se přenáší zejména při porodu od matky na dítě, ale může se také šířit kontaktem s infikovanými osobami.
  • Příznaky: Příznaky mohou zahrnovat chrapot, dušnost, nepravidelný dech, až po problémy s dýcháním.
  • Léčba RRP: Chirurgické odstranění nádorů: Je to obvyklý způsob léčby, ale kvůli častým recidivám může být potřeba pravidelné opakování chirurgických zákroků. Léčba interferonem: V některých případech může být používán interferon, který může pomoci snížit opakování nádorů. Očkování HPV: Očkování proti lidským papilomavirům může být preventivním opatřením, zejména u dětí.
  • Pacienti s RRP by měli podstupovat pravidelné sledování hlasových orgánů a konzultaci s odborníky na ORL (otorhinolaryngology) a chirurgy.
  • RRP je vzácné onemocnění, ale může způsobit významné obtíže v důsledku častých chirurgických zákroků. Řešení tohoto onemocnění vyžaduje multidisciplinární přístup, který zahrnuje chirurgickou léčbu, sledování a péči o hlasové orgány.

Co je recidivující respirační papilomatóza?

Rekurentní respirační papilomatóza (RRP) je onemocnění charakterizované recidivujícími bradavicovitými výrůstky na povrchu hlasivek nebo tkáně kolem hlasivek. Recidivující respirační papilomatóza je způsobena specifickými typy lidského papilomaviru (HPV) a je typicky benigní; má však tendenci se opakovat, protože virus přetrvává ve tkáni i po odstranění výrůstků.

Umístění papilomu určuje, jaké jsou příznaky: Růst na hlasivkách často způsobuje změny hlasu, a pokud se léze zvětší, mohou způsobit potíže s dýcháním.

Co způsobuje RRP?

Rekurentní respirační papilomatóza (RRP) je způsobeno dvěma typy lidského papilomaviru (HPV): HPV 6 a HPV 11. Existuje více než 150 typů HPV a ne všechny mají stejné příznaky.

HPV virus neboli lidský papillomavirus - ilustrace

HPV virus neboli lidský papillomavirus – ilustrace

 

U většiny lidí, kteří se setkají s HPV, se nikdy nevyvine související onemocnění. U malého počtu lidí vystavených viru HPV 6 nebo 11 se však mohou tvořit papilomy dýchacích cest a genitální bradavice. Ačkoli vědci plně nerozumí tomu, proč se u některých lidí tato nemoc rozvine a u jiných ne, předpokládá se, že se virus šíří pohlavním stykem nebo když matka s genitálními bradavicemi přenese virus HPV 6 nebo 11 na své dítě během porodu.

Sponzorováno

Jak se diagnostikuje recidivující respirační papilomatóza?

Na základě toho, jak hlasivky vypadají při vyšetření, lze mít podezření na recidivující respirační papilomatózu. Biopsie se často provádí k potvrzení diagnózy RRP a také k ujištění, že léze nevykazují žádné prekancerózní změny.

Léčba rekurentní respirační papilomatózy

Léčba recidivující respirační papilomatózy se soustředí na pečlivé odstranění lézí bez poškození základních složek hlasivek, které umožňují vibraci a produkci hlasu.

Odborníci mají zkušenosti s léčbou lézí RRP pomocí laserů, což umožňuje přesné odstranění lézí a zároveň omezuje dlouhodobé poškození normální tkáně hlasivek. Laserové ošetření KTP (potassium titanyl fosfát) lze provádět v ordinaci nebo na operačním sále – velikost a umístění lézí vám a vašemu ošetřovatelskému týmu pomůže rozhodnout, který přístup je pro vás nejvhodnější

K dispozici jsou další léčebné postupy navržené pro použití s chirurgickým zákrokem (antivirové léky nebo léky omezující růst krevních cév) a jsou předmětem probíhajícího výzkumu – váš léčebný tým prodiskutuje, zda jsou pro vás tyto doplňkové léčby vhodné.

I když chirurgie léčí příznaky RRP odstraněním nebo zmenšením velikosti lézí, neléčí základní příčinu (HPV infekce). Recidivující (rekurentní) respirační papilomatóza běžně způsobuje recidivující léze, takže je důležité podstupovat časté vyšetření a v případě potřeby podstoupit více operací, aby se omezily účinky RRP na hlasovou schránku.

Očkování HPV vakcínou by mohlo zabránit rozvoji RRP. V současné době se doporučuje, aby všechny děti (jak chlapci, tak dívky) dostali vakcínu proti HPV ve věku 11 nebo 12 let. Zeptejte se svého dětského lékaře, zda typ vakcíny proti HPV, které vaše dítě dostane, bude chránit před HPV 6 a 11. Vakcína, budoucí výzkum odhalí její účinnost v prevenci nemocí souvisejících s HPV, jako je RRP.

Jakmile se recidivující (rekurentní) respirační papilomatóza rozvine, v současné době neexistuje žádný lék. Chirurgie je primární metodou pro odstranění nádorů z hrtanu nebo dýchacích cest. Vzhledem k tomu, že tradiční operace může způsobit problémy kvůli zjizvení tkáně hrtanu, mnoho chirurgů nyní používá laserovou operaci. K tomuto účelu se často používají lasery s oxidem uhličitým (CO2) nebo titanylfosfátem draselným (KTP). Chirurgové také běžně používají zařízení zvané mikrodebrider, které využívá sání k udržení nádoru na místě, zatímco malá vnitřní rotační čepel odstraňuje růst.

Sponzorováno

Po odstranění nádorů se stále mohou vrátit. Je běžné, že pacienti vyžadují více operací. U některých pacientů může být nutná operace každých několik týdnů, aby se udržely dýchací cesty otevřené, zatímco jiní mohou vyžadovat operaci pouze jednou ročně nebo dokonce méně často.

Studie a zdroje článku

  • Laryngeal Papillomas Autoři: Gabriel A. Rivera; Fernando Morell.
  • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva