Sponzorováno

Rakovina varlat – kompletní informace – příznaky, příčiny a léčba 4.29/5 (21)

  • Rakovina varlat je nádorové onemocnění, které vzniká z buněk varlat, mužských reprodukčních orgánů. Tato forma rakoviny postihuje především mladé muže ve věku 15-35 let, ačkoli se může objevit ve všech věkových skupinách. Rakovina varlat je relativně vzácná, ale pokud je diagnostikována včas, má vysokou šanci na uzdravení.
  • Příčiny: Přesné příčiny vzniku rakoviny varlat nejsou plně objasněny, ale existují faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku tohoto onemocnění. Mezi ně patří genetické faktory, kryptorchidismus (nedostatečný sestup varlat do šourku), predispozice v rodině, genetické mutace nebo předchozí rakovina varlat.
  • Příznaky: Hrudkovité zvětšení nebo otoky varlat. Nepříjemné nebo bolestivé pocity v oblasti varlat. Změny ve tvaru, velikosti nebo konzistenci varlat. Nepříjemné pocity nebo tlak v dolní části břicha nebo pánevní oblasti.
  • Prognóza rakoviny varlat je obecně dobrá, zejména pokud je diagnóza provedena v raném stadiu a léčba zahájena včas. Je důležité pravidelně podstupovat preventivní vyšetření, zejména pokud se objeví příznaky nebo rizikové faktory.

Mužské reprodukční orgány zahrnují vnitřní a vnější části. Hlavními reprodukčními orgány jsou penis, šourek s varlaty a prostata.

Tyto mužské orgány jsou fungují tak, aby:

  • Vytvářely a uvolňovaly mužské pohlavní hormony pro růst svalů, kostí a tělesného ochlupení
  • Vytvářely a transportovaly spermie pro reprodukci a tekutinu pro jejich ochranu (tj. sperma)
  • Muž byl schopen „transportovat“ spermie do ženského reprodukčního traktu

Varlata jsou dvě malé vejčité žlázy, držené ve vaku pod penisem (šourek, pytlík). Zde se tvoří a dozrávají spermie. Odtud se spermie při ejakulaci přesouvají do chámovodu (trubice za varlaty) a ven z močové trubice. Varlata také produkují mužské hormony, jako je testosteron. Testosteron řídí sexuální touhu u mužů a nastartuje růst svalů, kostí a ochlupení.

Zdravá varlata jsou na omak pevná. Pevnost by měla být po celou dobu stejná. Velikost obou varlat by měla být přibližně stejná, i když jedno může být větší než druhé.

Co je rakovina varlat?

K rakovině varlat dochází, když buňky ve varlatech rostou a tvoří nádor. Je to vzácná nemoc. Více než 90 procent rakoviny varlat začíná v zárodečných buňkách, které produkují spermie. Existují dva typy rakoviny zárodečných buněk (GCT).

  1. Seminom může růst pomalu a velmi dobře reagovat na ozařování a chemoterapii.
  2. Non-seminom může růst rychleji a může být méně citlivý na tyto léčby. Existuje několik typů non-seminomů: choriokarcinom, embryonální karcinom, teratom a nádory žloutkového váčku.
Rakovina varlat - ilustrace

Rakovina varlat – ilustrace

 

Existují také vzácné rakoviny varlat, které se netvoří v zárodečných buňkách. Nádory Leydigových buněk se tvoří z Leydigových buněk, které produkují testosteron. Nádory Sertoliho buněk vznikají ze Sertoliho buněk, které podporují normální růst spermií. Testikulární nádory (rakovina varlat) mohou být tvořeny více než jedním typem buněk.

Testikulární nádory patří mezi vzácné typy nádorů a tvoří 1 – 2% z celkového počtu nádorů u dětí do 15 let. Ve věkové kategorii adolescentů se jejich zastoupení výrazně mění a patří mezi nejčastější nádory u chlapců starších 15 let.

Příznaky rakoviny varlat

Příznaků rakoviny varlat si může být těžké všimnout, zvláště zpočátku. Příznaky nádoru varlat obecně jsou:

  • Nebolestivá bulka ve varleti, která je nejčastějším příznakem
  • Otok varlete s bolestí nebo bez bolesti
  • Pocit tahání či tlaku ve varlatech
  • Tupá bolest nebo bolest varlat, šourku nebo třísel
  • Citlivost nebo změny v mužské prsní tkáni

Pokud najdete nějakou bulku nebo velmi tvrdou část varlete (jinou než v jiných místech varlat), měli byste navštívit lékaře, aby zjistil, zda se nejedná o nádor. Mělo by být co nejdříve otestováno. Asi 75 ze 100 mužů s otokem nebo bulkou ve varlatech má rakovinu. Většina hmot v šourku mimo varle není rakovina. Bez ohledu na to, pokud najdete bulku, řekněte to svému lékaři a řešte to.

V průměru většina mužů o příznacích, jako jsou tyto, nikomu neříká. Místo toho čekají pět nebo více měsíců, než něco řeknou. Pokud však takto zbytečně čekáte, rakovina se může rozšířit. Je velmi užitečné promluvit si se svým lékařem nebo urologem, pokud najdete bulku, která je na místě déle než dva týdny. Urolog bude chtít otestovat, zda rakovina roste nebo zda v oblasti varlat je nějaký jiný problém, například:

  • Epididymitida: zánět a otok nadvarlete. Často se léčí antibiotiky.
  • Torze varlat: stočení varlat. Často se léčí chirurgickým zákrokem.
  • Tříselná kýla: když část střeva vyboulí slabou část svalů v blízkosti třísel. Často se léčí chirurgickým zákrokem.
  • Hydrokéla: když se v šourku hromadí tekutina. Není to nebezpečné, ale pokud je to obtěžující, lze to léčit chirurgicky.

Příčiny rakoviny varlat

Není vždy úplně jasné, proč buňky ve varlatech takto rostou a vytvářejí nádor. Také se možná nebudete moci vyhnout všem rizikovým faktorům rakoviny varlat. Nejlepší plán je však zachytit tento problém včas.

Kdo častěji má rakovinu varlat?

Riziko vzniku rakoviny varlat stoupá u mužů s:

  • Rodinnou anamnézou rakoviny varlat: Pokud měl váš otec nebo bratr rakovinu varlat.
  • Nesestouplými varlaty: Pokud vám varlata před narozením nesestoupla (nesestouplé varle, přesněji kryptorchizmus, je patologický stav, kdy chybí varle v šourku). Je to stav, kdy varle před narozením nesestoupilo do šourku, jak by mělo. Po tomto problému je pravděpodobnější, že se objeví nádor. Chirurgie může upravit nesestouplé varle, ale rakovina se i tak může vyvinout. Asi 8 ze 100 těchto pacientů onemocní rakovinou.
  • GCNIS: Jedná se o buňky ve varlatech nazývané testikulární germinální neoplazie in situ (GCNIS) a obvykle se nacházejí během testu neplodnosti. Mikrolitiáza neboli drobné kalcifikace ve varleti není rizikovým faktorem pro rakovinu varlat (pokud nemáte některý z výše uvedených rizikových faktorů).

Diagnóza rakoviny varlat

Váš lékař se vás zeptá na váš celkový zdravotní stav a bude mluvit o vašich obavách. Mnoho mužů je schopno identifikovat problém s varlaty provedením samovyšetření. Rakovina varlat je jednou z nejlépe léčitelných rakovin. Při včasném zachycení se míra vyléčení blíží 100 procentům. To platí pro muže s raným stádiem rakoviny varlat, kde se nerozšířila za varlata.

A i u mužů s rakovinou varlat ve stádiu II nebo III je míra vyléčení stále vyšší než u jiných rakovin. Pokud si všimnete bulky nebo pocítíte nepohodlí, otok, bolest nebo jiné změny ve varlatech nebo šourku, navštivte lékaře. V ideálním případě se můžete setkat s urologem. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Samovyšetření varlat

Nejlepší čas na měsíční samovyšetření varlat je po teplé koupeli nebo sprše ve stoje, kdy je šourek uvolněný. Zabere to jen pár minut.

1) Zkontrolujte každé varle. Jemně, ale pevně rolujte každé varle mezi palcem a ukazováčkem. Je třeba v prstech cítit celý povrch. Pevnost varlat by měla být všude stejná. Je normální, že jedno varle je o něco větší než druhé. S tím si starosti nedělejte.

2) Najděte epididymis (nadvarle) a chámovod. Jedná se o měkké trubkovité struktury nad a za varletem. Tyto části shromažďují a přenášejí spermie. Stačí se seznámit s tím, jak je cítíte při doteku, zda nebolí.

3) Hledejte hrudky, otoky nebo věci, které se nezdají být v pořádku. Boule nebo hrbolky nejsou normální (i když nezpůsobují žádnou bolest). Bolest taky není normální.

4) Kontrolujte varlata alespoň jednou za měsíc. Vždy hledejte změny velikosti, tvaru nebo struktury. Pokud si v průběhu času všimnete bulky nebo jakýchkoli změn, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Nemusí to být nic, ale pokud se jedná o rakovinu varlat, může se šířit velmi rychle. Když je rakovina varlat nalezena včas, je velmi dobře léčitelná. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, promluvte si se svým urologem.

Samovyšetření varlat - ilustrace

Samovyšetření varlat – ilustrace

 

Testy

Váš lékař s vámi bude mluvit o vašich příznacích, vašem celkovém zdravotním stavu a provede lékařskou prohlídku. Pokud má lékař podezření, že něco není normální, provede další testy.

Fyzická prohlídka

Váš urolog si s vámi promluví o vašem zdraví. Vyšetří váš šourek, břicho, lymfatické uzliny a další části, aby hledali známky rakoviny. Bude hledat hrudky, pevnost nebo známky otoku. Řekněte jim, pokud máte v minulosti nesestouplá varlata.

Ultrazvuk varlat

Tento zobrazovací test se používá k nahlédnutí do šourku a ke kontrole podezřelé bulky. I jiné testy nebo rentgenové záření mohou být provedeny, pokud by váš lékař chtěl vidět dovnitř vašeho hrudníku nebo břicha. To se provádí, aby se zjistilo, zda se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, plic nebo jater. MRI se používá zřídka, ale v některých případech jsou potřebná ke kontrole mozku a míchy.

Krevní test

Pro kontrolu nádorových markerů se odebírá krevní test. Jsou to proteiny a hormony produkované některými rakovinami varlat. Nádorové markery AFP, ACG a LDH rostou s některými druhy rakoviny, ale mnoho nádorů varlat neprodukuje nádorové markery. Jinými slovy, to, že jsou nádorové markery normální, neznamená, že nemáte rakovinu. Je velmi užitečné zeptat se svého lékaře na hladiny nádorových markerů a zjistit, co je normální a co není normální.

Nádorové markery (AFP, HCG a LDH) by měly být měřeny před jakoukoli léčbou, jako je operace. Pokud je nalezena rakovina, testy nádorových markerů se po léčbě zopakují, aby bylo možné sledovat, jak dobře se vám daří v průběhu času. Některé léky a marihuana mohou vytvářet falešně pozitivní hladiny HCG. Informujte svého lékaře o užívání léků a/nebo marihuany.

Fáze rakoviny varlat

Pokud váš urolog nalezne rakovinu prostřednictvím těchto vyšetření, bude chtít zjistit přesný typ rakovinné buňky a zda se rozšířila. Tomu se říká inscenace. Tento proces pomáhá lékaři zjistit, která léčba je nejlepší.

Rakovina varlat se standardní biopsií (vzorek tkáně) nenajde. U této rakoviny se buňky vyšetřují poté, co je chirurgicky odstraněna rakovinná tkáň.

Rakovina varlat je rozdělena do následujících fází:

Fáze 0: Toto se také nazývá „germinální in situ neoplazie (GCNIS)“. To ještě není rakovina, ale varování, že rakovina může růst. GCNIS lze nalézt v semenných tubulech a nikde jinde.

I. stadium (IA, IB, IS): Rakovina se nachází pouze ve varleti. Nerozšířila se do blízkých lymfatických uzlin ani nikde jinde v těle.

Stádium II (IIA, IIB, IIC): Rakovina se rozšířila do jedné nebo více lymfatických uzlin v břiše (často první místo šíření rakoviny varlat). Nerozšířila se do jiných částí těla.

Stádium III (IIIA, IIIB, IIIC): Rakovina se rozšířila mimo lymfatické uzliny v břiše. Rakovina může být nalezena daleko od varlat, jako jsou vzdálené lymfatické uzliny nebo plíce. Hladiny nádorových markerů jsou v této fázi vysoké.

Sponzorováno

Léčba rakoviny varlat

Často tým lékařů, jako je urolog, onkolog nebo radiační onkolog, bude spolupracovat na nalezení nejlepšího plánu léčby každého pacienta. Volby a metody léčby budou vycházet z přesné diagnózy a zdravotního stavu pacienta. Před léčbou by si muži měli promluvit se svým urologem o tom, zda chtějí nebo nechtějí mít děti. Neschopnost mít děti a změny mužských hormonů jsou totiž po některých léčbách běžné. Spermie může být užitečné uchovat ještě před léčbou, zvláště pokud doufáte, že v budoucnu budete mít děti. Muži se také mohou před operací zeptat na protézu varlat. Toto je způsob, jak zajistit, aby šourek po odstranění varlete vypadal „normálněji“.

Sledování & dohled

Sledování je způsob, jak hledat změny běžnými kontrolami. Patří mezi ně fyzické vyšetření, testy nádorových markerů a zobrazovací testy. Zobrazovací testy začínají ultrazvukem šourku. Mohou také zahrnovat rentgen hrudníku nebo CT vyšetření. Většina mužů může být také vyšetřena na známky nízkého testosteronu.

U pacientů s rakovinou stadia 0 a některým stadiem I se doporučuje sledování, jak je popsáno níže.

Seminom fáze I. Seminom je nejčastějším typem rakoviny varlat u dospělých. Je součástí skupiny rakovin nazývaných nádory ze zárodečných buněk. Sledování a dohled je jednou z možností u seminomu stadia I po operaci. Mělo by to zahrnovat fyzické vyšetření a zobrazovací testy a může to zahrnovat nádorové markery. Obvykle je to každých šest měsíců během prvních dvou let a poté každých šest až 12 měsíců v letech tři až pět. Sledování může být méně časté u karcinomů stadia I léčených adjuvantní chemoterapií nebo ozařováním.

Non-seminomové nádory ze zárodečných buněk stadia I (NSGCT). Dohled je jednou z možností pro fázi I po operaci. Mělo by zahrnovat fyzické vyšetření, zobrazovací testy a test nádorových markerů. Načasování může být každé dva měsíce během prvního roku; každé tři měsíce v roce dva; každé čtyři až šest měsíců ve třetím roce a každých šest až 12 měsíců ve čtyřech až pěti letech. Toto načasování může být častější u pacientů s dalšími rizikovými faktory.

Standardní dohled podle typu buňky. Tento dohled lze rozdělit do dvou kategorií:

Seminom – Aktivní dohled se často používá po počáteční orchiektomii u seminomů nízkého stadia. V pozdějších stádiích je tato rakovina často úspěšně léčena operací, ozařováním a chemoterapií.

Neseminomy – Léčba tohoto typu rakoviny může zahrnovat sledování po počáteční orchiektomii u nízkých stadií. Pozdější stadia mohou být léčena chemoterapií nebo chirurgickým zákrokem. Použitá léčba závisí na přesné diagnóze a na tom, zda se nemoc rozšířila.
Pokud rakovina vykazuje známky růstu nebo pokud se změní hladiny hormonů, může být nabídnuta další léčba.

Chirurgická operace

Chirurgie je hlavní léčbou rakoviny varlat. Na základě diagnózy mohou být nabídnuty další možnosti. Změny plodnosti by měly být prodiskutovány před operací.

Orchiektomie
Orchiektomie se používá k diagnostice a léčbě raného nebo pozdějšího stadia rakoviny. Tato operace odstraní celé varle přes malý řez v tříslech. Orchiektomie je považována za drobný chirurgický zákrok, ale stejně jako u všech operací zde existují určitá rizika. Odstraní se také semenný provazec (lat. funiculus spermaticus – to je zjednodušeně řečeno trubicovitá síť, do které jsou v šourku zavěšena varlata i s nadvarlaty). Patolog určí typ buňky po operaci. Po operaci se provádí rutinní sledování, aby se zajistilo, že se rakovina nevrátí. Pokud je jedno varle odstraněno a druhé je normální, hladina testosteronu by měla být v pořádku. Zbývající varle by mělo tvořit dostatek testosteronu. Také, pokud se muž obává, jak vypadá, je alternativou testikulární protéza (falešné varle).

Varle šetřící operace
U některých mužů se někdy doporučuje varle šetřící operace (testis sparing surgery – TSS). Tato operace odstraňuje pouze nádorovou tkáň, nikoli celé varle. U TSS musí být masa velmi malá a nádorové markery negativní. TSS je nejlepší pro muže, kteří mají spíše nezhoubné nádory než rakovinu. Pokud je nádor zhoubný a pacient má na druhé straně normální varle, TSS se nedoporučuje. Dohled po operaci je i tak důležitý pro kontrolu rakoviny.

Retroperitoneální disekce lymfatických uzlin
Retroperitoneální disekce lymfatických uzlin (RPLND) je komplexní chirurgický zákrok, který je užitečný pro některé muže. Vyžaduje zkušeného chirurga, který odstraní lymfatické uzliny v zadní části břicha, aby se zajistily omezené vedlejší účinky. Tato operace je možností pro pacienty se silnější rakovinou I. stadia. Obvykle se používá u mužů s non-seminomatózními nádory ze zárodečných buněk, které se mohou vrátit. Může být použit spíše než chemoterapie u non-seminomových nádorů stadia IIA nebo IIB. Po operaci RPLND je nabídnuta buď chemoterapie, nebo sledování na základě lokalizace rakoviny, typu a rizika, že se může vrátit.

Radiace

Radiace se používá k zabíjení rakovinných buněk ve varlatech nebo v blízkých lymfatických uzlinách. Používá se pouze u seminomu, protože některé formy non-seminomu jsou odolné vůči radioterapii. Může to být možnost, pokud se rakovina varlat (kteréhokoli typu) rozšířila do vzdálených orgánů, jako je mozek. Používá se několik typů radiační terapie.

Chemoterapie

Chemoterapie se používá u rakoviny, která se šíří mimo varlata, nebo pokud nádorové markery po operaci stoupnou. Sérové nádorové markery a zobrazovací testy pomáhají určit, kolik chemoterapie použít a zda může pomoci.

Chemoterapeutické léky cestují po těle krevním řečištěm a mohou způsobit nežádoucí účinky. Mohou zničit rakovinné buňky, které mohly cestovat do lymfatických uzlin. Chemoterapie se také používá ke snížení rizika návratu rakoviny po operaci. Jedna, dvě nebo tři chemoterapie mohou být kombinovány pro efektivní léčbu rakoviny varlat. Tyto léky se podávají ve třech nebo čtyřech třítýdenních cyklech. Někdy se po dokončení chemoterapie provede další operace k odstranění nádorů.

Další léčba

Kromě operace závisí péče na typu buňky a následných testech. I když byla rakovina nalezena včas a byla léčena, doporučují se následné testy. Pokud se po čase rakovina vrátí, bude potřeba další léčba.

Léčba rakoviny varlat u dětí

Nádory varlat u dětí jsou vzácné. Pokud jsou zjištěny včas, léčba je často úspěšná. Pokud je nádor nalezen poté, co se rozšířil, je obtížnější jej léčit. Stejně jako u mužů začíná tato rakovina často jako nebolestivá bulka.

Nejčastějším typem u chlapců jsou nádory žloutkového váčku a teratomy. Typy rakovinných buněk nalezené u dětí jsou:

  • Nádory žloutkového váčku. Ty jsou často úspěšně léčeny a u dospělých jsou vzácné.
  • Teratomy. Tyto zárodečné buňky rostou těžko předvídatelným způsobem a nereagují na chemoterapii. Lze je léčit chirurgicky.
  • Gonadální stromální nádory. Ty se s větší pravděpodobností rozšíří a vyžadují rentgen hrudníku, pokud se najdou.
  • Gonadoblastom a dysgerminom. Jsou vzácné a vyskytují se u dětí s varlaty, která před narozením nerostla normálně.
  • Gonadoblastomy. Tyto buňky jsou benigní a v 50 procentech případů se mohou stát rakovinou.

Nejběžnější léčby pro děti s nádory varlat jsou:

  • Inguinální prohlídka. U této operace se provede řez na kožním záhybu těsně nad stydkou kostí a varle se vyvede z šourku. Chirurg se pak podívá na žlázu, aby rozhodl o dalších krocích. To se doporučuje pro každé dítě s nádorem varlat. Nejčastěji se jedná o ambulantní zákrok.
  • Varle šetřící operace (testis sparing surgery – TSS). Toto je volba, když si chirurg myslí, že nádor je benigní. Chirurg rozhoduje o TSS na základě toho, jak nádor vypadá, a na základě normálních nádorových markerů. V tomto případě je odebrána pouze nádorová tkáň (biopsie) a odeslána patologovi k testování.
  • Totální orchiektomie. Operace k odstranění varlat je nutná, pokud výsledky biopsie ukazují rakovinu. To lze doporučit u pacientů s velkými nádory, vysokými nádorovými markery nebo u těch, jejichž nádory byly nalezeny po pubertě.
  • Další léčba se nabízí, pokud je rakovina agresivnější. Tyto možnosti zahrnují RPLND, ozařování nebo chemoterapii.

Děti po léčbě

Po léčbě jsou děti minimálně dva roky kontrolovány, aby se lékař ujistil, že je vše v pořádku. Fyzikální vyšetření, testy nádorových markerů a rentgenové snímky hrudníku jsou běžné následné testy. Chlapci nevypadají jinak, pokud je varle odstraněno. Šourek není proříznut a druhé varle stále roste. Pokud se chlapci výsledek nelíbí, je možností protéza. Nejčastěji se tak děje po pubertě. Většina chlapců, kteří byli léčeni na rakovinu varlat, bude zdravá a může mít děti, až vyrostou.

Po léčbě rakoviny varlat

Riziko návratu rakoviny varlat

Riziko návratu rakoviny varlat závisí na stadiu diagnózy, ale je obecně velmi malé, 5 procent nebo méně. Existuje také velmi malé (asi 2 procenta) riziko růstu rakoviny v druhém varleti. Přesto má velkou hodnotu naučit se provádět samovyšetření varlat. Důležité budou také pravidelné následné návštěvy u urologa. Jak často a jak dlouho je nutná následná péče, závisí na vaší diagnóze. Pokud se rakovina vrátí, lékař ji bude chtít najít a rychle léčit. Další léčba závisí na typu a lokalizaci rakoviny. Možnosti jsou operace RPLND, ozařování a chemoterapie.

Sexuální život a plodnost

Odstranění jednoho varlete by nijak nemělo změnit vaši sexuální energii nebo plodnost (šance mít dítě). Většina mužů může mít po operaci samozřejmě i normální erekci. Přesto mají muži s diagnostikovanou rakovinou varlat vyšší riziko neplodnosti a nízkou hladinu testosteronu. Můžete také zaznamenat snížení růstu spermií po chemoterapii nebo ozařování, které se obvykle zotaví. Pokud byly lymfatické uzliny odstraněny, může být těžší ejakulovat. Pokud máte problémy, existují léčebné postupy, které mohou pomoci s ejakulací. Pokud máte obavy, promluvte si se svým lékařem.

Když se budete léčit, vaše tělo najde rovnováhu. V průběhu času zdravé varle obvykle vytvoří dostatek testosteronu, který vám pomůže vrátit se do normálu. Váš lékař může v rámci vaší prohlídky každoročně kontrolovat hladiny hormonů.

Rizika léčby rakoviny varlat

Pacienti, kteří podstoupili ozařování a/nebo chemoterapii, by měli věnovat pozornost zdraví svého srdce. Riziko kardiovaskulárních onemocnění u nich po léčbě stoupá. Jednoduchá změna životního stylu může problémům předejít. Snažte se například pravidelně cvičit, jezte méně zpracovaných potravin a přestaňte samozřejmě kouřit/vapovat. Nezapomeňte požádat o pravidelné kontroly, abyste si změřili krevní tlak, hladinu lipidů a glukózy.

Pacienti, kteří podstoupili ozařování a/nebo chemoterapii, mohou mít v budoucnu vyšší riziko vzniku různých druhů rakoviny. Měli byste se ujistit, že se o tom pobavit se svým obvodním lékařem, abyste spolu zajistili, že podstoupíte vhodný screening.

Hladina testosteronu u mužů léčených z rakoviny varlat může být také nižší. Pacienti by měli být sledováni, zda se u nich nevyskytují známky a příznaky nižšího testosteronu, a pokud se příznaky objeví, mohou podstoupit krevní testy.

Máte s rakovinou varlat zkušenosti? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále si o varlatech přečtěte

VIDEO: Karcinom varlat – Klinické projevy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: medicalstocks / depositphotos.com
  • Zdroj obrázku: Beanika / depositphotos.com
  • Testicle Cancer Autoři: Shiva Jashwanth Gaddam; Gregory T. Chesnut.
  • Testicular Cancer: Latest Research Více o studiích ohledně rakoviny varlat

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva