Obsah článku
- Rakovina prostaty je maligní nádor, který se vyvíjí v prostatě, žlázovitém orgánu mužského reprodukčního systému. Prostata je umístěna pod močovým měchýřem a obklopuje část močové trubice. Její hlavní funkcí je produkce sekretu, který tvoří součást semenné tekutiny, která podporuje pohyblivost spermií.
- Rakovina prostaty začíná v buňkách prostaty a může postupně růst a šířit se do okolních tkání a orgánů. Obvykle se objevuje ve stáří nad 50 let, a riziko nárůstu s věkem stoupá.
- Některé příznaky rakoviny prostaty mohou být: Problémy s močením: Obtíže s zahájením nebo ukončením močení, slabý nebo přerušovaný proud moči. Bolest nebo nepohodlí při močení nebo ejakulaci. Časté noční močení. Bolest nebo nepohodlí v pánevní oblasti, v bedrech nebo dolní části zad. Problémy s erekcí nebo bolest během ejakulace.
- Příznaky pokročilého stadia rakoviny prostaty mohou zahrnovat ztrátu hmotnosti, únava nebo bolesti v jiných částech těla.
- Pro diagnostiku rakoviny prostaty se využívá různých lékařských postupů, včetně digitálního rektálního vyšetření, krevního testu na hladinu PSA (prostatického specifického antigenu) a biopsie prostaty.
- Léčba rakoviny prostaty závisí na stadiu onemocnění, věku pacienta, celkovém zdravotním stavu a dalších faktorech. Možné léčebné metody jsou: chirurgický zákrok, radioterapie, hormonální terapie, chemoterapie a sledování v rámci aktivního sledování v případě pomalu rostoucích nádorů. Léčba může být individuálně přizpůsobena každému pacientovi.
Karcinom prostaty je pro muže nepochybně velkým strašákem. V rozvinutých zemích je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů, a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění.
Co je vlastně prostata?
Prostata je pohlavní žláza, produkující sekret, který tvoří součást ejakulátu. Tvarem a objemem připomíná kaštan. Základ prostaty tvoří 30 – 50 žláz, přičemž jejich okolí je tvořeno stromální částí, která sestává z elastických vláken a hladké svaloviny. Můžeme tedy říci, že prostata je místo, kde se spojují pohlavní a močové cesty.
Příčina rakoviny prostaty
Příčina vzniku karcinomu prostaty není přesně známa. Z tohoto důvodu nelze hovořit o účinné prevenci. Nejvíce diskutovanou je otázka stravovacích návyků, především zvýšený příjem tuků, což vede k obezitě a hypertenzi. Závislost buněk prostaty na mužském pohlavním hormonu – testosteronu, je teoretickým východiskem k tzv. chemoprevenci, která brání přeměně testosteronu na účinnou formu, přímo stimulující růst buněk. Jde o léky, které se používají při léčbě benigního (nezhoubného) zvětšení prostaty. K vedlejším účinkům patří pokles libida a zvýšený výskyt agresivnější formy karcinomu prostaty. Vzhledem k vedlejším účinkům, v současnosti se tato forma prevence nedoporučuje.
Rizikové faktory při rakovině prostaty
Mezi nejčastější rizikové faktory u tohoto onemocnění se řadí:
- vyšší věk
- určitá rasa (viz níže)
- rodinný výskyt
- životní styl
- stravovací návyky
Je známo, že riziko karcinomu prostaty narůstá s věkem. Vliv rasy potvrzuje zvýšený výskyt karcinomu prostaty u Afroameričanů a Skandinávců, v kontrastu s menším počtem nemocných Asiatů. Rodinný (familiární) karcinom prostaty, znamená jeho zvýšený výskyt u mužských členů jedné rodiny. Tento typ tvoří asi 5 – 6% všech karcinomů.
První varovné příznaky
Toto jsou časté příznaky u rakoviny prostaty:
- častá a naléhavá potřeba močit, časté močení v noci může být příznakem zvětšené prostaty
- obtíže u počátečního proudu moči
- slabý proud moči
- malé množství moči pokaždé, když jdete
- pocit, že stále máte jít, i když jste právě dokončil močení
- únik moči
- malé množství krve v moči
- bolesti skeletu
Při rozhodování o způsobu léčby hraje významnou roli věk pacienta, a přidružená onemocnění, a v případě, že existuje více možností léčby, rozhoduje preference pacienta.
Prevence rakoviny prostaty
- Vyhněte se delšímu sezení na nepříjemném povrchu
- Nachladnutí v oblasti rozkroku
- Pravidelná zácpa přispívá k rozvoji tohoto onemocnění
- Pravidelná fyzická aktivita
- Správná výživa
Léčba rakoviny prostaty – může vás zachránit to, že přijdete včas
Muži nevěnují prostatě pozornost, dokud nemají problémy. Rostoucí předstojná žláza stlačuje močovou trubici a překáží při vyprazdňování močového měchýře. Objeví se problémy s močením. Pánové chodí častěji na toaletu, zejména v noci. Močí přerušovaně, mají slabý proud moči, trápí je pocit neúplného vyprázdnění nebo bolest v podbřišku.
Většinou a naštěstí jejich problémy způsobuje nezhoubné zvětšená prostata – benigní hyperplazie prostaty. Snižuje kvalitu života, ale nezabíjí a není předstupněm rakoviny prostaty. Ta má však velmi podobné příznaky. Ale až v rozvinuté formě! Počáteční stadium karcinomu je zrádné právě proto, že nezpůsobuje problémy a nebolí. Žláza se zvětšuje ve vnějších částech vzdálených od močové roury. Dalším růstem však nádor způsobuje problémy s močením, se stolicí, může se objevit krev v moči i v ejakulátu.
Sponzorováno
Mnozí pacienti přicházejí do ordinace urologa až s bolestmi v zádech nebo kříži. Poté, co absolvovali několikaměsíční samoléčbu prostaty potravinovými doplňky. Pokud však pacient začne mít potíže podmíněné rakovinou prostaty a přechodně mu preparáty uleví, zmešká drahocenný čas. U metastáz je však pozdě! Tehdy už mohou lékaři jen prodlužovat život a utlumovat bolest. Pokud se však rakovina prostaty zachytí včas, dá se vyléčit! U urologa dostanete do rukou dotazník, ve kterém vyjádříte své problémy s močením. Lékař vyšetří prostatu prstem přes konečník. Zjišťuje její tvar, velikost a přítomnost uzlů. Odebere vám krev na test PSA (prostatický specifický antigen PSA je bílkovina, kterou tvoří prakticky výlučně buňky prostatických žlázek).
TIP: Podívejte se na 10 symptomů rakoviny, které bohužel často přehlížíme
Jaké jsou možnosti léčby?
Chirurgické řešení (prostatektomie)
Pokud vás budou operovat, pravděpodobně přijdete o všechno – o prostatu spolu se semenných měchýřky a s lymfatickými uzlinami. Močová trubice se přišije přímo k močovému měchýři. Po celkové anestezii vám zůstane jizva v podbřišku. Po dvou hodinách na operačním sále si poležíte v nemocnici jeden či dva týdny. Komfortnější je laparoskopická operace, trvá tři a více hodin, domů jdete již po třech až sedmi dnech. Obě operace jsou vzhledem k výsledku rovnocenné. I výskyt pooperačních komplikací – erektilních poruch a inkontinence moči – je na stejné úrovni.
Kryoterapie
Další technikou, kterou mohou lékaři použít, je kryoterapie. Při ní se buňky nádoru ničí zmrazováním tekutým dusíkem. Do nádoru se plyn dostane přes sondu, kterou zavede lékař malým řezem. Zákrok se provádí v celkové anestezii. Spolu s vysoce intenzivním ultrazvukem však patří k léčebným nestandardním metodám.
Ozařování
Účinným způsobem léčby nádoru lokalizovaného v prostatě je ozařování. Při externí radioterapii se nádor ozařuje zvenčí během osmi týdnů. Šetrnější metodou je brachyterapie, během níž se pacientům do prostaty zavede několik radioaktivních zrn velikosti rýže, které nádor ozařují zevnitř. Okolní tkáně, konečník či močový měchýř tak zůstávají nepoškozené. Tato metoda je vhodná jen pro zhruba pět procent pacientů, kteří přijdou v raném stádiu karcinomu prostaty.
Bylinná léčba rakoviny prostaty
Zázvor
Naštěstí existují přírodní způsoby k léčbě rakoviny prostaty – kořen zázvoru. Zázvor je slibnou terapií na rakovinu. Má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Přerušuje reprodukční cyklus rakovinných buněk. Podporuje apoptózu. Jinými slovy, zázvor vyvolává sebevraždu rakovinných buněk. Nepůsobí toxicky na jiné rychle rostoucí buňky.
Léčení zánětu předstojné žlázy dýňovými semínky
Jak praxe ukazuje, nejúčinnější léčba zánětu předstojné žlázy zahrnuje použití živých dýňových semen nikoliv sušených. Semena drtíme nebo umeleme na mlýnku na maso. Vzniklou hmotu smícháme s medem ve stejném poměru, a mírně zahřejeme. Poté, je nutné, nechat ustát v chladničce po dobu několika hodin. Z hmoty uděláme koule ve velikosti vlašského ořechu. Kuličky podáváme před jídlem, jednu nebo dvě každý den.
Léčení zánětu předstojné žlázy kaštany
Léčba prostaty kaštany je založena na odstraňování příčin adenomu zánětu. Tato metoda je velmi účinná, nemá žádné vedlejší účinky, což je u starších pacientů velmi důležité. Oddělíme kůru kaštanů a vnitřek kaštanů rozdrtíme na malé kousky, přelijeme vařící vodou. Vývar musíte brát třikrát denně před jídlem, třicet kapek. Pijte vývar dle potřeby. Průběh léčby se opakuje co dva měsíce.
TIP: Mohou Fénixovy slzy léčit rakovinu prostaty?
Bylinná léčba zánětu předstojné žlázy
Léčba zahrnuje použití petržele, vlaštovičníku, hlohu, brusinky, kořen kozlíku lékařského a další. Důležitá poznámka: byliny musí mít protizánětlivý účinek. Rostliny se rozdrtí a smísí, potom se zalijí vařící vodou. Vzniklý roztok se přefiltruje přes tkaninu. Nálev je nejúčinnější při léčbě infekčního zánětu prostaty. Užívá se dvakrát denně – půl šálku.
Co více si o prostatě přečíst?
- Jak na zdravou prostatu po celý život
- Pěkný článek o léčbě karcinomu prostaty
- Celý web o rakovině prostaty
- Léčba rakoviny imunoterapií
- Masáž prostaty – jaké má účinky na zdraví a proč se vlastně dělá? Jak ji dělat?
VIDEO: Karcinom prostaty – Radioterapie
VIDEO: Karcinom prostaty – Chirurgická léčba
VIDEO: Karcinom prostaty – Imunoterapie
Sponzorováno
Zdroje článku a relevantní studie
- Prostate Cancer: Latest Research Informace o posledních studiích rakoviny prostaty
- Prostate Cancer Treatment (PDQ®) Souhrn informací o rakoviněprostaty obsahuje aktuální informace o léčbě rakoviny prostaty. Účelem je informovat a pomáhat pacientům, rodinám a pečovatelům.
- Epidemiology of Prostate Cancer Rakovina prostaty je druhou nejčastější diagnózou rakoviny u mužů a pátou hlavní příčinou úmrtí na celém světě.
- Zdroj obrázku ve článku: Vania7Tania / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Prostata, Rakovina
Přečtěte si také naše další články