Sponzorováno

Rabdomyolýza (rhabdomyolýza) – rozpad svalové tkáně – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (24)

  • Rabdomyolýza je stav, při kterém dochází k poškození svalových buněk (svalové tkáně) a uvolnění obsahu těchto buněk do krevního oběhu. Tento stav může být způsoben různými faktory, včetně traumatu, přehřátí, závažné fyzické námahy, toxických látek, infekce nebo genetických poruch.
  • Při rabdomyolýze dochází k uvolnění enzymů a jiných látek z buněk svalů, jako je kreatinkináza, myoglobin a dalších látek, do krevního oběhu. Tyto látky mohou poškodit ledviny a způsobit další komplikace, jako je akutní selhání ledvin, elektrolytové nerovnováhy a další systémové problémy.
  • Příznaky rabdomyolýzy mohou být: Bolest svalů: Silná bolest nebo citlivost v postižených svalových oblastech. Slabost: Ztráta svalové síly nebo celková slabost. Horečka: Zvýšená tělesná teplota. Nevolnost a zvracení: Možné příznaky gastrointestinálních problémů. Mléčná moč: Moč může mít tmavou barvu, často nazývanou jako "mléčná moč", způsobenou přítomností myoglobinu.
  • Diagnóza rabdomyolýzy se obvykle provádí na základě klinických příznaků, laboratorních testů (včetně měření hladiny CK a myoglobinu v krvi) a obrazových vyšetření, jako jsou CT nebo MRI, které mohou pomoci při detekci poškození svalů.
  • Léčba rabdomyolýzy zahrnuje hydrataci k podpoře funkce ledvin, monitorování elektrolytů a korekci jejich nerovnováhy, léčbu bolesti a další podpůrná opatření. V závažných případech může být nutná hospitalizace a intenzivní péče. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví příznaky rabdomyolýzy, zejména pokud jsou spojeny s nadměrnou fyzickou aktivitou, úrazy nebo jinými rizikovými faktory.

Rabdomyolýza je syndrom způsobený poraněním kosterního svalstva a zahrnuje únik velkého množství potenciálně toxického intracelulárního obsahu do plazmy.

Rabdomyolýza je syndrom způsobený poraněním kosterního svalstva a zahrnuje únik velkého množství potenciálně toxického intracelulárního obsahu do plazmy.

Rabdomyolýza (či rhabdomyolýza) je závažný syndrom, který nastává v důsledku přímého nebo nepřímého poranění svalů. Rabdomyolýza nastává v důsledku smrti svalových vláken a uvolnění jejich obsahu do krevního oběhu. To může vést k závažným komplikacím, jako je selhání ledvin. To vlastně znamená, že ledviny nemohou odstraňovat odpad a koncentrovanou moč. Ve vzácných případech může rhabdomyolýza způsobit dokonce i smrt. Rychlá léčba však často přináší dobré výsledky. V tomto článku vysvětlíme některé záležitosti okolo rabdomyolýzy.

Příčiny rabdomyolýzy

Existuje mnoho traumatických i netraumatických příčin rabdomyolýzy.

Mezi traumatické příčiny patří:

  • Poranění způsobené rozbitím svalu, například při nehodě, pádu nebo zhroucení budovy
  • Dlouhotrvající svalová komprese, která je způsobena dlouhodobou imobilizací po pádu nebo ležením v bezvědomí na tvrdém povrchu během onemocnění nebo pod vlivem léků
  • Poškození elektrickým proudem, úder blesku nebo popáleniny třetího stupně
  • Nějaký prudký jed od kousnutí hadem nebo hmyzem

Mezi netraumatické příčiny patří:

  • Užívání alkoholu nebo nelegálních drog, jako je heroin, kokain nebo amfetaminy
  • Extrémní svalová námaha, zvláště u někoho, kdo je netrénovaný sportovec – to se může stát i u elitních sportovců, a může to být mnohem nebezpečnější, pokud se rozpadne více svalové hmoty.
  • Užívání léků, jako jsou antipsychotika nebo statiny, zejména při podávání ve vysokých dávkách
  • Velmi vysoká tělesná teplota (hypertermie) nebo úpal
  • Záchvaty nebo delirium tremens
  • Nějaká metabolická porucha, jako je diabetická ketoacidóza
  • Nemoci svalů (myopatie), jako je vrozený deficit svalových enzymů nebo Duchenneova svalová dystrofie
  • Virové infekce, jako je virus chřipky, HIV nebo herpes simplex
  • Bakteriální infekce vedoucí k toxinům ve tkáních nebo v krevním řečišti (sepse)

Předchozí anamnéza rhabdomyolýzy zvyšuje riziko opětovného výskytu rhabdomyolýzy.

Sponzorováno

Příznaky (symptomy) rabdomyolýzy

Příznaky rabdomyolýzy může být těžké určit. Průběh rabdomyolýzy se liší v závislosti na její příčině. Příznaky se mohou objevit v jedné oblasti těla nebo ovlivnit celé tělo. Komplikace mohou nastat v časných a pozdějších stadiích.

„Klasická triáda“ symptomů rabdomyolýzy je:

  • bolest svalů v ramenou, stehnech nebo dolní části zad
  • svalová slabost nebo potíže s pohybem rukou a nohou
  • tmavě červená nebo hnědá moč, snížené močení

Mějte na paměti, že polovina lidí s tímto stavem nemusí mít žádné symptomy související se svalovinou.

Mezi další běžné příznaky rabdomyolýzy patří:

  • Bolest břicha
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Horečka, rychlá srdeční frekvence
  • Zmatenost, dehydratace, horečka

 

Časté komplikace související s rabdomyolýzou zahrnují velmi vysoké hladiny draslíku v krvi, které mohou vést k nepravidelnému tepu srdce nebo zástavě srdce a poškození ledvin (které se vyskytuje až u poloviny pacientů). Zhruba jeden ze čtyř pacientů má také problémy s játry.

Diagnostika rabdomyolýzy

Krevní testy na kreatinkinázu, produkt svalového rozpadu (kreatinkináza je enzym, který můžeme najít v celé řadě tkání a zjišťování jeho koncentrace v krvi má význam v diagnostice řady chorob) a testy moči na myoglobin, což je relativní poměr hemoglobinu, který se uvolňuje z poškozených svalů, mohou pomoci diagnostikovat rabdomyolýzu (i když u poloviny lidí s tímto stavem může být test myoglobinu negativní). I jiné testy mohou vyloučit jiné problémy a potvrdit příčinu rabdomyolýzy.

Při určitých okolnostech může také nastat stav zvaný kompartment syndrom. Tato závažná komprese nervů, cév a svalů může způsobit poškození tkání a problémy s průtokem krve. Je to stav vznikající, když intersticiální tlak uvnitř svalového kompartmentu převýší tlak v kapilárách většinou způsobeno otokem tkání v kompartmentu po operaci či úrazu. Tím se zamezí průtoku krve svalem. Výsledné nedokrvení svalu vede k poruše nervosvalové funkce, která se projevuje prudkou bolestí a svalovou slabostí. Stav je nutno rychle rozpoznat a léčit, jinak dochází k nekrózám tkání, někdy až s nutností amputace končetiny.

Léčba rabdomyolýzy

Včasná diagnóza a léčba rabdomyolýzy a její příčiny jsou klíčem k úspěšnému výsledku. S okamžitou a vhodnou léčbou můžete očekávat úplné uzdravení. Lékaři mohou dokonce zvrátit poškození ledvin. Pokud však není kompartment syndrom léčen dostatečně brzy, může způsobit trvalé poškození.

Pokud máte rabdomyolýzu, budete přijati do nemocnice pro léčbu její příčiny. Léčba intravenózními tekutinami pomáhá udržovat tvorbu moči a předcházet selhání ledvin. Vzácně může být nutná dialyzační léčba, která pomůže ledvinám filtrovat odpadní produkty při jejich regeneraci. Léčba abnormalit elektrolytů (draslík, vápník a fosfor) pomáhá chránit vaše srdce a další orgány. Můžete také potřebovat chirurgický zákrok (fasciotomie), který zmírní napětí nebo tlak, pokud kompartment syndrom ohrožuje svalovou smrt nebo poškození nervů. V některých případech budete možná muset být na jednotce intenzivní péče.

Většina příčin rabdomyolýzy je reverzibilní.

Pokud je rabdomyolýza spojena se zdravotním stavem, jako je diabetes nebo porucha štítné žlázy, bude nutná léčba tohoto zdravotního stavu. A pokud se rabdomyolýza vztahuje k léku nebo léku, jeho použití bude asi potřeba zastavit nebo nahradit alternativou.

Sponzorováno

Po léčbě se poraďte se svým lékařem o všech nutných omezeních týkajících se stravy nebo nějaké aktivity. A samozřejmě se vyhněte případným příčinám rabdomyolýzy v budoucnu.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Rabdomyolýza (rhabdomyolýza) – rozpad svalové tkáně – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Helena Hesová napsal:

    Mám rabdomyolízu, ovšem zatím nevím, kdo mne bude léčit, natož kdo mne vezme do nemocnice. Onemocnění je potvrzeno odběry krve. Mám soubor zdravotních problémů. Ještě na podzim jsem aktivně cvičila.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva