Obsah článku
- chtějí testovat stále více lidí s příznaky (případně i bez),
- chtějí informovat veřejnost o riziku,
- je potřeba izolovat nemocné,
- zavedlo se opatření v podobě karantény – distancování se od sociálních vztahů, byly zrušeny události, kde se schází mnoho lidí.
Tato opatření jsou zásadní. Stejně tak rychlost, jakou se provádějí.
Mezitím v některých zpravodajských sdělovacích prostředcích a na sociálních médiích vře konspirační teorie o původu této krize. Říká se, že nový koronavirus SARS-CoV-2 vznikl v čínské laboratoři. Ale vědci s tímto moc nesouhlasí. Pojďme v tomto článku trošku prozkoumat původ viru SARS-CoV-2. Jak vlastně vznikl?
Dvě konspirační teorie původu koronaviru SARS-CoV-2
Existují dvě hlavní verze o tom, jak tento virus vznikl. Obě konspirační teorie mají jedno společné, a sice to, že koronavirus SARS-CoV-2 pochází z výzkumné laboratoře úrovně 4 (nejvyšší úroveň biologické bezpečnosti) ve Wu-chanu.
V první verzi fámy byl virus vyroben v laboratoři lidmi jako biologická zbraň. Ve druhé verzi pak byl virus studován v laboratoři (poté, co byl izolován ze zvířat) a poté z laboratoře „unikl“ kvůli špatnému bezpečnostnímu protokolu.
Vědci na celém světě od doby vypuknutí pandemie začali zkoumat, jak tento virus mohl nakazit tolik lidí. Ano, Wuhanský virologický institut je skutečným místem, opravdu existuje. Ale virologové, odborníci na koronaviry, kteří analyzovali genom a infekční choroby, však tvrdí, že mají dostatek důkazů o tom, že virus je zcela nový a pochází z přírody. Ukázalo se, že výskyt viru ve stejném městě, kde je jediná čínská laboratoř biologické bezpečnosti úrovně 4 je čistá náhoda.
Než se dostaneme k důkazům o přírodním původu tohoto koronaviru, všimněte si, kdo šíří zvěsti a konspirační teorie o původu viru. Zaprvé, je to několik prominentních amerických konzervativních vědců a politiků – o nichž je známo, že pravidelně šíří nesmysly. Po nich to pak přebírají některá další média.
Vědecké důkazy, které vyvrátí tyto fámy jsou důležité, protože konspirační teorie mohou v této kritické chvíli přetrvávat a podrývat důvěru v úřady veřejného zdraví. Konspirační teorie o uměle vytvořených virech nejsou vůbec nové. Viděli jsme to třeba u viru HIV – fáma, že ho kdysi vytvořily v USA a „pustili“ ho do Afriky. Ale toto jsou docela nebezpečné fámy, které se mohou šířit.
Pojďme si tedy projít, co vše víme o viru, a proč je čas nechat konspirační teorie stranou.
Virus pochází od netopýrů a poté přešel na člověka, pravděpodobně i prostřednictvím jiných zvířat
Brzy poté, co čínská vláda uznala, že na konci prosince ve Wu-chanu došlo vypuknutí epidemie nového viru, vědci pracovali na tom, aby sekvenovali jeho genom. Do poloviny ledna ho měli a sdíleli ho se Světovou zdravotnickou organizací.
Už brzy poté vědci jednoznačně poznali, že virus se velmi podobal virům, které cirkulují v netopýrech. „Pokud se podíváte na genetickou sekvenci viru, je úzce spjata s virem netopýrů, je přibližně na 96 procent stejná,“ řekl například Jim LeDuc, vedoucí laboratoře pro biologickou bezpečnost v Texasu. Čínští úředníci také dále uvedli, že několik z prvních skupin případů mělo přímé vazby na wu-chanský trh se živými zvířaty, kde se mořské plody i další volně žijící zvířata prodávají jako jídlo. Tento trh byl od té doby uzavřen, ale stal se hlavní hypotézou o tom, že jak virus přešel na člověka, mohl se zde od té doby efektivně šířit.
Podle analýzy genomu viru, kterou provedla Tanja Stadler z oddělení biologických věd a techniky na ETH v Curychu v Basileji, se virus začal poprvé přenášet u lidí v Číně již v první polovině listopadu 2019.
„Rozsáhlá hypotéza, že první osoba byla infikována na zvířecím trhu v listopadu, je stále věrohodná. Naše data stále vylučují scénář, že virus koloval u lidí dlouho předtím.“ uvedl Stadler ve svém prohlášení. „Existuje naprosto věrohodné a logické vysvětlení: Virus se vyskytuje v přírodě a přeskakuje na své hostitele. A nyní zjistil, že i lidé jsou pro něj vhodný hostitel.“ dodal.
Existuje dlouhá historie těchto nemocí
Bohužel existuje dlouhá historie těchto nemocí, kdy nemoc „skáče“ z volně žijících živočichů na člověka a mění se v pandemii. A vědci jen potvrzují, že bychom toto měli očekávat kvůli množství cestování, obchodu, urbanizace, kvůli změnám klimatu a podobně.
Vědci nyní musí přijít na to, jak přesně koronavirus přešel na člověka: snad prostřednictvím člověka, který snědl infikované zvíře, nebo prostřednictvím lidí, kteří byli vystaveni infikovaným výkalům nebo moči zvířat. „Vše, co víme, je jeho pravděpodobný vzdálený zdroj, byli to netopýři, ale nevíme, kdo byl mezi netopýry a lidmi,“ řekl Vincent Racaniello, profesor mikrobiologie a imunologie v Columbii. „Mezičlánek vypadá na luskouny“ dodal.
Riziko šíření koronaviru z domácích zvířat na lidi je ale nízké. Belgické úřady však oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku.
Sponzorováno
Předběžné vědecké práce ukazují, že se jedná o skutečně nový virus, a neexistuje způsob, jak by ho mohl vymyslet člověk
Všechny studie SARS-CoV-2 nyní směřují k tomu, že tento virus není vytvořen v laboratoři. Potvrdilo to několik předních mikrobiologů a virologů, kteří pečlivě prozkoumali genom SARS-CoV-2.
Konkrétně zjistili, že neobvyklé biochemické vlastnosti viru se mohly vyskytnout pouze několika způsoby poté, co virus přešel ze zvířete na člověka. Jinými slovy, to příroda přišla s těmito divnými vlastnostmi v genomu, a to buď u nějakého přechodného zvířete mezi netopýry a lidmi, nebo až pak u lidí po infikování virem. „Lidé by toto nikdy nemohli uměle vytvořit, o tom můžeme jen snít.“ potvrdil vědec.
Mohl by tento koronavirus být biologickou zbraní?
Několik lidí do světa vypustilo teorii, že virus měl být biologickou zbraní. Ale ani to nedává smysl. Nemoc Covid-19 není tak smrtelnou nebo přenosnou ve srovnání s jinými potenciálními patogeny.
Existují přeci o mnoho strašidelnější a virulentnější patogeny, s nimiž budou vědci pracovat, pokud chtějí vytvořit nějakou biologickou zbraň. Například Ebola a západoafrický virus Lassa jsou opravdu hodně smrtící hrozby, které lze studovat pouze v laboratořích biologické bezpečnosti 4, jako je ta ve Wuhanu. A dále třeba krymsko-konžská hemoragická horečka je onemocnění přenášené klíšťaty, které má úmrtnost 30 až 50 procent. Míra celosvětové úmrtnosti pro Covid-19 je v současné době „jen“ kolem 3 procent, ale očekává se, že tato hodnota ještě dramaticky klesne, protože v příštích týdnech bude objeveno více případů.
Jednoduše řečeno, pokud jste chtěli vyrábět biologickou zbraň, která by zabila mnoho lidí, můžete použít mnohem smrtelnější patogeny, než je právě SARS-CoV-2.
Laboratoř ve Wuhanu má stejné bezpečnostní protokoly jako špičkové laboratoře v USA a v Evropě
Myslíte si, že čínská laboratoř ve Wuhanu je nějak izolovaná a nikdo o ní nic neví? Mýlíte se. Mnoho vědců z Evropy a USA tam pracovalo po mnoho let s čínskými týmy, a to jak v tom, že jim radili při budování laboratoře a jejího bezpečí, tak i ve vědecké práci na různých projektech. „Laboratoř ve Wuhanu je ekvivalentní jakékoli laboratoři v USA a Evropě,“ řekl třeba James Le Duc, PhD, jež je ředitelem Národní laboratoře Galveston, jednoho z největších aktivních biologických zařízení na americké akademické půdě. James ve wuhanské laboratoři strávil 6 let.
„Nemyslím si, že existuje jakákoli pravděpodobnost, že zdejší laboratoř je méně připravená, pokud jde o protokol a schopnosti, než kterákoli laboratoř v USA. Je opravdu dobrá, i když samozřejmě nic není dokonalé,“ řekl.
Fakt nevěřte konspiračním teoriím
Na rozdíl od toho, co jste možná slyšeli, nebyl nový koronavirus vyvinut v čínské nebo americké vojenské laboratoři. Albánci nejsou vůči viru geneticky imunní. A bulharský premiér Bojko Borissov nemá mystickou auru, která ho chrání před nemocí COVID-19 – i když si to vysílala národní bulharská televize.
V poslední době obíhá svět nespočet nepodložených tvrzení kolem koronaviru, od zábavně absurdních, až po šokující a výstřední. YouTuber Dana Ashlie například nedávno zveřejnila video, aby vysvětlila, co bylo podle jejího názoru skutečným důvodem vzniku ohniska viru. Ashlie, která má stovky tisíc sledujících na YouTube a Facebooku, prohlásila, že se objevil COVID-19, protože byla zavedena mobilní technologie 5G v čínském městě Wuhan. Co si o tom myslet?
Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) spustila specializovanou webovou stránku, která rozptýlí neopodstatněná tvrzení o koronaviru a o tom, jak se patogen šíří. Historicky bylo vypuknutí pandemie vždy doprovázeno šířením fám a teorií o různých spiknutí. Smiřme se s tím. Lidé mají obecně rádi konspirační teorie. Pokud nejsou tyto teorie nějak nebezpečné, jsou v pohodě. Pokud ale začínají ohrožovat zdraví lidí, je to velmi nebezpečné a měli bychom si na to dávat pozor.
Digitální věk ještě zesiluje dezinformace
Tyto konspirační teorie jen spoléhají na argumenty, které nejsou nikdy prozkoumány ani dokazovány. Konspirační teorie se takřka vždy objevují v raných stádiích pandemie – když je známo jen málo o původu a šíření patogenu. U HIV, MERS i SARS byly tyto konspirační teorie také. A nepotvrdily se.
Digitální doba ještě zesílila šíření fám a dezinformací. Online příspěvky jsou sdíleny mnohem rychleji na sociálních médiích a prostřednictvím aplikací, než je může vyvrátit kterýkoli lékařský nebo zdravotní úřad.
- Zajímavost a aktualizace 15.10.2020 - Mnoho odborníků se ve světle nových informací domnívá, že se jedná v případě tohoto viru skutečně o produkt vyrobený člověkem ("vyinžeýrovaný"). Moc pěkně na toto téma pěkně hovoří Mudr. Soňa Peková ve videu níže.
VIDEO: Soňa Peková: Covid do Vánoc opravdu zmizí, výrazně zeslábl. Potvrzuje se, že není z přírody
Sponzorováno
A co si na toto téma ještě přečíst?
- 15 faktů, které byste měli o novém koronaviru COVID-19 vědět
- Remdesivir – co byste měli vědět o léku na nový koronavirus Covid-19
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Virová onemocnění, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články