Obsah článku
- Pupeční kýla nastává, když se pobřišnice vyboulí skrz otvor ve vašich břišních svalech poblíž pupíku.
- Pupeční kýla – vzniká průnikem nitrobřišních orgánů skrze břišní stěnu v blízkosti pupku.
- Pupeční kýly jsou běžné a obvykle neškodné.
- Pupeční kýla je nejčastější u kojenců, ale může postihnout i dospělé. U kojence může být pupeční kýla zvláště patrná, když kojenec pláče, což způsobuje vyčnívání pupíku. Toto je klasický příznak pupeční kýly.
- Dětské pupeční kýly se často samy uzavřou v prvních dvou letech života, i když některé zůstávají otevřené do pátého roku nebo déle. Pupeční kýla, která se objeví v dospělosti, bude pravděpodobněji vyžadovat chirurgickou léčbu.
Co je to pupeční kýla?
Pupeční šňůra spojuje matku a její plod v děloze. Pupeční šňůry dětí procházejí malým otvorem mezi svaly břišní stěny. Ve většině případů se otvor brzy po narození uzavře. Pupeční kýla nastane, když se vrstvy břišní stěny zcela nespojí a střevo nebo jiné tkáně z břišní dutiny se vyboulí přes slabé místo kolem pupku. Asi 20 procent dětí se rodí s pupeční kýlou.
Pupeční kýly jsou obecně nebolestivé a nezpůsobují žádné nepohodlí. Podle několika studií se asi 90 procent pupeční kýly nakonec samo uzavře. Pokud se pupeční kýla neuzavře do 4 let věku dítěte, bude vyžadovat léčbu.
Příčiny – Co způsobuje pupeční kýlu?
K pupeční kýle dochází, když se otvor v břišním svalu, který umožňuje průchod pupeční šňůry, zcela nezavře. Pupeční kýla je nejčastější u kojenců, ale může se objevit i u dospělých.
Předčasně narozené děti a děti narozené s nízkou porodní hmotností jsou vystaveny ještě vyššímu riziku vzniku pupeční kýly. Dle studií neexistuje žádný rozdíl ve výskytu mezi chlapci a dívkami.
Pupeční kýla u dospělých se obvykle vyskytuje, když je na slabou část břišních svalů vyvíjen příliš velký tlak. Mezi možné příčiny pupeční kýly patří:
- pacient má nadváhu
- častá těhotenství
- vícečetná těhotenství (dvojčata, trojčata atd.)
- přebytečné tekutiny v břišní dutině
- břišní operace
- problémy s přetrvávajícím, velmi těžkým kašlem
Jaké jsou příznaky pupeční kýly?
Pupeční kýlu lze obvykle vidět, když vaše dítě pláče, směje se nebo se snaží jít na záchod. Výmluvným příznakem je otok nebo vyboulenina v blízkosti pupeční oblasti. Tento příznak nemusí být přítomen, když je vaše dítě uvolněné. Většina pupečních kýl je u dětí bezbolestná.
Dospělí mohou také mít pupeční kýlu. Hlavní příznak je stejný — otok nebo vyboulenina v oblasti pupku. Pupeční kýla však může u dospělých způsobovat nepohodlí a být velmi bolestivá. Obvykle je pak nutná chirurgická léčba.
Následující příznaky mohou naznačovat závažnější situaci, která už vyžaduje lékařské ošetření:
- dítě má zjevnou bolest
- dítě začne náhle zvracet
- vyboulenina (u dětí i dospělých) je velmi citlivá, oteklá nebo nějak mění barvu
Diagnostika – Jak lékaři diagnostikují pupeční kýlu?
Lékař provede fyzickou prohlídku, aby zjistil, zda má dítě nebo dospělý pupeční kýlu. Lékař zjistí, zda lze kýlu zatlačit zpět do dutiny břišní (redukovatelnou) nebo zda je na svém místě zachycena (inkarcerovaná). Inkarcerovaná kýla je potenciálně závažnou komplikací, protože zachycená část herniovaného obsahu může být zbavena krevního zásobení (tj. uškrcena). To může způsobit trvalé poškození tkáně.
Sponzorováno
Váš lékař může provést rentgen nebo ultrazvuk v oblasti břicha, aby se ujistil, že neexistují žádné komplikace. Lékař může také nařídit krevní testy k vyhledání infekce nebo ischemie, zejména pokud je střevo uvězněno nebo uškrceno.
Jsou nějaké komplikace spojené s pupeční kýlou?
Komplikace z pupeční kýly se u dětí vyskytují spíše zřídka. Další komplikace se však mohou vyskytnout u dětí i dospělých, pokud je pupeční šňůra inkarcerována.
Střeva, která nelze protlačit zpět přes břišní stěnu, někdy nedostanou dostatečné množství krve. To může způsobit bolest a dokonce zabít tkáň, což může mít za následek nebezpečnou infekci nebo dokonce smrt.
Břišní kýly zahrnující uškrcené střevo vyžadují operaci. Pokud dojde k neprůchodnosti nebo uškrcení střeva, okamžitě kontaktujte svého lékaře nebo jděte na pohotovost.
Příznaky uškrcené pupeční kýly jsou obecně tyto:
- horečka
- zácpa
- silná bolest břicha a citlivost
- nevolnost a zvracení
- vypouklá boule v břiše
- zarudnutí nebo jiné zabarvení
Léčba pupeční kýly
U malých dětí se pupeční kýla často zahojí i bez léčby. U dospělých se obvykle doporučuje chirurgický zákrok, aby se zajistilo, že se nevyvinou žádné komplikace. Před výběrem operace lékaři obvykle počkají, až kýla:
- se stane bolestivou
- je větší než pár cm v průměru
- nezmenší se během jednoho nebo dvou let
- nezmizí, když jsou dítěti 3 nebo 4 roky
- uvízne nebo zablokuje střeva
Před operací pupeční kýly
Před operací se budete muset postit podle pokynů chirurga. Pravděpodobně však můžete pít čiré tekutiny až do tří hodin před operací.
Během operace pupeční kýly
Operace bude trvat asi hodinu. Chirurg provede řez v blízkosti pupku – v místě vyboulení. Poté zatlačí střevní tkáň zpět přes břišní stěnu. U dětí uzavře otvor stehy. U dospělých často zpevní břišní stěnu síťovinou před uzavřením stehy.
Zotavování po operaci
Aktivity by měly být na týden omezené a během této doby byste se neměli vracet do školy ani do práce. Klasická koupel se doporučuje až po uplynutí tří až pěti dnů.
Rizika chirurgického zákroku
Komplikace jsou vzácné, ale mohou se objevit. Kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte následující příznaky:
- infekce v místě rány
- recidiva kýly
- bolest hlavy
- necitlivost v nohách
- nevolnost/zvracení
- horečka
Jaký je dlouhodobý výhled pacienta s pupeční kýlou?
Velmi dobrý. Většina případů u miminek se vyřeší sama do 3 nebo 4 let. Pokud si myslíte, že vaše dítě může mít pupeční kýlu, promluvte si se svým pediatrem. Vyhledejte pohotovostní péči, pokud se zdá, že vaše dítě trpí bolestí nebo se boule velmi oteče nebo změní barvu. Dospělí s boulí na břiše by také měli navštívit lékaře.
Operace opravy kýly je poměrně jednoduchý a běžný zákrok. Ano, všechny operace mají svá rizika, ale většina dětí se dokáže vrátit domů z operace pupeční kýly během několika hodin. Obecně se doporučuje počkat 3 týdny po operaci, abyste se mohli věnovat těžké fyzické aktivitě. Je nepravděpodobné, že se kýla znovu objeví, jakmile bude řádně zmenšena a uzavřena.
Sponzorováno
Máte zkušenosti s pupeční kýlou? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.
A dále si přečtěte
Zdroj článku a studie
- Umbilical hernia. A retrospective study Autoři: O J Jackson, L H Moglen
- Factors Associated With Long-term Outcomes of Umbilical Hernia Repair Autor: Divya A. Shankar, BA
- Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Břicho - zdraví a nemoci
Přečtěte si také naše další články
Pupecni kylu jsem si postupne vypestoval behem nekolika let tezkou fyzickou namahou. Od zacatku kyly uplynul rok, nez jsem se dostal na sal. Jeste predtim, nez jsem kylu opticky zpozoroval, projevovala se obcasnou bodavou bolesti od pupiku k sourku propojene. Pozdeji, tesne před vylezenim bulky, doslo k nekolika nahlym bolestem po tezke fyzicke praci s lopatou nahlym zkoprnenim celeho bricha. Kdyz se lupecni kyla uz viditelne projevila, omezil jsem tezkou fyzickou namahu na minimum a postupne zcela vypustil. Behem roku se postupne zvetsila puvodni bulka asi na 4 nasobek a zcela zaplnila pupecni otvor. V tento okamzik jsem se dostal na zakrok, kfery doladl velmi dobre a i kdyz prvni dny jsou neprijemne a citite znacny tah v oblasti pupku, behem tydne se zmensi na 1/4 a do 3 nedel zmizi.