Sponzorováno

Pulmonální stenóza (stenóza plicní chlopně) – zúžení plicní chlopně – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (8)

  • Pulmonální stenóza je zúžení plicní chlopně nebo oblasti nad nebo pod ní, které omezuje proudění krve z pravé komory srdce do plicní tepny.
  • Toto zúžení způsobuje, že srdce musí více pracovat, aby protlačilo krev do plic, což může vést k hypertrofii (zvětšení) pravé komory. Pulmonální stenóza se může pohybovat od mírné po těžkou formu a může být vrozená nebo získaná.
  • Příznaky jsou hlavně dušnost, únavu a někdy i bolesti na hrudi.
  • Léčba znamená hlavně pozorování, léky nebo operaci, jako je balonková valvuloplastika či výměna chlopně v závažných případech.

Co je pulmonální stenóza

Pulmonální stenóza neboli stenóza plicní chlopně je typ onemocnění srdeční chlopně, který znamená zúžení plicní chlopně, která řídí tok krve z pravé srdeční komory do plicní tepny, aby přenesla krev do plic. Během stenózy jsou plicní chlopně zesílené, ztuhlé nebo srostlé dohromady. Tento zúžený otvor chlopně pak zpomaluje nebo blokuje průtok krve do a skrz plicní tepnu.

Kvůli zpomalenému průtoku krve do chlopně je pravá komora nucena více pracovat, aby úspěšně pumpovala krev do plic. Časem může tato práce navíc, kterou srdce vyžaduje, způsobit, že dojde k srdečnímu selhání.

Stenóza plicní chlopně může být také označována jako plicní stenóza. Stenóza plicní chlopně je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se zúžením plicní chlopně nebo výstupu z pravé komory. V závislosti na závažnosti defektu dochází ke zvýšenému namáhání pravé komory, která musí překonávat vyšší výstupní odpor.

Anatomie srdce i s plicní chlopní

Anatomie srdce i s plicní chlopní

 

Jaké jsou příznaky stenózy plicní chlopně?

Symptomy pulmonální stenózy obvykle závisí na tom, jak závažná je stenóza. Čím více se plicní chlopeň zúží, tím více vaše srdce a tělo pocítí příznaky a budou tímto stavem ovlivněny. Mnoho pacientů žijících s tímto stavem má mírné nebo žádné příznaky. Mírná pulmonální stenóza je jen vzácně symptomatická.

Mezi běžné příznaky pulmonální stenózy patří:

  • Bolest na hrudi: Můžete cítit nepohodlí v oblasti plic a na hrudi.
  • Dušnost: Normální dýchání může být obtížné, zejména pak při fyzické aktivitě.
  • Mdloby: Můžete ztratit vědomí nebo pociťovat závratě.
  • Únava: Při fyzické námaze se můžete snadno unavit.

Příčiny pulmonální stenózy

O přímé příčině pulmonální stenózy není mnoho známo, ale obvykle se vyvine před narozením, když se plicní chlopeň nevyvíjí normálně během růstu v děloze. Tento stav představuje téměř 10 procent všech vrozených srdečních chorob.

Lidé narození se stenózou plicní chlopně potřebují celoživotní sledování kardiologem neboli specialistou na vrozené srdeční choroby.

Ačkoli je to vzácné, u některých dospělých se může později v životě objevit pulmonální stenóza. Rizikové faktory pro nekongenitální pulmonální stenózu jsou:

Sponzorováno

  • Karcinoidový syndrom, což je stav způsobený karcinoidními nádory v trávicím systému, které uvolňují do krevního oběhu chemikálie, které mohou poškodit srdeční chlopně
  • Revmatická horečka, vzácná komplikace streptokoka v krku
  • Záření do oblasti hrudníku, třeba kvůli léčbě rakoviny v blízkosti hrudníku
  • Rubeola, stav známý jako zarděnky, který může zvýšit riziko pulmonální stenózy, pokud se objeví během těhotenství

Diagnostika stenózy plicní chlopně

I když je obvykle diagnostikována v dětství, pulmonální stenóza může zůstat nezjištěna až do dospělosti nebo se může vyvinout později v životě. Pokud je vaše plicní chlopeň zúžená, může lékař při běžném vyšetření slyšet srdeční šelest. Diagnostika plicní stenózy vyžaduje další testování pomocí echokardiografie a kardiovaskulárních zobrazovacích technik, jako:

V době diagnózy lékař určí, zda je vaše pulmonální stenóza mírná, středně závažná nebo závažná. Klasifikace je založena na rozdílu mezi krevním tlakem v pravé komoře a krevním tlakem v plicní tepně. Silné zúžení způsobuje větší rozdíl v krevním tlaku.

Jaké jsou komplikace stenózy plicní chlopně?

Lidé žijící s onemocněním srdeční chlopně mohou pociťovat i jiné dopady na své zdraví mimo možné příznaky. Existuje zvýšené riziko komplikací souvisejících s pulmonální stenózou, zejména pokud je stav ponechán neléčený.

U lidí s pulmonální stenózou se může vyvinout:

  • Endokarditida, což je zánět vnitřní výstelky srdečních komor a chlopní. Tato infekce je nejčastěji bakteriální a zřídka houbová.
  • Ventrikulární hypertrofie, což je ztluštění pravé komory způsobené přepracováním srdeční komory, aby se kompenzoval zpomalený průtok krve.
  • Srdeční arytmie, známá také jako nepravidelný srdeční tep, který je výsledkem abnormálních elektrických signálů, které řídí srdeční tep.
  • Komplikace během těhotenství
  • Selhání srdce

Léčba pulmonální stenózy

Pokud je vaše pulmonální stenóza závažná, může vám kardiolog doporučit výměnu nebo úpravu chlopně. Léčba pulmonálních chlopní může znamenat:

  • Úprava a výměna plicní chlopně, odborným kardiochirurgem.
  • Balónková valvuloplastika, což je léčba založená na katétru, která využívá rozšířený balónek k opravě zúžené plicní chlopně. Balónková valvuloplastika se provádí u pacientů s onemocněním srdečních chlopní, nejčastěji chlopně aortální (umístěnou mezi levou komorou a srdečnicí) nebo chlopně plícnicové. Nejčastěji je k valvulopastice indikována stenóza zúženina) aortální chlopně.
  • Katetrizační náhrada aortální chlopně (TAVI), což je nechirurgický postup náhrady chlopně, pokud je vaše dříve vyměněná plicní chlopeň nefunkční.
  • Sponzorováno

    Léčba pulmonální stenózy (zúžení plicní chlopně) tedy hodně závisí na závažnosti a symptomech. U mírných případů nemusí být léčba nutná, pouze pravidelné kontroly. Středně těžká až těžká stenóza vyžaduje zákrok, aby se zlepšil průtok krve do plic. Nejčastější postup je balónková valvuloplastika, kdy se pomocí katetru roztahuje zúžená chlopeň. V těžších případech může být nutná operace chlopně nebo její výměna. Po zákroku následuje léčba zaměřená na prevenci komplikací a pravidelné kontroly.

    Studie a zdroje článku

    • Pulmonary Stenosis Autoři: Joseph Heaton; Maria S. Horenstein; Chris Kyriakopoulos.
    • Zdroj obrázku: lifeking83 / depositphotos.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva