Ptačí chřipka je virové onemocnění, které šíří divoce žijící ptactvo. Ohrožuje především ptačí chovy. Od roku 1997 jsme zaznamenali stovky onemocnění u lidí ve světě zejména v Asii. Na lidi se přenáší jen výjimečně po přímém kontaktu s infikovanými, nemocnými nebo uhynulými zvířaty. Ptačí chřipka se nepřenáší z člověka na člověka.
Ohniska ptačí chřipky jsou zejména země jihovýchodní Asie (např. Vietnam, Kambodža, Thajsko, Indonésie, Filipíny), ptačí chřipka se však rozšířila i do Ruska, Kazachstánu, Turecka a Rumunska.
Určité riziko, o kterém se říká, spočívá v tom, že virus ptačí chřipky by mohl geneticky zkřížit s virem lidské chřipky a vyvolat pandemii. Vakcínu proti ptačí chřipce již vyvíjejí vědci v USA, Holandsku, Maďarsku, Číně, Austrálii, Kanadě i Japonsku.
Sponzorováno
Co třeba při vzniku chřipkové epidemie udělat
- zachovat klid a nepodlehnout žádné panice
- nechat se včas preventivně očkovat proti lidské chřipce a tím snížit riziko mutace viru
- při příznacích horečky, kašle, dýchacích obtížích vyhledat lékaře
- dodržovat zásady osobní hygieny
- jíst hodně zeleniny, ovoce, pít hodně tekutin
- nezapomínat na vitamíny a otužování organismu
- vyhýbat se kontaktu s živou drůbeží a ptactvem
- vyvarovat se kontaktů s nemocnými osobami, minimalizovat pobyty na přelidněných místech a akcích
- o odumřelá drůbeži ve vaší blízkosti informovat regionální veterinární a potravinovou správu, případně veterinárního lékaře a příslušný regionální úřad veřejného zdravotnictví
- informovat se před cestou do zahraničí o rizikových zemích
- při onemocnění dodržovat léčebný režim
- pamatovat, že důkladné vaření zpracovávané potraviny při teplotě 70 ° C alespoň 20 minut spolehlivě ničí virus
- uvědomit si, že nejrizikovějšími skupinami občanů jsou pracovníci živočišné výroby, veterináři, zdravotníci, hygienici, epidemiologové, chovatelé ptactva, lovci a osoby v úzkém kontaktu s nemocnými
Vir H5N1 u ptáků
Podtypem chřipkového viru typu A je i vir ptačí chřipky H5N1. Hostitelem tohoto viru jsou ptáci, jak ti divoce žijící, tak i drůbež v chovech. První zmínky o viru jsou z Itálie z počátku minulého století, virus byl poprvé izolován v Jižní Africe v roce 1961.
U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu velmi záhy po nákaze. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100%.
Vakcína proti ptačí chřipce?
Vakcína proti ptačí chřipce zatím neexistuje. Různé druhy vakcín každoročně vyráběných proti běžné sezónní chřipce nechrání před pandemickou formou. Vakcína proti H5N1 je ve vývoji v několika zemích, avšak pouze ve stádiu vývoje. Zatím žádná ještě není volně v prodeji a předpokládá se, že nebude dostupná ani během několika měsíců po začátku hrozící pandemie.
Experimentální vakcíny jsou ve vývoji
Probíhá několik klinických testování, které mají vyzkoušet dostatečnou ochranu experimentálních vakcín a určit, jaké minimální množství vakcinační látky v dávce tuto ochranu zajistí. Jelikož samotná vakcína musí být účinná proti konkrétnímu pandemickému viru, je její urychlený vývoj v tak obrovském množství z ekonomického hlediska velmi úzce spjat s počátkem pandemie. Současná výroba je pouze zlomkem toho, jaké budou požadavky při pandemii.
VIDEO: Máme se bát viru H7N9?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články