Sponzorováno

Psoriáza (lupénka) na hlavě a ve vlasech – jak ji léčit? 4.88/5 (16)

  • Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které může ovlivnit kůži na těle, včetně pokožky hlavy. Může vypadat jako vyvýšené skvrny šupinaté, zčervenalé kůže.
  • Příznaky lupénky na hlavě mohou ovlivnit celou pokožku hlavy nebo mohou vypadat jako malé skvrny. Mohou se také rozšířit na uši, vlasovou linii a krk.
  • Psoriáza je častější u dospělých, ale může se vyvinout i u dětí.
  • V současné době neexistuje lék na psoriázu na hlavě, ale jsou k dispozici volně prodejné léky a léky na předpis.
  • Jak lokální, tak systémové léky mohou pomoci. Některé zdroje také doporučují přírodní prostředky. Typ léčby může záviset na rozsahu nebo závažnosti symptomů.
  • Lidé mohou někdy střídat metody léčby, protože jejich reakce na jeden lék se může po opakovaném použití snížit.
  • Světelná terapie může pomoci při léčbě lupénky na hlavě. Jedná se o pravidelné vystavování pokožky hlavy ultrafialovému záření pomocí speciální lampy, která emituje UVB světlo.
  • I bylinky mohou při lupénce na hlavě pomoci. O konkrétních bylinkách se zmiňujeme ke konci tohoto článku.

Jak na psoriázu na hlavě? Pár tipů na léčbu tohoto problému pro vás máme.

Jak na psoriázu na hlavě? Pár tipů na léčbu tohoto problému pro vás máme.

Psoriáza na hlavě je relativně běžné kožní onemocnění, které způsobuje načervenalé a často šupinaté skvrny na pokožce hlavy. Může se objevit jako jedna větší červená šupinatá skvrna nebo několik menších – může dokonce ovlivnit pokožku na celé hlavě. Může se také rozšířit na čelo, zadní část krku nebo za a dovnitř vašich uší.

Pamatujte, že nelze chytit psoriázu na hlavě od jiné osoby, která ji má. Stejně jako u jiných typů nevíme, co tento problém způsobuje. Lékaři věří, že pochází z nějakého problému ve vašem imunitním systému, který způsobuje, že kožní buňky rostou příliš rychle a následně se takto hromadí. Pravděpodobně budete mít psoriázu na hlavě, pokud se vyskytuje ve vaší rodině.

Psoriáza na hlavě může být jen mírná, nebo téměř nepostřehnutelná. Může však být také závažná, může trvat hodně dlouho a způsobit nepříjemné vředy. Intenzivní svědění pak může ovlivnit váš spánek a každodenní život – pak se hodně škrábete, a to může vést k infekcím kůže a následně vypadávání vlasů.

Příznaky psoriázy na hlavě

Příznaky mírné psoriázy na hlavě mohou zahrnovat pouze mírné, červené, jemné fleky. Mezi příznaky střední až těžké psoriázy na hlavě patří:

  • Šupinaté, červené, hrbolaté skvrny na pokožce hlavy
  • Stříbřitě bílé šupiny
  • Šupinky podobné lupům
  • Suchá pokožka hlavy
  • Svědění (dost nepříjemné)
  • Pálení nebo bolest
  • Ztráta vlasů v oblasti s psoriázou

Samotná lupénka na hlavě sama o sobě nezpůsobuje vypadávání vlasů, ale škrábání na šupinatých místech a pak i stres, který s tímto stavem souvisí, může vést k dočasné ztrátě vlasů. Naštěstí vaše vlasy obvykle dorostou poté, co se vaše pleť tohoto problému zbaví.

Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře nebo dermatologa. Může jednoduše podívat na tento problém na pokožce hlavy nebo udělat kožní biopsii, aby vyloučil podobné problémy, jako je seboroická dermatitida.

Léčba lupénky na pokožce hlavy

Podívejme se na metody léčby lupénky na hlavě:

Místní léčba

První obrannou linií je léčba, kterou aplikujeme přímo na kůži na hlavě: léčivé šampony, krémy, gely, pleťové vody, pěny, oleje, masti a mýdla. Některé z těchto produktů můžete koupit třeba v lékárně, ale silnější prostředky vyžadují předpis lékaře.

Produkty volně prodejné často obsahují tyto složky:

Léky na předpis na psoriázu na hlavě mohou mít vyšší koncentrace jednoho nebo obou z nich, jakož i jiných látek, jako například:

  • Anthralin či Ditranol, starší lék na předpis
  • Antimikrobiální látky, které léčí bakteriální nebo kvasinkové infekce, které se mohou vyskytnout spolu s psoriázou na hlavě
  • Kalcipotriol, silný derivát (různá forma) vitamínu D
  • Kalcipotriol a Betamethason-dipropionát (derivát vitamínu D kombinovaný se silným steroidem)
  • Jiné lokální steroidy
  • Tazaroten, derivát vitaminu A

Chcete-li tyto přípravky používat, musí být tyto ošetření naneseno na pokožku hlavy, nejen na vlasy. Postupujte přesně podle pokynů, až se vaše kůže uzdraví, což může trvat i 8 a více týdnů. Jakmile se vaše psoriáza zlepší, můžete jí zabránit v opakovaném návratu pravidelným umýváním pokožky speciálním šamponem (pravidelně cca dvakrát týdně), který obsahuje uhelný dehet nebo jiné léčivé látky.

Fototerapie

Pokud vaše příznaky nereagují na lokální ošetření, může vám pomoci fototerapie nějakým laserovým nebo nelaserovým zdrojem světla. Například excimerový laser (využívá ke své funkci excitovaných dimerů) zaměřuje světlo s vysokou intenzitou na postižené oblasti a vyhýbá se okolní zdravé kůži.

Sponzorováno

Dá se také použít ultrafialové (UV) světlo – existuje dokonce speciální UV hřeben – lze ho použít k ošetření celé pokožky hlavy. Pokud máte velmi tenké vlasy nebo oholenou hlavu, lékař vám může doporučit, abyste na krátkou dobu vyrazili na přirozené sluneční světlo. To je také fajn.

Léky na těžkou lupénku na hlavě

Pokud máte středně závažnou až těžkou psoriázu na hlavě, lékař vám může předepsat lék, který užíváte ústy, nebo lék, který se injikuje jehlou do žíly. Perorální léky jsou například tyto:

  • Kortikosteroidy
  • Cyklosporin (Sandimmune)
  • Methotrexát (Rheumatrex)
  • Silná forma vitamínu A zvaná derivát (Soriatane)

Vzhledem k tomu, že tyto léky mohou způsobit závažné nežádoucí účinky, včetně poškození jater, vyžadují lékařský dohled. Je také důležité vědět, že orální deriváty vitamínu se liší od vitamínových doplňků z lékárny. Obyčejné doplňky vitamínu A a D na těžkou formu psoriázy na hlavě moc nepomáhají.

Biologické léky

Tyto léky, které dostanete injekcí nebo intravenózně, mohou bránit vaší kůži v tvorbě příliš velkého množství buněk. Zde je 7 biologických látek, které dle výzkumů mohou při lupénce na hlavě fungovat:

  • adalimumab (Humira)
  • etanercept (Enbrel)
  • guselkumab (Tremfya)
  • infliximab (Remicade)
  • ixekizumab (Talz)
  • secukinumab (Cosentyx)
  • ustekinumab (Stelara)

Bylinky a alternativní metody léčba na psoriázu na hlavě

Následující bylinné a alternativní přípravky mohou pomoci zmírnit příznaky psoriázy:

  • Jablečný ocet: Použití organického jablečného octa přímo na pokožku hlavy může pomoci snížit svědění. Může však také způsobit podráždění. Abyste tomu zabránili, zřeďte jej ve stejném poměru s vodou nebo opláchněte pokožku hlavy hned po zaschnutí jablečného octa. Nepoužívejte jej na otevřené rány.
  • Aloe vera: Použití gelu nebo krémů obsahujících 0,5 procent aloe vera může pomoci snížit zarudnutí a změnu velikosti lupénky na hlavě.
  • Ovesné vločky: Přidání ovesných vloček do koupele nebo nanesení ovesných vloček na oblasti s lupénkou pomáhá u některých lidí zmírnit příznaky, ačkoli neexistuje žádný důkaz, který by to podpořil. Ale mnoha lidem to pomohlo.
  • Šampon s čajovníkovým olejem: To může pomoci zmírnit příznaky, ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy, které by to dokázaly. Zkuste trochu při prvním pokusu, protože někteří lidé mají alergickou reakci na čajovníkový olej. Takže s ním opatrně.
  • Kurkuma: Konzumace kurkumy (kurkumin) jako koření v potravě, jako doplněk nebo v topickém gelu může pomoci zmírnit příznaky nebo psoriatickou aktivitu.
  • Kapsaicinová mast: Ta může pomoci zmírnit svědění znecitlivěním nervových zakončení, ale také to může způsobit velké pálení. K zajištění jeho bezpečnosti a účinnosti je zapotřebí více výzkumu.
  • Soli z Mrtvého moře: Jejich přidání do teplé koupele může pomoci zmírnit svědění a šupinatění, ale osoba by poté měla aplikovat zvlhčovač na pokožku hlavy.
  • Soratinex: Výrobci „přírodního“ produktu uváděného na trh jako Soratinex tvrdí, že účinně snižuje příznaky psoriázy.

Pamatujte, že jiné kožní poruchy, jako je seboroická dermatitida, mohou vypadat podobně jako psoriáza. Přesnou diagnózu problému vám jistě řekne dermatolog ve vašem okolí. Psoriáza na hlavě se jeví jako malé lupínky se stříbrným leskem, zatímco seboroická dermatitida vypadá nažloutlá a mastná. Tak se to dá někdy rozeznat.

Rada čtenářky: Namočení pokožky hlavy v teplé (ne horké) vodě nebo nanášení olejů, pleťových krémů, krémů nebo mastí na vlhkou pokožku hlavy může zjemnit tvorbu lupinek. Poté můžete jemně vyčesávat vlasovou pokožku lehkými kruhovými pohyby tak, že hřeben budete držet téměř kolmo proti pokožce hlavy a odstraníte změkčené části pokožky.

Bohužel psoriáza na hlavě může být obtížně léčitelná. Nalezení léčby, která je vhodná přesně pro vás, může nějakou dobu trvat, protože každý na léčbu reaguje odlišně. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho možností léčby. Metody léčby se často kombinují a střídají se kvůli obavám z nežádoucích účinků nebo proto, že léčba se stala po opakovaném použití neúčinnou.

A jak na svědění pokožky při psoriáze na hlavě? Svědění je velmi časté, pokud máte psoriázu na hlavě. Volně prodejné dehtové šampony a šampony obsahující menthol mohou pomoci snížit svědění.

A poslední rada? Vyhněte se spouštěčům – pokud je to možné, měli byste identifikovat své spouštěče psoriázy na hlavě a zvážit postupy, jak je omezit ve svém životě.

A co si dále o psoriáze přečíst?

VIDEO: Psoriáza (lupénka) v otázkách a odpovědích

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva