Sponzorováno

Proč se nemá cvičit po nemoci? Důvody jsou tyto 4.77/5 (13)

  • Cvičení, když jste nemocní, může způsobit stres na váš systém. Vaše tělo je tak zaneprázdněné vkládáním energie do systémů nezbytných pro cvičení, že musí brát tuto energii z jiných systémů, místo aby tělo bojovalo s nemocí.
  • Při cvičení v nemoci, či brzy po nemoci, ani pravděpodobně nezískáte ty výhody cvičení, o které v první řadě usilujete. Za prvé, kalorie, které spálíte, pravděpodobně pocházejí z rozpadu vašich svalů. Navíc, hlavní odměny cvičení pocházejí z regenerace a je o dost těžší se zotavit z tréninku, když jste nemocní.
  • Zlaté pravidlo: Pokud máte pochybnosti o tom, zda jít cvičit kvůli nemoci a vaší formě, cvičit jednoduše nechoďte. Pokud si opravdu nejste jisti, zda byste měli cvičit, vaše tělo vám pravděpodobně říká, že není připraveno.
  • A první den po nemoci navrhuji začít přibližně na polovině intenzity vašeho typického tréninku s vědomím, že vám bude trvat dva nebo až čtyři dny, než se dostanete zpět do normálního tréninkového procesu.

Jak se vrátit po nemoci ke cvičení?

Jak se vrátit po nemoci ke cvičení?

Nachlazení, chřipka nebo viróza mohou způsobit vážný problém ve vaší cvičební rutině – budete v posteli a potíte se. Jste rádi, že si dojdete na záchod, ne tak ještě cvičit. Ale jak se vrátit zpět do rozjetého vlaku poté, co vyřešíte svou nemoc? Jak velký pád ve výkonnosti jste skutečně utrpěli? A kolik cvičení je už příliš mnoho, když se k němu po nemoci vracíte?

Věci nemusí být tak špatné, jak si myslíte: Pokud budete týden ležet v posteli (za předpokladu, že chodíte pravidelně cvičit, když jste zdraví), ztratíte asi 30 procent své kondice – zejména se to týká kardio výkonu. I když je to průšvih, po dvou až třech týdnech tréninku – s použitím správné strategie – byste se měli znovu přiblížit k dosažení normální fyzické kondice. Zde je to, co byste měli vědět.

Váš tréninkový plán po nemoci

Jak můžete zjistit, zda jste v pořádku natolik, abyste začali opět cvičit? V první řadě se ujistěte, že jste neměli horečku ani zvýšenou teplotu alespoň 48-72 hodin. Měli byste také za sebou mít také několik dobrých nocí kvalitního spánku a samozřejmě už nemít žádné bolesti či nějaké zdravotní problémy.

Pokud máte horečku, neměli byste cvičit. Proč? Energie potřebná pro váš imunitní systém k boji proti bakteriálním infekcím bude vážně ohrožena, pokud budete cvičit. A to znamená, že tělo jen vyzvete ke zhoršení přetrvávajících příznaků – což by vás mohlo predisponovat k intenzivnějším problémům, jako je mononukleóza nebo zápal plic. Ne, není to vážně legrace.

Pokud si opravdu myslíte, že jste na tom už líp, je důležité vrátit se do běžné rutiny pomalu, místo abyste se snažili navázat tam, kde jste přestali. Začněte hodně zlehka. Když jste měli infekci, zvýšená práce vašeho imunitního systému zatížila tělo. Přepalte začátek, naložte další cviky na již tak přepracované tělo a skončíte zpátky s nemocí.

A jak po nemoci začít cvičit?

Hlavně tedy zlehka.

Sponzorováno

A pokud jde o to, kde začít, jděte nejprve na lehké kardio a poté na lehký odporový trénink. Je důležité se ujistit, že váš systém dodávky kyslíku do těla a svalů je neporušený, protože když budete cvičit odporové cvičení, vaše svaly budou potřebovat kyslík. A pokud jste jogín (a vaše tělo je s praxí obeznámeno), měli byste se vrátit do kondice také lehkou lekcí, i když cvičení je méně náročné a často podobá mírnému kardio tempu.

Sečteno a podtrženo

Nepředpokládejte naivně, že se můžete hned vrátit na 100 procent cvičení. Nejdříve dělejte asi 50-60 procent toho, co jste dělali před nemocí.

Snížením své váhy a kardio výkonu o 50 procent na několik dní vynahradíte ztrátu kondice, když jste byli nemocní. Budujte tedy kondici zpět pomalu, i když budete v pokušení makat tvrději. Nebojte se – nakonec vám 2 kilometry běhu nebudou připadat jako 10.

Fitness trenér: u sebe se spoléhám na „pravidlo krku“

„Spoléhám na zlaté pravidlo krku“ řekl mi fitness trenér Martin. „To znamená, že jakákoli nemoc, která má své projevy v krku a výše, je pro mne obvykle obecným vodítkem, kdy je pro mě pravděpodobně bezpečné cvičit.“

„Pokud mě například trochu bolí v krku, mám rýmu, bolí mě hlava – ale nemám horečku – pravděpodobně budete ve většině případů v pohodě cvičit. Ale u nemoci s příznaky od krku dolů bude lepší pravděpodobně zůstat doma.“

„Patří mezi ně věci jako špatné gastrointestinální symptomy, výrazné myalgie [bolesti svalů] nebo bolesti těla, dokonce i horečka, která je známkou systémového onemocnění – víte, že celé vaše tělo nabírá tuto zánětlivou reakci, aby se pokusilo vyléčit systémovou věc. To cvičit nikdy nejdu.“ doplnil Martin. „Ale je to jen moje osobní pravidlo, nikoho nenabádám, aby postupoval stejně, ale své tělo znám, tak vím, co dělám.“

Důvodem, proč toto pravidlo funguje, je, že většina problémů od krku výše nijak nezasahuje srdce a plíce. „To je skutečně to, co se snažím chránit,“ řekl Martin.

Dokonce i zažívací potíže mohou tyto orgány nepřímo ohrozit, protože mohou vést k dehydrataci, která zatěžuje srdce. (Kromě toho, přiznejme si to: Pokud každých pět minut zvracíte a nebo běžíte na záchod, vaše cvičení pravděpodobně není vaší první prioritou.)

Kontrola krku je samozřejmě spíše vodítkem než pevným pravidlem. Pokud máte například ucpaný nos, který ztěžuje dýchání, může to být stále důvod k přeskočení lekce cvičení.

Sponzorováno

A jak jste po nemoci začínali s cvičením vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o cvičení přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva