Obsah článku
Plísně v oblasti nohou nejsou nic výjimečného. Mohou vznikat z mnoha důvodů a dá se říci, že někdy se jim ani vyhnout nedá. Vliv na jejich vznik má především:
- Nekvalitní bota či ponožka
- Bosá chůze v bazénech a na jiných místech
- Diabetes či starší věk
Několik posledních výzkumů ukazuje, že těmito problémy trpí až deset procent současné populace. Je patrné, že to není problém zase až tak výjimečný, což má i své pozitivum – existuje mnoho možností, jak se proti daným problémům bránit. Samozřejmě není třeba připomínat, že s léčbou je nutné začít co nejdříve.
Jak plíseň na noze poznáte?
Diagnostika je poměrně jednoduchá a rozhodně zvládnete plíseň identifikovat i bez nutnosti navštívit lékaře. Nejčastěji se objevuje v oblasti nehtů a také mezi prsty. Problémy mohou být spojeny primárně se svěděním, stejně jako například i s pálením. Postupem času se může kůže začít vysušovat, stejně jako může dojít také k tomu, že bude praskat. Pokročilejší stádia takovéto plísně se projevují nepříjemným pálením, stejně jako mokváním a vysokou bolestivostí. A jak si poradit?
Důležité jsou ponožky a boty
Nejenom jako dobrá prevence, ale i jako ideální léčba se doporučuje nosit správné oblečení. Pokud začneme v oblasti ponožek, není nic lepšího, než vsadit na přírodní materiály. Nejlepší volbou je v daném ohledu bavlna, nebo třeba dnes tolik doporučované kvalitní bambusové vlákno. Co naopak nedoporučujeme, to jsou levné ponožky ze syntetických materiálů. Ty mohou projevy plísně ještě zhoršit.
Dále doporučujeme kvalitní obuv. Ta by měla být primárně prodyšná, aby naše noha mohla dýchat. V létě je to snadné, jelikož to jsou ideální volbou různé otevřené typy obuvi. Ani v zimě nemusí být výběr zase až tak složitý, jelikož existují takové varianty, které jsou prodyšné i přes to, že mohou nabídnout dostatek tepla, ale i odolnost proti vodě.
Nohy pravidelně dezinfikujte
Nejenom po návštěvě bazénu, nebo ve chvílích, kdy přijdete z práce či z venku a nohy máte zpocené a vlhké. Ideální je dezinfikovat je i několikrát týdně. A to jak pro zajištění dobré prevence, tak i proto, aby stávající plíseň co nejrychleji ustoupila. Je dobré vědět, že hlavně vlhkost jí dělá dobře a vám zcela logicky přitíží. Proto vám doporučíme vytvořit si lázeň, do které ponoříte nohy alespoň na deset minut. Co by mělo být součástí takové lázně? Například:
Sponzorováno
- Speciální přípravky z lékárny
- Hypermangan
- Ocet
- Na pocení zkuste i bylinky
Je jasné, že poradit si s danou lázní zvládnete i v domácích podmínkách. Jakmile je po aplikaci, nohy můžete vyjmout, osprchovat je čistou vodou a poté je dostatečně osušit.
Používejte spreje do bot
Desinfekce by měla souviset také s vaší obuví. Dnes jsou na trhu desítky různých přípravků, které mají za cíl nejenom eliminovat případný zápach, ale dokážou vnitřek boty také velmi dobře dezinfikovat. I ty v případě plísně na nohou doporučujeme. Aplikaci je ideální provádět jak před tím, než si boty obujete, tak ihned po tom, co přijdete domů a obuv vyzujete.
Jistě nemusíme připomínat, že samozřejmou částí léčby a prevence by mělo být to, že budete používat výhradně jenom svou obuv. Půjčit si na pár minut pantofle sice nemusí být zase až tak velký problém, ale půjčovat si například sportovní obuv je jeden z hlavních prohřešků.
Zamiřte do lékárny, nebo k lékaři
Pokud vám běžné rady nepomáhají, můžete zkusit specializovanou léčbu. Ta už je spojena s produkty, které získáte buď s předpisem, nebo jsou volně dostupné v lékárnách. Kromě zmíněné lázně se může jednat buď o různé krémy, nebo se může jednat třeba o roztoky, které se aplikují lokálně. Správná aplikace by měla souviset s tím, že si co nejvíce ostříháte nehet a daný produkt následně aplikujete jak do oblasti nehtu, tak oblasti nehtového polštářku, dále mezi prsty a poté na všechna ostatní postižená místa na nohou. Správné dávkování a frekvence léčby je obvykle doporučena lékařem, lékárníkem, nebo je uvedena přímo na příbalovém letáku.
Co si také o plísni na nohou přečíst?
VIDEO: Na nohou mám rohovité, nažloutlé nehty, mám podezření na plíseň.
VIDEO: Aromaterapie a péče nohy
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plísně a zdraví, Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články
Jedna „babská rada“ proti plísni na nohou, pod nehty, i proti popraskaným patám:
Šikoterapie
Vyzkoušeli jsme v rodině koupele nohou v zředěné urině a mohu vřele doporučit.
Postup: cca 1 dcl nejlépe ranní moči (není podmínkou) zředit v lavoru cca dvěma litry horké vody,
nohy vymočit, s výhodou je dobré udělat si při tom pedikúru. Spolehlivě se tímto, po několika
opakovaných koupelích, odstraní plísně mezi prsty, pod nehty, v podstatě se odstraní různé mozolovité
výrůstky, otlaky na chodidlech a zhrubnutá kůže na patách. Potom opláchnout chodidla čistou vodou.
Po koupeli je dobré namazat si chodidla např. indulonou.Je to jednoduché, jak se říká – nic to nestojí
a opravdu to výborně pomáhá. Tuto metodu, v podstatě homeopatickou, s malým zředěním, nazýváme u nás
podle místa vzniku šikoterapie (vznikla na východě Slovenska, kde jsme předtím bydleli).