Obsah článku
- Primární laterální skleróza (PLS) je vzácná neuromuskulární porucha, která postihuje centrální motorické neurony a je charakterizována bezbolestnou, ale progresivní slabostí a ztuhlostí svalů nohou. Ve většině případů jsou nejprve zapojeny svaly nohou. V některých případech však porucha může začít ve svalech rukou nebo jazyka.
- Taková slabost může postupovat a postihnout paže a svaly na základně mozku (bulbární svaly). Méně často jsou ovlivněny svaly obličeje.
- Ve většině případů postihuje porucha dospělé ve středním věku.
- Přesná příčina primární laterální sklerózy není známa.
Název primární laterální skleróza (PLS) může znít mnohým čtenářům povědomě – pouze prvním slovem se liší od obávané a smrtelné amyotrofické laterální sklerózy (ALS).
Obě tato onemocnění postihují motorické neurony, nervové buňky přenášející informace především ke kosterním svalům. Ovšem zatímco ALS postihuje oba typy neuronů, tedy centrální i periferní, PLS zůstává omezena pouze na první z nich, oblast primární motorické kůry.
Jde o vzácné onemocnění, s odhadovaným výskytem asi jeden případ na milion lidí. Kromě neexistence jednoznačného testu k prokázání PLS je diagnóza obtížná ještě z dalšího důvodu: jak bylo výše uvedeno, oproti PLS postihuje ALS oba typy motorických neuronů, ovšem to se neděje vždy ihned od počátku onemocnění. Pacient s ALS tak může zpočátku vykazovat postižení pouze periferního, anebo pouze centrálního motorického neuronu, a právě ve druhém zmíněném případě bude jeho obraz totožný s PLS (neboť je postižena stejná oblast).
Než je tedy možné přistoupit k diagnóze PLS, musí být u těchto pacientů vyloučeno, že nejde pouze o pomalu postupující ALS, kde zatím nedošlo k postižení periferního motoneuronu – a to lze pouze po uplynutí řádově několika let.
Primární laterální skleróza a její výskyt + příznaky
PLS se může vyskytnout v jakémkoli věku, avšak nejčastěji je to mezi 40 a 60 lety. Příznaky se rozvíjí velice pomalu, po řadu let, a mohou se vyskytnout nejprve na nohou (nejčastější), v oblasti obličeje a krku a nebo na horních končetinách (pouze pětina nemocných). Pomalu se rozvíjí spasticita (zvýšené svalové napětí), ztuhlost a někdy také slabost, pohyb se stává zpomaleným a obtížným.
V mnoha případech je tedy počátečním příznakem primární laterální sklerózy progresivní svalová slabost a ztuhlost svalů nohou. Porucha obvykle postihuje jednu nohu a poté postupuje do druhé. Postižené osoby zažívají nedobrovolné svalové křeče (spasticita), které vedou k pomalým a ztuhlým pohybům nohou. V důsledku toho mohou mít postižené osoby potíže s chůzí a udržováním rovnováhy, mohou mít křeče v postižených svalech a mohou působit nemotorně.
Jak porucha postupuje, mohou mít postižení jedinci narůstající potíže s chůzí a nakonec mohou vyžadovat hůl nebo podobné zařízení, které jim pomůže při chůzi.
Ačkoli primární laterální skleróza začíná v nohou, postupuje a postihuje svaly rukou a mozek. V důsledku toho mohou postihnutí jedinci také vykazovat potíže s tvorbou slov (dysartrie) a potíže s polykáním (dysfagie). V některých případech mohou tyto příznaky dokonce předcházet rozvoji svalové slabosti nohou. U některých postižených jedinců může dojít ke ztrátě kontroly močového měchýře později v průběhu primární laterální sklerózy.
Sponzorováno
Řeč je pomalá a stejně tak polykání, což představuje riziko vdechnutí potravy a případného rozvoje plicní infekce. Může se objevit emocionální labilita, kdy dochází k rychlému a výraznému střídání emocí, nad kterými nemocný nemá kontrolu.
Průběh primární laterální sklerózy se liší případ od případu. Porucha může postupovat rychle během několika let nebo pomalu během několika desetiletí.
Diagnostika primární laterální sklerózy
Při diagnostice se vychází z klinického obrazu s přihlédnutím k vyloučení ALS, jak bylo uvedeno výše (a pochopitelně i dalších onemocnění, avšak u většiny není odlišení obtížné) a přínosná je také magnetická rezonance, která může prokázat atrofii ve specifických oblastech mozku. Vyšetření jako jsou evokované motorické potenciály poskytují další cenné informace k potvrzení diagnózy.
Příčiny primární laterální sklerózy
Přesná příčina primární laterální sklerózy není známa. Zdá se, že většina případů nastává náhodně, bez zjevného důvodu (sporadicky). Primární laterální skleróza je jednou ze skupiny poruch známých jako onemocnění motorických neuronů. Nemoci motorických neuronů jsou charakterizovány poruchou nervových buněk (motorických neuronů) v mozku a míše, které přenášejí pokyny z mozku do svalů.
Léčba
Léčebné možnosti jsou omezené na mírnění některých příznaků, zejména zvýšeného svalového napětí a ztuhlosti, přičemž medikace je ideálně kombinována s rehabilitací.
Léčba primární laterální sklerózy zahrnuje užívání léků, které pomáhají kontrolovat specifické symptomy. Baclofen a tizanidin mohou být předepsány pro spasticitu, chinin na křeče a diazepam, lék uvolňující svaly, pro svalové kontrakce. Další léčba může zahrnovat fyzickou terapii, aby se zabránilo ztuhlosti kloubů, a může být zapotřebí logopedie na pomoc postiženým jedincům, jejichž schopnost mluvit byla narušena svalovou slabostí. Další léčba je symptomatická a podpůrná.
Ačkoli postup PLS se u pacientů různí, choroba postupuje pomalu a mnoho z nich zůstává i po letech schopných samostatného pohybu. Ve většině případů PLS nezkracuje délku pacientova života, ovlivňuje však zásadně jeho kvalitu, zejména pokud je postižena řeč a polykání.
Sponzorováno
Máte s primární laterální sklerózou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Zdroje článku a studie
- Does primary lateral sclerosis exist? A study of 20 patients and a review of the literature Autor: N Le Forestier
- Differentiation Between Primary Lateral Sclerosis and Amyotrophic Lateral Sclerosis Autor: Maria Carmela Tartaglia, MD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava
Přečtěte si také naše další články
zdravím mám tuto nemoc a že bych to hodnotil nakýma hvězdičkama je nesmyslné. Není na to nic a mám takhle čekat do smrti jsem závislej na druhejch
Článek je inspirativní, ale také nechci „hvězdičkovat.“
Spíše bych uvítala kontakt na pana. Také mám PLS.
Zdravím paní Martínková to jsem já s tím PLS velmi rád se s vámi po emailu seznámím a popovídám ozvěte se díky Karel. můj email je zaminkarelbauer@seznam.cz
Je vidět, že je to vypisováno z různých zdrojů a místy si to protiřečí. Nicméně jsem ráda, že tu vůbec něco o primární laterární skleroze je. Jsem nově diagnostikovaná s PLS a v poznávám se v jednotlivých příznacích, které nemohli doktoří identifikovat, protože mě pro většinu typické nohy, postihly až zatím nakonec.
Zdravíme, Vladimíro.
Co si prosím protiřečí? Rádi upravíme, upřesníme.
Rehabilitace.info
Přeji krásný den paní Spáčilová mám taky PLS začlo mi to v roce 2018 a upřesnili mi to až v roce 2020 a popisujou to velmi přesně proto sám nechápu co si protiřečí ale můžete mi napsat rád s vámi zdílím pocity a problémy je nás málo mejl mám už tam daný děkuji za napsání K.Bauer
ZDRAVÍM CELÝ TÝM REHABILITAČNÍ toto je správa pro vás abych vám zdělil můj průběch PLS začlo mi to 58letech v roce 2018 na jaře jsem pocitoval na pravé ruce že se mi hůř šroubujou malý šroubky a na podzim už jsem měl problém s p.nohou tak jsem šel k doktorce podezření borelioza ale nic nikdy sem neměl tak doporučení k neuroložce ona nevěděla si rady poslala mě do vojenský nem. tam jsem procházel vším možnými prohlídkami punkce mag.rezon. několikrát i psychiatr rehabilitace a jiné stále mi říkaly vy jste ZDRAVÝ ele věděli že ne. po třech letech mě poslali p. dr. Rydzon do tomaer. nem. a ten potvrdil PLS tím že nemají skušenosti s touto nemocí není divu chápu že to trvá tak dlouho. Po roce 2020 jsem začal také špatně mluvit dnes už nemluvím špatně jím jen mixovaný a sušenky ztrašně se lekám zazvoní tel. a já sebou škubnu i se poleji kafem jinak mám ty emoce přesně brečím u filmu a směji se každé kravině asi ten cipralex co beru jinak velmi špatně chodím jen s pomocí a chodítkem ruce mám schromlé ale nic mi nebolí a dobře spím i přes den si zdřímnu jinak čůrám jen 3x deně i 2x přitom vypiju tak 1l dostal jsem 3třídu invalidy celý život jsem jina dřel KDYŽ BUDETE POTŘEBOVAT TAK KLIDNĚ MI NAPIŠTE RÁD ZDĚLÍM POCITY K.Bauer