Obsah článku
Malátnost je popsána jako některá z následujících pocitů: pocit celkové slabosti, pocit nepohodlí, pocit, že máte nějakou nemoc, prostě se necítíte moc dobře. Často se malátnost vyskytuje s únavou a neschopností obnovit pocit zdraví správným odpočinkem.
Jako malátnost se jednoduše označuje stav, kdy pacienti pociťují zvláštní ospalost a únavu, nejsou schopní se soustředit a jen s velkými obtížemi udržují vzpřímenou polohu. Dochází u nich totiž k útlumu mozku nebo dokonce celého organismu, což může mít celou řadu příčin. Nejčastěji bývá tato komplikace spojena s nedostatečným pitným režimem, ale v některých případech signalizuje vážné onemocnění.
Někdy dojde k malátnosti náhle. Jindy se může vyvíjet postupně a přetrvávat po dlouhou dobu. Důvod vaší malátnosti může být extrémně obtížné určit, protože může být výsledkem mnoha problémových zdravotních stavů.
Malátnost sama o sobě většinou neznamená žádný závažný problém a jakmile odezní její příčiny, což bývá především únava či nedostatek tekutin, stav pacienta se opět vrátí do normálu. V některých případech bývá nicméně spojena i s dalšími zdravotními obtížemi. Nejčastěji si pacienti stěžují na tyto komplikace:
- Motání hlavy a malátnost
- Bolest hlavy a malátnost
- Bolest břicha a malátnost
- Bolesti zad a malátnost
- Vysoký tlak a malátnost
- Zánět močových cest a malátnost
- Ranní malátnost
- Únava a malátnost po tetování
- Malátnost v těhotenství
Příznaky – jak se vlastně malátnost projevuje?
U pacientů, které trápí malátnost, dochází k útlumu mozkové činnosti, nebo dokonce celého jejich organismu. Mezi typické projevy patří ztížená schopnost koncentrace, neschopnost soustředit se na jemné pohyby či na pozorovaný objekt, dále zvýšená potřeba odpočinku i po relativně nenáročných činnostech a také problémy s udržováním vzpřímeného postoje.
Jaké jsou příčiny malátnosti
Malátnost může mít celou řadu různých příčin, a to od banální změny tlaku v ovzduší, která má vliv hlavně na citlivější jedince s nižším krevním tlakem, až po závažné zdravotní komplikace, kvůli kterým je nutné neprodleně vyhledat lékaře. Důležité je proto vždy vysledovat, v jakých situacích se malátnost u pacientů objevuje.
Snažte se nepřijímat závěry o příčině vaší nevolnosti, dokud nenavštívíte svého lékaře.
Jednou z nejčastějších příčin malátnosti je dehydratace, tedy nedostatečný příjem tekutin. V takovém případě bývají únava a malátnost spojené také s nepříjemnými bolestmi hlavy nebo se zvýšenou teplotou. Tento problém ovšem nemívá trvalý charakter a při zavodnění organismu většinou brzy odezní.
Malátnost často doprovází také horečku, která může být způsobena různými infekčními, zánětlivými či autoimunitními chorobami. Někteří pacienti si poté stěžují na slabost, motání hlavy a malátnost z únavy. Další příčinou malátnosti mohou být poruchy spánku, migrény, dlouhodobý stres, deprese, špatná životospráva, intoxikace organismu, předávkování léky nebo třeba taková klíšťová encefalitida.
Pocit malátnosti může být mimo jiné také jedním z příznaků, který signalizuje nesprávnou funkci žlázy zodpovědné za produkci hormonů nebo komplikace v centrální nervové soustavě. Poškození mozkových center může nastat například vlivem útlaku rozšířené cévy, ale na vině bývá také nádorové onemocnění nebo mozková mrtvice, po níž dochází k částečnému odumření mozkové tkáně.
Sponzorováno
A také akutní virové poruchy, jako jsou ty následující, mohou způsobit malátnost (ale to je samozřejmě velmi vzácné):
- HIV, AIDS
- fibromyalgie
- Lymská borelióza
- hepatitida
I tyto chronické stavy mohou způsobit malátnost:
- těžká anémie
- městnavé srdeční selhání
- chronická obstrukční plicní nemoc
- nemoci ledvin
- nemoci jater
- cukrovka
A pamatujte, že i různé problémy duševního zdraví, jako je deprese a úzkost, mohou často vést k malátnosti. Je však také možné začít pociťovat příznaky deprese a úzkosti, pokud máte malátnost. Může pak být obtížné určit, zda se nejprve objevila malátnost nebo deprese.
Mezi další příčiny malátnosti patří:
- parazitární infekce
- chřipka
- infekční mononukleóza
- rakovina
- dysfunkce nadledvin
A konečně i některé léky mohou způsobit malátnost. Mezi léky, které vás mohou také vystavit riziku malátnosti, patří:
- antikonvulziva
- některé léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních chorob, konkrétně betablokátory
- léky používané k léčbě psychiatrických stavů
- antihistaminika
Jak vidíte, příčin malátnosti může být celá řada. Je zejména na lékaři, aby určil podmínku malátnosti.
Léčba malátnosti – jak na to?
Léčba malátnosti se zaměřuje na řešení základní příčiny. Předvídat, z čeho přesně se bude léčba malátnosti skládat, je nelehké, protože malátnost může být způsobena širokou škálou podmínek a problémů. Proto je nutné vyšetření a testování. Tyto informace mohou pomoci lékaři stanovit správnou diagnózu.
Pokud se malátnost vyskytuje pouze příležitostně a bývá spojena s únavou organismu, problém by měla vyřešit konzumace dostatečného množství tekutin a vydatný spánek. U některých pacientů se však malátnost vyskytuje opakovaně a nepolevuje ani po delším odpočinku. V takovém případě je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře, který situaci zhodnotí a případně odešle pacienta na další odborné vyšetření, například k neurologovi.
Je tedy důležité: dostatek odpočinku, pravidelné cvičení, vyvážená a zdravá strava, omezit stres.
Jestliže dojde k mozkové příhodě, nejdůležitější je okamžitě kontaktovat lékaře, jelikož v tomto případě rozhodují drahocenné vteřiny a pacientům hrozí trvalé poškození mozku, doživotní postižení nebo dokonce smrt. Mezi symptomy, kvůli kterým byste měli zpozornět, patří kromě malátnosti celková slabost, silná bolest hlavy, ochrnutí jedné poloviny obličeje (padání víčka a ústního koutku), necitlivost poloviny těla, ztráta rovnováhy, závratě, poruchy řeči nebo problémy se zrakem.
Sponzorováno
Vedení záznamů o vaší fyzické a duševní pohodě vám pomůže identifikovat příčiny a spouštěče vaší malátnosti. Uchovávejte si deník, který vám pomůže sledovat vznik vaši malátnosti. V případě potřeby můžete své nálezy a myšlenky předložit lékaři.
Zdroje článku a studie o malátnosti
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články