Sponzorováno

Priapismus (dlouhotrvající a bolestivá erekce) – příznaky, příčiny a léčba 4.63/5 (8)

Priapismus (dlouhotrvající a bolestivá erekce) - příznaky, příčiny a léčbaErekce u mužů nemůže nastat bez řádného průtoku krve. Normálně, když se člověku probouzí vzrušení, tepny v pánvi a penisu se uvolňují a rozšiřují a přenášejí do penisu více krve. Současně se uzavřou „záklopky“ v žilách, zachycují krev v oblasti a způsobují erekci. Po ukončení vzrušení se otevřou žilové „záklopky“, krev vyteče a penis se vrátí do obvyklého stavu. Jednoduše řečeno, takto erekce funguje.

Krevní tok, který není v normálu, může způsobit priapismus – erekce, která trvá déle než 4 hodiny, je obvykle bolestivá a může nastat i bez sexuálního vzrušení. Priapismus je tedy přetrvávající, chorobné a bolestivé ztopoření penisu.

Může nastat u mužů všech věkových kategorií, včetně novorozenců.

Typy priapismu

Existují dva hlavní typy:

1. Nízko-průtokový priapismus, neboli ischemický priapismus

Tento typ se objevuje, když se krev „uvězní“ v komorách pro erekci. Většinou není jasná příčina, ale může například postihnout muže se srpkovitou anémií, leukemií (rakovinou krve) nebo malárií. Pokud nedostanete léčbu okamžitě, může to vést ke zjizvení a trvalé erektilní dysfunkci.

2. Vysoko-průtokový priapismus, neboli neischemický priapismus

Tento typ je vzácnější než první zmíněný, a je obvykle méně bolestivý. Často se stává, když dojde ke zranění penisu nebo oblast mezi šourkem a konečníkem, nazývaným perineum, protrhne tepnu, která zabraňuje normálnímu pohybu krve do penisu.

Co způsobuje priapismus?

  • Srpkovitá anémie: Vědci si myslí, že asi 42% mužů s tímto srpkovitým onemocněním v určitém okamžiku bojuje s priapismem.
  • Léky: Mnoho mužů má tento stav, když užívají některé typy léků. Mezi léky, které mohou způsobit priapismus, patří ty na léčbu depresí: trazodon HCL (Desyrel) nebo chlorpromazin (Thorazin), kterým se léčí některé duševní choroby. A také léky, kterými se léčí erektilní dysfunkce, mohou také způsobit priapismus.

Mezi další příčiny patří:

  • Zranění míchy nebo genitální oblasti
  • Pavoučí kousnutí od Černé vdovy a bodnutí od škorpiona
  • Otrava oxidem uhelnatým
  • Užívání pouličních drog, jako je marihuana a kokain
  • Je to spíše vzácné, ale priapismus může nastat i kvůli rakovině, která postihuje penis a zabraňuje průniku krve z oblasti.

Jak se diagnostikuje?

Pokud si myslíte, že byste mohli mít priapismus, musíte okamžitě dostat lékařskou péči. Informujte svého lékaře:

Sponzorováno

  • Jak dlouho máte erekci
  • Jak dlouho trvá erekce obvykle
  • Jakékoli zákonné nebo nelegální drogy, které jste použili
  • Pokud se tento problém vyskytl po zranění

Váš lékař zkontroluje anamnézu a provede důkladnou fyzickou prohlídku, aby zjistil, co způsobuje váš problém. Zkontroluje možná také váš konečník a břicho pro případné známky rakoviny. Můžete také potřebovat urologa pro další screeningové testy, včetně:

  • Krevní testy
  • Zobrazovací test nazvaný barevný Dopplerovský ultrazvuk, který ukazuje, jak krev proudí ve vašem penisu
  • Rentgenový paprsek nazvaný arteriogram, který detekuje barvivo, které váš lékař injektuje do tepny

Léčba priapismu

Cílem jakékoli léčby tohoto stavu je, aby erekce zmizela a zabránilo se erektilní dysfunkci. Možnosti léčby zahrnují:

  • Ledové zábaly: Mohou zmírnit otoky u vysoko-průtokového priapismu.
  • Odstranění krve: Po tom, co váš lékař znecitliví váš penis, použije jehlu k odčerpání krve z oblasti, aby se zmírnil tlak a otok.
  • Léky: Lékař vám může u nízko-průtokového priapismu podávat léky, které se nazývají alfa-agonisté (receptorově specifická farmaka), do penisu. Utěsňují krevní cévy, přinášejí méně krve do oblasti a zmírňují otok. Můžete také dostat pilulky místo injekce.
  • Blokování tepny: Lékař zablokuje krevní cévu, která způsobuje problém, což se nazývá arteriální embolizace.
  • Ligace: Ligace je odborný výraz, který označuje podvázání určité cévy. Toto je také někdy řešení pro vysoko-průtokového priapismus.
  • Chirurgické přetnutí: Je to průchod, který chirurg vytvoří v penisu, aby umožnil odtok krve. Postup je nejlepší pro nízko-průtokový priapismus, ale znamená vysoké riziko vzniku erektilní dysfunkce.

Pokud si myslíte, že máte priapismus, nesnažte se s ním vypořádat sami. Místo toho nejdříve zajděte k lékaři.

Jaký je výhled?

Sponzorováno

Většina lidí se úplně zotaví, když dostanou léčbu opravdu rychle. Ale čím déle budete bez lékařské péče, tím větší je riziko trvalých problémů při udržení erekce.

A co si dále přečíst na podobná témata?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva