Sponzorováno

Prevence zánětu močových cest – 9 způsobů, jak snížit riziko zánětu močových cest 4.85/5 (13)

K infekci močových cest dochází, když ve vašem močovém systému vznikne nějaká infekce. Nejčastěji postihuje dolní část močových cest, kam patří močový měchýř a močová trubice.

Pokud máte nějakou infekci močových cest, pravděpodobně budete mít trvalou potřebu močit. Mezi další běžné příznaky patří pálení při čůrání a zakalená moč.

Infekce močových cest jsou celkem běžné, ale určitými kroky je možné minimalizovat riziko jejich vzniku. V tomto článku vysvětlíme kroky, které můžete podniknout, abyste snížili šanci na vznik infekcí močových cest, a také způsoby, jak snížit toto riziko pro lidi všech věkových kategorií.

Jsou někteří lidé vystaveni vyššímu riziku infekcí močových cest?

Ano. Ženy obecně více trápí infekce močových cest, než muže. Důvodem je, že ženy mají kratší močovou trubici – trubici, která odvádí moč z močového měchýře. To pak u žen umožňuje bakteriím snadnější vstup do močové trubice a močového měchýře.

A dalším důvodem je to, že otvor ženské močové trubice je také blíže k řitnímu otvoru, kde se nachází většina bakterií E.coli způsobujících infekci močových cest.

Mezi další faktory, které mohou dále zvýšit riziko infekcí močových cest, patří:

  • častá sexuální aktivita
  • noví sexuální partneři
  • některé druhy antikoncepce
  • menopauza

U mužů i žen jsou rizikové faktory infekcí močových cest následující:

  • oslabený imunitní systém
  • nějaké abnormality močových cest
  • nějaké blokády v močových cestách, jako jsou ledvinové kameny nebo zvětšená prostata
  • použití katétru
  • operace močových cest

Prevence – 9 způsobů, jak zabránit vzniku infekcí močových cest

Infekcím močových cest se nelze vždy vyhnout, ale je možné snížit riziko jejich vzniku. Zde je 9 preventivních metod, které vám mohou pomoci se takovým infekcím vyhnout.

1. Utírejte se zepředu dozadu

Protože konečník je hlavním zdrojem E.coli, je nejlepší si po použití toalety otřít genitálie zepředu dozadu. Tento zvyk snižuje riziko přenosu E.coli z konečníku do močové trubice.

A ještě důležitější je to takto dělat, pokud máte průjem. Průjem může ztěžovat kontrolu střevních pohybů, což může zvýšit pravděpodobnost rozšíření E.coli do močové trubice.

2. Pijte hodně tekutin

Dbejte na dobrou hydrataci – a to po celý den. Díky tomu budete častěji čůrat, což vlastně pěkně vypláchne bakterie z vašich močových cest.

Voda na pití je ta nejlepší volba. Zaměřte se na 6 až 8 sklenic denně. Pokud je pro vás těžké vypít tolik vody, můžete také zvýšit příjem tekutin pitím perlivé vody, bylinkového čaje bez kofeinu nebo smoothies vyrobených z ovoce a zeleniny.

Pokuste se omezit, nebo se úplně vyhněte alkoholu a nápojům obsahujícím hodně kofeinu, které mohou močový měchýř dráždit.

3. Vyhněte se zadržování čurání

Vyhněte se zadržování močení, protože to může podpořit růst bakterií. Zkuste na čůrání nečekat déle než 3 až 4 hodiny a pokaždé úplně vyprázdněte močový měchýř.

To je ještě důležitější, pokud jste těhotná, protože těhotenství zvyšuje riziko infekcí močových cest. A takové zadržování čůrání může dále zvýšit riziko.

4. Čůrejte před a po sexu

Sexuální aktivita zvyšuje šance na infekce močových cest, zvláště pokud jste žena. Je to proto, že bakterie se mohou během sexu snadno dostat do močové trubice.

Abyste snížili toto riziko, vyčurejte se těsně před sexem a po něm. Cílem je vypláchnout bakterie, které mohou způsobit infekci v močových cestách.

Je také dobré si před sexem jemně umýt genitálie (vždy to není samozřejmě možné, to je jasné). To může pomoci udržet tuto oblast čistou a snížit pravděpodobnost šíření bakterií do vaší močové trubice.

5. Vyhněte se vonným a parfemovaným výrobkům

Vagina ženy přirozeně obsahuje více než 50 různých mikrobů, z nichž mnohé jsou typem bakterií zvaných Lactobacilli. Tyto bakterie pomáhají udržovat vagínu zdravou a vyrovnanou hladinu pH.

Navoněné dámské produkty mohou tuto rovnováhu narušit, což umožní přemnožení škodlivých bakterií. To může mít za následek infekce močových cest, bakteriální vaginózu a kvasinkové infekce.

Vyvarujte se používání produktů, jako jsou:

  • vonné vložky nebo tampony
  • vonné prací prášky
  • deodorační spreje v této intimní oblasti

Vonné koupelové oleje, mýdla a bublinkové koupele mohou také dráždit genitální oblast a způsobit nerovnováhu vaginálních bakterií. Tak na to pamatujte.

6. Zkoumejte možnosti antikoncepce

Některé typy antikoncepce mohou podporovat přemnožení škodlivých bakterií. Tak například tyto:

  • pesar
  • kondomy
  • spermicidy
  • spermicidní kondomy

Pokud si myslíte, že vaše antikoncepce způsobuje infekci močových cest, promluvte si se svým lékařem. Může vás provést různými možnostmi a pomůže vám najít alternativní metodu, která je pro vás tou pravou.

7. Berte probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou podpořit dobré střevní bakterie. Mohou také pomoci podpořit růst dobrých bakterií v močových cestách. To by vás mohlo ochránit před vznikem infekce.

Sponzorováno

Laktobacily jsou obecně spojovány s méně častými infekcemi močových cest. Existuje hned několik způsobů, jak můžete užívat probiotika ke zlepšení zdraví svých močových cest, například tyto:

  • můžete jíst fermentovaná jídla, jako je jogurt, kefír, kysané zelí nebo tempeh
  • užívání probiotických doplňků
  • pomocí probiotických čípků

8. Zkuste i antibiotika (po domluvě s lékařem)

Pokud máte infekce močových cest, které nereagují dobře na léčbu nebo se stále vracejí, může vám lékař doporučit malou denní dávku perorálních antibiotik. To může pomoci zabránit infekcím močových cest kontrolou škodlivých bakterií.

Pravděpodobně budete muset užívat antibiotika po sexu nebo když poprvé zaznamenáte příznaky infekce v močových cestách. Nevýhodou však je, že dlouhodobé používání antibiotik může vést k rezistenci na antibiotika.

Váš lékař může určit, zda je to pro vás ta správná metoda prevence.

9. Konzumujte brusinky

Brusinky jsou tradičním domácím léčebným prostředkem k prevenci infekcí močových cest. Bobule brusinek obsahuje sloučeniny zvané proanthokyanidiny, které mohou zabránit tomu, aby se E.coli přichytila ​​ke tkáním v močovém traktu.

Předpokládá se také, že vitamín C v brusinkách může zvýšit kyselost moči, což by mohlo omezit přemnožení špatných bakterií.

Vědecký výzkum ale ukazuje mírně protichůdné výsledky. Některé studie zjistily, že brusinkový extrakt snižuje frekvenci infekcí močových cest, zatímco jiné nenašly stejný účinek.

Ačkoli není jasné, zda brusinky mohou zabránit těmto infekcím, je to možnost prevence s velmi nízkým (žádným) rizikem. Pokud byste chtěli konzumovat brusinky je to ok, ale pokud jde o brusinkové šťávy, vždy si vybírejte ty neslazené, čisté brusinkové šťávy. Můžete jíst čerstvé nebo mražené brusinky. Obojí je v pohodě.

Prevence zánětu močových cest u starších dospělých

Starší dospělí jsou také vystaveni vyššímu riziku vzniku zánětu močových cest. To je často způsobeno:

  • změnami imunitních funkcí souvisejících s věkem
  • inkontinencí močového měchýře nebo střev
  • použitím katétru
  • kognitivními poruchami
  • menopauzou

Kromě výše uvedených preventivních metod může estrogenová substituční terapie pomoci předcházet infekcím močových cest u starších žen. Menopauza snižuje hladinu estrogenu, což může narušit bakteriální rovnováhu v pochvě. Léčba estrogenem, jako vaginální krém třeba, může pomoci obnovit tuto rovnováhu.

Prevence zánětu močových cest u kojenců a dětí

Infekce a záněty močových cest netrápí pouze dospělou populaci. Mohou je samozřejmě mít i děti a kojenci. Infekce močového měchýře a ledvin jsou nejčastějšími typy takovýchto infekcí u dětí, zejména pak u dívek.

Pěstování následujících návyků může pomoci zabránit infekcím močových cest u dětí:

  • čůrání každé 2 až 3 hodiny
  • úplné vyprázdnění močového měchýře
  • věnovat dostatečný čas čůrání
  • naučit dívky otírat se po močení zepředu dozadu
  • vyhýbat se těsnému spodnímu prádlu nebo oblečení
  • vyhýbat se bublinkovým koupelím
  • zůstat hydratovaní – aby děti hodně a dobře pily

A jak jste na tom s prevencí proti infekcím močových cest vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak jsem se zbavila chronických zánětů močových cest

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva