Obsah článku
Tento stav může vést k nahromadění plaku buď v:
- Koronární tepně, která přivádí krev do vašeho srdce.
- Periferní tepně, která přivádí krev do vašich končetin a mozku.
Dá se srdečním onemocněním předejít?
Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí v Evropě.
Hromadění plaku může vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici – kardiologové však říkají, že existují kroky, které můžete podniknout k prevenci srdečních onemocnění. Jiným kardiovaskulárním onemocněním – problémovému srdečnímu rytmu a problémům se srdeční chlopní nebo srdečním selháním – nemusí být možné tak snadno předejít.
Dodržováním zdravé stravy, pravidelným cvičením, nekouřením a pravidelnými prohlídkami můžete využít tu nejlepší preventivní péči o své srdce.
4 způsoby, jak snížit riziko srdečních onemocnění
V rámci prevence srdečních chorob lékaři (kardiologové) doporučují pěstovat zdravé návyky v těchto čtyřech oblastech.
Dodržujte zdravou stravu
Středomořská strava je i nadále hitem a doporučením ze světa zdraví srdce. O co jde? Znamená to konzumaci potravin, které se tradičně konzumují v zemích sousedících se Středozemním mořem. To znamená dietu nabitou:
- Ovocem
- Zeleninou
- Celozrnnými potravinami
- Zdravými tuky, jako je olivový olej
Studie New England Journal of Medicine z roku 2018 ukázala, že tento způsob stravování přesahuje zlepšení vašeho cholesterolu a krevního tlaku. Snižuje také riziko mrtvice a srdečního infarktu.
Jiné diety, jako je celozrnný jídelníček, rostlinný stravovací styl, mohou také snížit vaše riziko. Ale méně údajů naznačuje, že jsou užitečné při snižování rizika mrtvice a infarktu. Zdravá strava pro srdce musí být také dlouhodobě udržitelná. Myslete na více než 30 let do budoucnosti. Nepomůže držet se restriktivní diety a pak se za dva roky později vrátit k nezdravému jídlu.
Cvičte pravidelně
Srdce je sval, který potřebuje cvičení. Získání tepové frekvence v aerobní tréninkové zóně zachovává funkci pumpování srdce neboli systolickou funkci. Ale co je důležitější, pravidelná fyzická aktivita může vést ke snížení krevního tlaku a stabilitě hmotnosti.
Kardiologové doporučují každý týden alespoň 150 minut středně intenzivního cvičení. Střední intenzita znamená, že můžete konverzovat i v akci – počítá se tedy i rychlá chůze nebo lehké běhání.
A jakmile si z aerobní fyzické aktivity uděláte návyk, začněte přidávat odporový trénink s použitím lehkých vah nebo pásů. Cvičení dvakrát až pětkrát týdně může pomoci odvrátit srdeční onemocnění.
Nezoufejte, pokud vám nabitý pracovní den brání v dosažení vašich fitness cílů. Výzkum naznačuje, že jde spíše o množství než o časový rámec. Takzvaný víkendový kardio válečník má podobný kardiovaskulární přínos jako jedinci, kteří cvičí pětkrát týdně.
Přestaňte kouřit
Kouření je hlavní příčinou aterosklerózy (kdy se vaše tepny ztvrdnou a zúží kvůli cholesterolovému plaku a vápníku). Může také zvýšit vaše riziko srdečního infarktu. Ale nikdy není pozdě skončit. Výhody můžete zažít už během pár měsíců po skončení s kouřením.
Váš lékař vám může pomoci rozhodnout, která metoda odvykání kouření bude pro vás nejlepší. Ukončení nebo vyvarování se tohoto zlozvyku je absolutní nutností pro ochranu vašeho srdce.
Absolvujte pravidelné zdravotní prohlídky
Nejsou to jen faktory životního stylu, které ovlivňují riziko srdečních onemocnění. Genetika také může naklonit misku vah ve váš prospěch (nebo naopak). Například, pokud upravíte svůj životní styl a budete aktivní a přísní v tom, co jíte, můžete snížit špatný cholesterol asi o 25 % až 30 %. Ale zbytek je dán geneticky. A nemůžeme zvrátit rizikové faktory, jako je genetika, rodinná anamnéza a stárnutí. V určitém okamžiku možná budete muset užívat léky k prevenci srdečních onemocnění.
Abyste si udrželi přehled o faktorech srdečních chorob, které nemůžete změnit, mluvte pravidelně se svým lékařem. Můžete také těžit z léků snižujících hladinu cholesterolu nazývaných statiny, které mohou snížit riziko mrtvice a srdečního infarktu.
Sponzorováno
Kardiologové také doporučují následující screeningy, abyste měli přehled o svém zdraví srdce:
Kontroly krevního tlaku: Pokud je váš krevní tlak 120/80, můžete si jej nechat kontrolovat ročně. Pokud ne, nechte si jej zkontrolovat při pravidelných návštěvách u lékaře. Neuškodí ani sledování krevního tlaku doma.
Cholesterol: Pokud jsou vaše hladiny dobré, můžete si každých 4 až 6 let nechat udělat profil lipoproteinů nalačno, abyste změřili celkový, HDL (dobrý) a LDL (špatný) cholesterol. Pokud máte zvýšené riziko srdečních onemocnění a mrtvice, bude to muset být prováděno častěji.
Obvod pasu: To lze provést podle potřeby, aby se pomohlo vyhodnotit kardiovaskulární riziko, pokud je váš BMI vyšší nebo roven 25 kg/m2.
Test glukózy v krvi: Lékaři doporučují testování na prediabetes a riziko budoucího diabetu začínající ve věku 45 let. Pokud je riziko nízké, lze testování opakovat v tříletých intervalech. Pokud žijete s prediabetem, měli byste být testováni na diabetes 2. typu každý jeden nebo dva roky.
Další strategie, které pomáhají předcházet srdečním onemocněním
Zde je několik dalších věcí, které můžete udělat pro ochranu svého srdce:
Udržujte si zdravou váhu
Index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30 vás vystavuje riziku rozvoje srdečních onemocnění. Důležitá je také distribuce tělesného tuku. Zvláště pak tuk kolem břišních orgánů (centrální obezita) zvyšuje vaše riziko. Tyto tukové buňky mohou vést k budoucím kardiovaskulárním onemocněním a problémům, jako je vysoký krevní tlak a hladina cukru v krvi.
Jak vaše hmotnost stoupá, váš krevní tlak stoupá. Nadváha může také více zatěžovat vaše srdce, vést k poškození krevních cév a dalším zdravotním problémům. Hubnutí, dokonce i pouhých pár kilo, může pomoci zvládnout nebo předcházet vysokému krevnímu tlaku.
Krevní tlak a cholesterol
Příliš mnoho LDL (lipoproteinu s nízkou hustotou) cholesterolu může způsobit hromadění plaku ve vašich tepnách, což omezuje tok krve do vašeho srdce nebo mozku. Hypertenze (vysoký krevní tlak) také zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Říká se tomu tichý zabiják, protože mnoho lidí neví, že ho mají.
I když se zdá, že tyto podmínky spolu souvisí, mohou. Je třeba je zvládnout, protože pokud vaše tepny ztvrdnou a zúží kvůli cholesterolovému plaku a vápníku (ateroskleróza), srdce musí pracovat ještě tvrději, aby jimi pumpovalo krev. To zvyšuje váš krevní tlak. Pomoci může dieta, cvičení, nekouření a užívání předepsaných léků.
Omezte alkohol
Pití příliš velkého množství alkoholu zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Pokud si dáte tři nebo více drinků v jednom dni, váš krevní tlak bude následující den vyšší. Takže pro ženy je nejlepší vypít maximálně jeden drink denně a muži maximálně dva. Ale spíše méně.
Pití alkoholu může některé stavy ještě zhoršit. Mezi tyto podmínky patří diabetes, vysoký krevní tlak, srdeční selhání, kardiomyopatie.
Nedávná studie také zjistila, že malé množství alkoholu může zvýšit riziko fibrilace síní, což je nejčastější nepravidelný srdeční tep. Zatímco někteří lidé žijí s fibrilací síní roky bez problémů, jiným může způsobit potíže. To zahrnuje zvýšené riziko mrtvice, srdečního selhání, krevních sraženin a srdečního selhání.
Snižte stres
Chronický stres může ve vašem těle spustit řetězovou reakci. Když jste neustále ve stresu, váš krevní tlak může být vyšší a to vás může vystavit většímu riziku srdečního infarktu nebo mrtvice. Pokud jste hodně vystresovaní, promluvte si s odborníkem na duševní zdraví nebo prozkoumejte aktivity, které vám mohou pomoci relaxovat.
Kontrolujte diabetes
Ujištění, že diabetes je dobře kontrolován, pomáhá předcházet hromadění plaku a ateroskleróze (kdy plak ucpává vaše tepny). Hromadění plaku omezuje průtok krve do vašeho srdce a dalších orgánů, což může vést k infarktu nebo mrtvici.
Dobře spěte
Nedostatek spánku (alespoň sedm hodin) může vést k vyššímu krevnímu tlaku. A pokud trpíte nespavostí, může to také vést k vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním. Pokud máte problémy se spánkem, zkuste si naplánovat pravidelný volný, klidný čas před spaním a ujistěte se, že během dne děláte nějakou fyzickou aktivitu. Vyhněte se cvičení před spaním, nejezte potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru nebo nepijte alkohol před spaním.
Sponzorováno
Tak a je to, to jsou hlavní tipy, které jsou i prevencí před problémy se srdcem. Co pro zdravé srdce děláte vy?
Studie a zdroje článku
- Primary prevention of cardiovascular disease: A review of contemporary guidance and literature Autor: Jack Stewart
- Zdroj fotografie: ovju@yandex.ru / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články