Sponzorováno

Prevence inkontinence – jak na to a co můžeme ovlivnit? 4.75/5 (12)

Na vzniku a rozvoji močové inkontinence se podílí řada rizikových faktorů. Některé z nich nejsou ovlivnitelné, například genetická predispozice, věk, pohlaví, poruchy mobility, onemocnění dolních močových cest či metabolické poruchy. Jiné faktory jsou však ovlivnitelné. Můžeme s nimi něco dělat.

A na ty se v dnešním článku zaměříme. Jak tedy předcházet inkontinenci? Existuje vůbec nějaká prevence inkontinence? Ano, určitě. Mnoho věcí udělat můžeme.

1. Pijte dostatek tekutin

Někteří lidé mají pocit (a možná i logicky), že k odstranění inkontinence by měli omezit pravidelný pitný režim. Opak je však pravdou.

Jediným výsledkem snížení příjmu tekutin totiž bývá vyšší koncentrace moči, která jen více dráždí močový měchýř. Důležitý je proto příjem dostatečného množství tekutin a je třeba si dávat pozor na dehydrataci. Je třeba pít i tehdy, když člověk nepociťuje aktivní žízeň. Za den by měl člověk vypít celkem dva litry tekutin, tedy 6 až 8 sklenic vody, a v případě veder ještě více.

2. Dbejte na správnou životosprávu

Jedním z klíčových rizikových faktorů, který ovlivňuje vznik inkontinence, je životospráva. Lidé s nadváhou či obezitou trpí více inkontinencí než zbytek populace. Podle vědeckých studií se stresová inkontinence u obézních žen vyskytuje 4,2krát častěji a urgentní inkontinence o 2,2krát častěji než u žen s normální hmotností.

Je také prokázáno, že pokud člověk s nadváhou dokáže snížit svoji hmotnost o 5 až 10 procent, počet inkontinenčních epizod se sníží minimálně o 70 procent. Důležitá je také skladba stravy. Ke snižování rizika inkontinence pomáhá příjem zvýšeného množství vlákniny. Tu obsahují celozrnné potraviny (např. hnědá rýže, celozrnné těstoviny), celozrnné obiloviny (např. čočka, fazole), ovoce a zelenina. Ideálem je příjem 30 až 60 gramů vlákniny denně. Na to se zaměřte.

3. Určitě nekuřte

Kouření vyvolává chronický kašel. Ten oslabuje pánevní dno a přispívá ke vzniku močové inkontinence. U žen, které kouří, se inkontinence vyskytuje 2,3krát častěji než u žen nekuřaček. Norská studie na vzorku téměř 28 tisíc žen zjistila, že ty ženy, které kouřily více než dvacet cigaret denně, měly statisticky vysoké riziko močové inkontinence.

Proto je v rámci prevence vhodné přestat kouřit úplně.

4. Vyhněte se stresu a psychickým problémům

Je jednoznačně prokázané propojení mezi inkontinencí a psychickými poruchami, zejména depresí a sebepoškozováním. Čím horší je inkontinence, tím větší je riziko deprese, zvláště mezi ženami.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) bude deprese do roku 2020 druhou nejčastější příčinou invalidity pro všechny věkové kategorie, stejně pro muže i ženy. Předpokládá se, že následkem této situace bude i zvýšený počet lidí s inkontinencí.

Jedním ze spouštěčů je také stres. A hlavně chronický stres. Při jakýchkoli náznacích problémů je proto dobré konzultovat v prvním kroku psychologa, případně i psychiatra.

5. S kávou a alkoholem velmi, velmi opatrně

Inkontinenci ovlivňuje také složení přijímaných tekutin. Vyvarovat bychom se měli zejména vysoké konzumace kofeinu, alkoholu, ale také sycených nápojů. Právě tyto typy tekutin totiž způsobují podráždění močového měchýře.

Naopak, tekutiny, jejichž příjem můžete zvyšovat, jsou ovocné šťávy, čaje, nesycené vody, slabé kávy, mléko a polévky. A samozřejmě čistá voda.

Dobrá hydratace se odrazí na barvě moči. Tmavě zbarvená moč je znakem nedostatku tekutin.

6. Na toaletu choďte pravidelně

Správné hygienické a toaletní návyky pomáhají předcházet nejen močové inkontinenci, ale také dalším onemocněním. Základním pravidlem je močení pouze tehdy, když má člověk plný močový měchýř.

Sponzorováno

Moč by se měla nechat proudit samovolně, vlastní rychlostí, tedy bez použití pánevního dna k vytlačení moči. Při návštěvě toalety je také důležitá pravidelnost, aby se celkově upravilo vyprazdňování včetně stolice.

K vyprázdnění je třeba udržovat dostatečný časový horizont, tedy klidový režim a dohlížet na správné držení těla: lokty by měly být opřeny o kolena a nohy by ideálně měly být na židličce.

7. Buďte obezřetní při nadměrné fyzické námaze

Kontinuální námaha, například při sportech jako gymnastika, kulturistika, basketbal či bojové sporty, je rovněž považována za rizikový faktor pro vznik inkontinence.

Spouštěčem může být i nadměrná fyzická námaha při práci, například vlivem zvedání těžkých předmětů. Prokázán je i zvýšený výskyt inkontinence mezi profesemi jako učitelka nebo voják z povolání, jelikož u těchto povolání není často možné dodržovat pravidelné toaletní návyky.

8. Buďte aktivní, ale v rozumné míře

Pravidelná, ale nepříliš náročná aktivita přispívá k prevenci zácpy, a tím pádem i močové inkontinence. Kromě posilování svalstva pánevního dna je vhodná také chůze, ideálně alespoň 30 minut denně. Vhodné jsou také aktivity jako jóga nebo plavání. Důležité je, aby aktivity byly přiměřené a ne příliš zatěžující.

9. Cvičte doma i venku – třeba, když čekáte na autobus

Pravidelné cvičení a posilování svalů pánevního dna sestává z jednoduchých cviků, které každý zvládne i doma nebo kdekoli se právě nachází.

Základem je umět zatnout svaly pánevního dna. Které to jsou, to nejlepší zjistíte, když se na toaletě pokusíte zastavit proud moči. Svaly, které přitom zapojíte, jsou přesně ty, na které je třeba se zaměřit. Nejprve svaly zatněte a vydržte tak zhruba dvě vteřiny. Při jejich stažení byste měli cítit mírný pohyb směrem do břicha. Čas postupně prodlužujte na deset sekund a stejnou dobu vždy odpočívejte mezi jednotlivými cviky. Cvik opakujte vždy desetkrát až dvanáctkrát. Vedle těchto cviků zkoušejte zatínat svaly i ve chvílích jako je smích, kašel nebo zvedání těžších věcí.

Díky takovým cvičením nejen posílíte svaly, ale získáte také jejich stabilitu a lepší držení těla. Bonusem je také zlepšení kvality sexuálního života, na který mají tyto cviky prokázán vliv. Opravdu ano, jsou na to studie.

10. Trápí vás akutní či chronické onemocnění? Musíte zahájit terapii včas

Vznik inkontinence podněcují časté a opakované infekce močových cest. Pokud se tyto infekce neléčí včas, dochází k podráždění sliznice močových cest a následně ke vzniku inkontinence.

Sponzorováno

Inkontinenci podněcují také chronická onemocnění jako cukrovka či astma. Důležité je začít tato onemocnění léčit včas. Právě pozdě kompenzovaná onemocnění totiž mohou vést ke vzniku močových infekcí a následné inkontinenci.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva