Sponzorováno

Prehypertenze – co to je – příčiny, příznaky a léčba 4.79/5 (14)

  • Prehypertenze je zdravotní stav, který označuje předstupeň k vysokému krevnímu tlaku, který se nazývá hypertenze.
  • Prehypertenze je charakterizována mírně zvýšeným krevním tlakem, který se pohybuje nad normálními hodnotami, ale není ještě dostatečně vysoký na to, aby byl klasifikován jako plnohodnotná hypertenze.
  • Krevní tlak se obvykle měří dvěma čísly, systolickým (vyšším) a diastolickým (nižším) tlakem. Normální krevní tlak je obvykle definován jako 120/80 mm Hg (milimetr živého rtuti). V případě prehypertenze se systolický tlak pohybuje mezi 120 a 139 mm Hg a diastolický tlak mezi 80 a 89 mm Hg. Tyto hodnoty ukazují mírné zvýšení tlaku, které by mělo být monitorováno a mohlo by být rizikové pro vývoj vysokého krevního tlaku, pokud není řádně kontrolováno.
  • Prehypertenze by neměla být zanedbávána, a měla by být řádně sledována lékařem. Změny v životním stylu, jako je zdravá strava, cvičení a snížení stresu, mohou pomoci snížit riziko vývoje plnohodnotné hypertenze. Lékař může také doporučit léčbu nebo léky, pokud je to nezbytné, aby se udržel krevní tlak na bezpečné úrovni a zabránilo se komplikacím spojeným s vysokým krevním tlakem, jako jsou srdeční choroby, cévní mozkové příhody a onemocnění ledvin.
  • Je důležité konzultovat se svým lékařem, pokud máte obavy týkající se svého krevního tlaku nebo pokud vám byla diagnostikována prehypertenze.

Prehypertenze je termín používaný pro označení zvýšeného krevního tlaku, který se nachází v rozmezí mezi normálním krevním tlakem a vysokým krevním tlakem (hypertenze).

Prehypertenze je termín používaný pro označení zvýšeného krevního tlaku, který se nachází v rozmezí mezi normálním krevním tlakem a vysokým krevním tlakem (hypertenze).

Prehypertenze je stav, kdy systolický krevní tlak člověka je 120–139 milimetrů rtuti (Hg mm) a jeho diastolický krevní tlak je 85–89 mm Hg. Krevní tlak je vyšší, ale ještě není klasifikován jako vysoký krevní tlak. Může to být časný příznak hypertenze.

Vysoký krevní tlak je bohužel dnes hodně běžný stav, který postihuje téměř polovinu Evropanů. Prehypertenze neboli zvýšený krevní tlak znamená, že u jedince je pravděpodobnější, že se u něj vyvine hypertenze. To ho později v životě může vystavit zvýšenému riziku život ohrožujících stavů, jako je srdeční infarkt a mrtvice.

Přečtěte si více, abyste se dozvěděli o prehypertenzi, jejích příčinách, léčbě a výhledu.

Co je prehypertenze?

Prehypertenze znamená, že krevní tlak jednotlivce je zvýšený, ale není dostatečně vysoký, aby byl považován za vysoký krevní tlak. V současnosti je to však již zastaralý termín.

Ačkoli byla dříve prehypertenze klinickou diagnózou, dnes se již tento termín moc nepoužívá.

Spíše se dnes používají tyto termíny:

Kategorie Systolický krevní tlak Diastolický krevní tlak
Normální <120 mm Hg <80 mm Hg
Zvýšený tlak 120–129 mm Hg <80 mm Hg
Hypertenze 1. fáze 130–139 mm Hg 80–89 mm Hg
Hypertenze 2. fáze ≥140 mm Hg ≥90 mm Hg

 

Předchozí směrnice definovaly prehypertenzi jako systolický krevní tlak 120–139 milimetrů rtuti (Hg mm) a Diastolický krevní tlak 85–89 mm Hg. Dnes se tomu říká spíše zvýšený tlak.

Hypertenze je vysoký krevní tlak. Prehypertenze je stav před hypertenzí, kdy máte vysoké riziko rozvoje plně rozvinutého vysokého krevního tlaku, pokud nepodniknete kroky ke zlepšení svého zdraví.

Prehypertenze vs. hypertenze

Prehypertenze je tedy zvýšený krevní tlak. Krevní tlak člověka s prehypertenzí bude vyšší než normálně. Nebude však dostatečně vysoký, aby mohla být považována za hypertenzi.

Ačkoli zvýšený krevní tlak není totéž jako diagnóza vysokého krevního tlaku, může mít nepříznivé zdravotní účinky. Zvýšený krevní tlak zvyšuje pravděpodobnost, že se u člověka v budoucnu vyvine vysoký krevní tlak. Aby se tomu zabránilo, měli by jednotlivci podniknout kroky ke kontrole svého krevního tlaku. Mohou vyzkoušet změny životního stylu, jako je zvýšení fyzické aktivity, jíst zdravou stravu a vyvarovat se kouření.

Pokud má osoba hypertenzi 1. stupně, může lékař doporučit další změny. Může také předepisovat léky na krevní tlak v závislosti na riziku aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění (ASCVD), což je onemocnění zahrnující srdeční infarkt a mrtvici.

Sponzorováno

Lékař pravděpodobně předepíše léky spolu se změnami životního stylu lidem s hypertenzí 2. stupně.

TIP: Přečtěte si více o tom, jak změny životního stylu mohou snížit krevní tlak.

Příčiny prehypertenze

Krevní tlak přirozeně stoupá s věkem, takže jak lidé stárnou, je tak pravděpodobnější, že se u nich vyvine zvýšený krevní tlak.

Mezi další faktory, které mohou způsobit zvýšený krevní tlak, patří:

  • stres
  • kouření
  • nižší úrovně fyzické aktivity
  • obezita
  • cukrovka

Příznaky prehypertenze

Obvykle nejsou při prehypertenzi žádné příznaky. Jednotlivec nemusí ani vědět, že má tento stav, dokud nenavštíví lékaře při zdravotní prohlídce.

Pokud však jedinec trpí hypertenzní krizí, kdy je jeho krevní tlak 180/120 mm Hg nebo vyšší, může pociťovat bolesti hlavy a krvácení z nosu. Hypertenzní krize je lékařská pohotovost a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Různé příznaky mohou potenciálně souviset s vysokým krevním tlakem, třeba tyto:

  • krvavé skvrny v očích
  • zčervenání obličeje
  • závrať

Rizikové faktory prehypertenze

Lidé s rodinnou anamnézou vysokého krevního tlaku mají větší pravděpodobnost, že se u nich tento stav vyvine. Navíc ti, kteří v minulosti kouřili nebo užívali drogy, mají zvýšené riziko rozvoje vysokého krevního tlaku.

Jedinci s nadváhou a obézní s BMI vyšším než 25 mohou mít také vyšší pravděpodobnost prehypertenze nebo hypertenze. Nadváha však neznamená, že člověk bude mít vysoký krevní tlak. Lidé, kteří mají střední nebo nízkou hmotnost, mohou také mít zvýšený krevní tlak.

Léčba prehypertenze

Lékaři nepovažují prehypertenzi za diagnostikovatelný stav, a proto neexistuje žádná standardní léčba. Včasné odhalení však může u jedince zabránit rozvoji hypertenze a souvisejících rizik.

Jedinci s prehypertenzí mohou vyžadovat zejména úpravy životního stylu, např. tyto:

  • měli by jíst zdravou stravu
  • zvýšení fyzické aktivity
  • snižování stresu
  • přestat kouřit
  • omezení příjmu alkoholu
  • udržení normální hmotnosti pro jejich věk

V závislosti na pokroku jednotlivce pomocí úprav životního stylu mohou lékaři zvážit použití dalších léčebných postupů, jako jsou léky.

Výhled pacientů s prehypertenzí

Pokud jedinec dodržuje doporučení lékaře týkající se úprav zdravého životního stylu a případně léků, měl by být schopen kontrolovat svůj zvýšený krevní tlak. To snižuje pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku a souvisejících kardiovaskulárních zdravotních rizik.

Podle studie z roku 2015 mají lidé s prehypertenzí 2–3krát vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze než lidé s normálním krevním tlakem. Proto je nezbytné včasné a účinné kroky ke snížení krevního tlaku.

Souhrn

Prehypertenze je dnes již celkem zastaralý termín, který označuje hladiny krevního tlaku, které jsou jemně nad normálem. Lékaři to nyní označují jako zvýšený krevní tlak nebo hypertenzi 1 stupně.

Jedinec s prehypertenzí nemusí mít žádné příznaky a nemusí o svém stavu vědět, dokud nenavštíví lékaře. Tito lidé mohou snížit svůj krevní tlak změnami životního stylu, jako je přestat kouřit, omezit příjem alkoholu, zvýšit cvičení a jíst zdravou stravu.

Sponzorováno

A co vy? Jak často si krevní tlak měříte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o krevním tlaku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva