Sponzorováno

Dlouhé sezení u počítače? Zaděláváte si na tyto zdravotní problémy 4.86/5 (7)

Dlouhodobá práce na počítači fakt není úplně zdravá záležitost.

Dlouhodobá práce na počítači fakt není úplně zdravá záležitost.

Technologie se staly nedílnou součástí našich životů a staly se nutností téměř v každém pracovním oboru. Samozřejmě nám to v některých ohledech usnadňuje život a možná i zlevňuje, ale z jiného pohledu to může to být i docela frustrující.

Vyžaduje vaše povolání, abyste trávili delší dobu u počítače? Řekněme více než 4 hodiny denně? Pokud ano, můžete být vystaveni zvýšenému riziku vzniku určitých zdravotních problémů.

V tomto článku se podíváme na 11 zdravotních problémů a nemocí, které se mohou objevit při dlouhodobém používání počítače.

1. Problémy pohybového aparátu

  • To znamená negativní vliv na oblasti vašeho těla, jako jsou záda, krk, hrudník, paže, ramena a chodidla.
  • Časté jsou bolestivé svaly a stížnosti na únavu svalů.
  • V pažích a rukou se může objevit necitlivost.
  • Tyto potíže mohou nastat, protože poloha, kterou zaujímáte při používání počítače, je s největší pravděpodobností nesprávná.
  • Možná zjistíte, že sedíte na nepohodlné židli nebo že máte pracovní stanici, která není ergonomicky vhodná pro vaše tělo.

Jak řešit?

  • Určet správnou výšku stolu i židle tak, aby obrazovka počítače byla v úrovni očí nebo o něco níže.
  • Saďte se s rovnými zády, nohy v úhlu 90 stupňů k podlaze a chodidla spočívající na podlaze.
  • VŽDY si dělejte malé přestávky v práci na počítači, abyste si protáhli svaly, rozproudili krev a nechali odpočinout oči.

Přečtěte si článek o tom, jak správně sedět u počítače.

2. Problémy se zrakem

Jak asi víte, počítače nám do očí sítí svými jasnými světly, odlesky a blikajícími obrazy – to namáhá vaše oči. No a také to, že neustále zaostřujete oči na obrazovku a nemrkáte, to může způsobit vysušení vašich očí.

Jak to řešit?

  • Ujistěte se, že jste upravili jas obrazovky počítače, aby vaše oči nebyly tak namáhané. Pokud například sedíte v temné místnosti a obrazovka vašeho počítače bude s největší pravděpodobností velmi jasná, to způsobí namáhání vašich očí – takže abyste si ušetřili oči, měli byste snížit jas monitoru.
  • Nakloňte obrazovku, abyste snížili odlesky.
  • Udržujte správnou vzdálenost očí od obrazovky a nezapomeňte mrkat.

Častým problémem je třeba takový syndrom počítačového vidění. Computer Vision Syndrome (CVS) neboli syndrom počítačového vidění (také známý v ČR pod názvem „Syndrom z opakovaného přetížení očí“ nebo „syndrom unaveného oka“) je dočasný stav zraku, který vzniká jako důsledek dlouhodobého namáhání očí při práci na počítači. Syndrom počítačového vidění je tedy označení pro celý soubor očních potíží postihujících osoby, které tráví hodně času u monitoru počítače, tabletu či chytrého telefonu. Mezi tyto potíže patří mimo jiné pálení očí, rozostřený zrak a splývání písmen. Dalšími příznaky bývá zarudnutí očí, otok víček, pocit písku v očích, slzení, bolest očí, nad očima i celé hlavy, někdy také dvojité vidění a celková únava. Často se vyskytují i doprovodné příznaky v oblasti pohybového aparátu, jako je ztuhlost šíje a bolesti zad.

3. Opakovaná stresová zranění ze stále stejných pohybů

Můžete si všimnout bolesti v krku, ramenou nebo opravdu kdekoli od ramen po prsty – může to být bolest související s opakovaným používáním svalů. Používání počítače může způsobit, že budete používat svaly stále tejným způsobem, což později může způsobit zvýšenou ztuhlost svalů, bolest nebo otoky v kterékoli z těchto oblastí.

Jedním z nejčastějších stavů souvisejících s opakovaným používáním svalů při používání počítače je syndrom karpálního tunelu.

Jak to řešit?

  • Umístěte myš na místo vedle klávesnice, což bude vyžadovat, abyste při manipulaci s ní hýbali celou paží, nikoli jen kroucením zápěstí.
  • Pište na klávesnici jemně (zbytečně nebouchejte do kláves), abyste snížili namáhání každého z vašich prstů.
  • Při psaní mějte ohebná, pružná zápěstí; vyvarujte se jejich upevnění v určité poloze; pokud je udržíte ve volné poloze, vyhnete se opakovanému namáhavému stresu.
  • Uvolněte ruce a zkuste se párkrát protáhnout, když zrovna nepíšete nebo nepoužíváte myš.

4. Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou celkem běžné a mohou se objevit v důsledku zvýšeného svalového napětí nebo bolesti v krku. Jakékoli problémy se zrakem nebo pokračující namáhání očí může také způsobit bolesti hlavy.

Jak to řešit?

  • Navštěvujte očního lékaře a podstupujte pravidelné oční prohlídky, abyste mohli pracovat na nápravě jakýchkoli problémů se zrakem.
  • Dělejte si pravidelné přestávky od práce na počítači.
  • Zkuste počítačové brýle proti modrému světlu.
  • Cvičte, když nepracujete na počítači. Ideální je třeba jóga, plavání a kardio cvičení.

5. Obezita

Dlouhodobé používání počítačů může vést k celkovému sedavému životnímu stylu, kde váš život postrádá dostatečnou fyzickou aktivitu a/nebo cvičení. U dětí je dlouhodobé používání počítače nebo elektroniky obecně hlavním faktorem přispívajícím k obezitě.

Jak to řešit?

  • Nastavte časové limity pro své děti, když používají elektroniku.
  • Podporujte venkovní hry nebo určité koníčky, které vám mohou zkrátit čas strávený používáním elektroniky, abyste mohli vést aktivnější životní styl.
  • Pokud jde o dospělé, pokud vaše povolání vyžaduje používání počítače až 8 hodin denně, neměli byste počítač znovu používat, když se vrátíte domů. Měli byste si dát od počítače pauzu a pokusit se dělat nějaké cvičení, dokud se nevrátíte do práce.

6. Stresové poruchy

Moderní technologie ovlivňují naše chování a emoce. Dlouhodobé používání počítačů může být doprovázeno špatným zdravím a zvýšeným tlakem, který je na vás vyvíjen v pracovním prostředí, což může ve finále vést ke stresu.

Čím déle váš stres trvá a není léčen, tím větší je vaše šance, že budete mít závažnější zdravotní problémy. Stres může vést ke snížení rozsahu pozornosti, nedostatku koncentrace, závratím a snadnému vyhoření.

Jak to řešit?

Sponzorováno

  • Podporujte své vlastní zdraví a předcházejte budoucím zdravotním stavům nebo zhoršení těch, které již máte, hledáním možností léčby jakéhokoli stresu, který vás může potkat.
  • Vyzkoušejte různé věci – od jógy, přes přírodní léky až po léky předepsané lékařem, abyste bojovali proti stresu.
  • Cvičte, to je obecně na stres super.
  • Zkuste procházky v lese, to je také skvělé.

7. Zranění a bolesti kvůli práci na notebooku

Notebooky jsou určeny pro krátkodobé používání pro ty, kteří nemají přístup ke stolnímu počítači. V dnešní době se ale lidé celkem často rozhodují používat notebooky místo stolního počítače častěji, kvůli pohodlí (i já teď vlastně píši článek na notebooku).

Problém u notebooků je v tomto: obrazovka a klávesnice jsou velmi blízko u sebe a ve skutečnosti neexistuje správný způsob, jak používat notebook, protože pokud umístíte obrazovku do správné výšky pro záda a krk, budete muset zvednout ruce. A ramena pak jsou příliš vysoko na to, aby je bylo možné zdravě a pohodlně psát.

Jak to řešit?

  • Používejte stolní počítač, který je pro vás ergonomicky správně nastaven, co nejčastěji; používejte notebook pouze občas.
  • Používejte samostatné vybavení notebooku, jako je bezdrátová myš nebo bezdrátová klávesnice nebo stojan na notebook.
  • Jako vždy dělejte časté přestávky.
  • Pořiďte si ergonomickou židli.

8. Problémy se spánkem

Umělé osvětlení, které vychází z počítačových obrazovek, může ve skutečnosti oklamat váš mozek a potlačit jeho uvolňování melatoninu – látky, která napomáhá vašemu spánku. Tělo si prostě kvůli světlu z obrazovky myslí, že je den a nechce se mu spát. Nespustí se procesy, které se spouští ve tmě před spaním. No a logickým důsledkem jsou problémy se spánkem. A když nespíte, jste ve stresu a podobně. začarované kolečko.

Jak to řešit?

  • Těsně před spaním nepoužívejte počítač, ani tablet.
  • Před spaním se uchylte ke čtení knihy nebo k něčemu podobnému, takže usínání bude pro vás snazší.

9. Ztráta sluchu ze sluchátek

Občas můžete být požádáni o použití sluchátek, abyste se na něco lépe soustředili nebo možná proto, že hladina hluku na pozadí je příliš vysoká. Lidé ale často zesílí hlasitost velmi vysoko, i když ve skutečnosti by pro efektivní poslech zvuku nemuseli zvuk zesilovat.
Konzistentní poslech zvuku se sluchátky a používání příliš vysoké hlasitosti může vést k poškození sluchu.

Jak to řešit?

  • Udržujte hlasitost sluchátek na snesitelné úrovni, prostě rozumně, ne moc nahlas.
  • Doporučuje se poslouchat sluchátka při přibližně 80 decibelech; pokud si nejste vědomi toho, jaká je tato hladina zvuku, jsou na to různé aplikace. Zkuste je.

10. Zvýšené riziko krevních sraženin

Pokud často sedíte a nedovolíte své krvi, aby se mohla pohybovat po vašem těle a ve vašich končetinách, může to způsobit, že se bude shromažďovat a vytvářet hromadění krevních buněk, které se nakonec srazí (slepí), protože nebudou moci cirkulovat.

Krevní sraženiny mohou být život ohrožující, pokud se odtrhnou od místa, kde jsou uloženy, a putují do jiné oblasti, jako jsou vaše plíce.

Příliš dlouhé sezení v jedné poloze (zejména pokud máte zkřížené nohy), obvykle déle než 4 hodiny, může výrazně zvýšit vaše riziko těchto sraženin. Tak na to pozor.

Jak to řešit?

  • Při dlouhodobém používání počítače se vyhněte překřížení nohou.
  • Dělejte si mnoho přestávek a natáhněte si nohy, aby se krev rozproudila, aby se snížila pravděpodobnost, že se bude hromadit ve vašich končetinách.
  • Pokud musíte sedět delší dobu, nezapomeňte se protáhnout a pohybovat končetinami, i když sedíte, protože každá maličkost pomůže.

11. Problémy s pletí

Cože? Problémy s pokožkou kvůli používání počítače? Může to tak být, představte si. Menší počet lidí má kožní potíže spojené s dlouhodobějším používáním počítače. Takové stavy mohou zahrnovat svědění, vyrážky na krku, obličeji nebo rukou a suchou kůži. O tom, proč tomu tak může být, se diskutuje, i když potenciálně kožní potíže mohou být důsledkem elektrostatických výbojů (vytvořených v laserových tiskárnách a obrazovkách CRT) a/nebo suchého vzduchu a statické elektřiny, která se hromadí v kancelářích, které jsou plné počítačového vybavení. Vhodné větrání je samozřejmě vždy dobrý nápad a může problém zmírnit. Pomoci může také použití zvlhčovačů vzduchu a antistatických rohoží. Mnoho lidí si uvědomí, že používání počítače ovlivňuje jejich pleť třeba po návratu delší dovolené nebo při změně zaměstnání, kdy přijdou do jiného pracovního prostředí.

Jste překvapeni, kolik zdravotních problémů může práce na počítači přinést? Nakonec to může znít, jako by používání počítače bylo špatné. Ale většina z nás si opravdu nemůže dovolit se práci na počítači úplně vyhnout.

Stejně jako u čehokoli jiného není používání počítačů špatné, pokud jsou používány zodpovědně a podle pokynů. Využijte výše uvedené rady ve svůj prospěch a budete na cestě k výraznému snížení všech rizik pro vaše zdraví, která mohou doprovázet používání vašeho počítače.

Sponzorováno

A co vy? Sedíte u počítače správně? Hlavně si dělejte při práci na počítači přestávky a procházejte se. Napít se, na toaletu, ven se psem. Prostě se po půlhodině vždy zvedněte a jděte se projít. To je asi to nejdůležitější.

A dále si přečtěte na téma práce na počítači

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva