Sponzorováno

Poznáte příznaky rakoviny rtů? Jaké jsou její příčiny a jak se léčí? 4.78/5 (9)

Rakovina rtůRakovina – obávané onemocnění, které mezi první popsal už Hippokrates. V celé historii lidstva, počínaje u starověkých Egypťanů, kteří z rakoviny vinili bohy, přes Hippokrata, který věřil, že rakovina je způsobena nadbytkem černé žluči v těle, se lékaři snažili a stále snaží porozumět tomuto onemocnění a léčit jej.

Onemocnění, které slovník popisuje jako různorodou skupinu chorob, jejichž společným rysem je to, že se některá populace vlastních buněk organismu vymkne kontrole a začne relativně růst a co hůř, poškozovat i okolní orgány. Některé druhy nádorového bujení (například bradavice) jsou zcela neškodné, zatímco jiné agresivnější typy mají horší průběh a dokáží v krátké době přivodit smrt (například některé nádory krve = leukémie apod).

Existují různé druhy tohoto zákeřného onemocnění – rakovina prsu, rakovina děložního čípku, rakovina tlustého střeva, leukémie, rakovina prostaty… o těchto druzích už zcela jistě slyšel každý. Existují však i méně známé druhy a mezi takové patří i rakovina rtů. Pokud jste o tomto onemocnění ještě neslyšeli a nevíte, zda se může týkat i vás, pak se určitě začtěte do následujících řádků.

Rakovina rtů – o co jde?

Rakovina rtů je typ rakoviny ústní dutiny, ke které dochází, když se ve rtech vyvinou maligní buňky (maligní/zhoubný – tento termín se užívá ve spojení se závažným až život ohrožujícím onemocněním, nejčastěji však ve spojení maligní, tedy zhoubný nádor).

Rakovina neboli karcinom rtu dnes bohužel patří mezi nejčastější zhoubné nádory v oblasti hlavy a krku a jejich počet stále narůstá. Největší výskyt je v tzv. retní červeni, a v oblasti retních koutků. Kdo velmi často zachytí příznaky tohoto onemocnění je zubní lékař. Vzhledem k tomu, že jsou příznaky pozorovatelné zejména ve viditelné oblasti, jsou rakoviny rtů obvykle zachyceny brzy.

Příčina rakoviny rtů

Jako hlavní příčina se uvádí hlavně vystavování rtů intenzivnímu UV záření, proto bychom si rty měli chránit po celý rok. Naše rty jsou pokryty velmi jemnou kůží, která je vysoce náchylná ke spálení, a proto je ochrana velmi důležitá. Nejlepší ochranou je pak používání přípravku s vysokým UV filtrem.

Mezi běžné rizikové faktory pro rakovinu rtů patří dlouhodobé sluneční záření, silný příjem alkoholu a užívání tabáku.

Jaké jsou další příčiny vzniku tohoto onemocnění, aneb máte k němu předpoklady?

Tak jako v případě všech ostatních onemocnění, i v případě karcinomu rtu existují souvislosti mezi naším životním stylem a vznikem tohoto onemocnění. Mezi často uváděné příčiny patří zejména časté kouření cigaret, hojné užívání alkoholu, nadměrné opalování a vystavování citlivé pokožky rtů slunci. Doposud však nebyly odhaleny všechny příčiny vzniku nádorového bujení. Mohou však přispět také nevhodné stravovací návyky a obecně nezdravý životní styl, dlouhodobé přikusování rtu horními řezáky nebo také herpetická infekce (opar).

Rakovina rtu se z těchto důvodů více vyskytuje u zemědělců, pracovníků na stavbách a u jiných zaměstnání, která jsou vykonávána na přímém slunci. Samotný vznik tohoto druhu rakoviny je však zpravidla kombinací spolupůsobení několika činitelů zároveň. U nádorových onemocnění hrají velkou roli také vrozené předpoklady – pokud se v rodině vyskytuje nádorové onemocnění, je na místě zvýšená opatrnost.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky této rakoviny a její výskyt

Nejčastější příznaky rakoviny rtů mohou být zcela zjevné, ale lze je také snadno zaměnit za jiné onemocnění, jako je opar nebo suchá kůže. Z toho důvodu můžeme také tyto příčiny zprvu ignorovat.

Častěji, až v 95% případů se vyskytuje ve spodní části rtu, protože je více vystaven slunečnímu záření. Obvykle popsané příznaky pak zahrnují bolest, léze, puchýř, vřed nebo bulku (různě velké velikosti) v ústech, které časem nemizí. Méně často má podobu lehce vystouplého tuhého útvaru připomínajícího bradavici. Rakovina rtu se může projevovat v řádu týdnů až měsíců a také nemusí mít příznaky žádné. Pokud už objevíme na rtu nebo v ústech nějakou anomálii, kterou se ani při vhodné léčbě nedaří ji odstranit, je na místě například bioptické vyšetření, nebo rovnou operativní odstranění.

Není však třeba se nutně hned obávat, neznamená to, že pokud na rtu nebo v ústech objevíte bulku, že se jedná o rakovinu rtů. Pokud si však nejste jisti, doporučujeme nález konzultovat s vaším zubařem, který vás případně odešle k příslušenému specialistovi (ORL). Bude chtít mimo jiné vědět, jak dlouho tyto potíže máte, jestli se to nějak zhoršilo a jestli máte podezření, že to mohlo něco způsobit.

Zřejmě mám rakovinu rtu, co bude dál?

Důležité je mít na paměti, že při včasném zásahu bývá léčba úspěšná. Nádor se chirurgicky odstraní a většinou není potřeba další onkologická léčba. Samotná léčba je ovlivněna velikostí, rozsahem, umístěním nádoru a zdravotním stavem pacienta. Pokud má nádor podobu povrchovou a nezasahuje do hloubky rtu, stačí odstranit retní červeň a nahradit sliznicí z vnitřní strany rtu. Nádory, které však zasahují více do hloubky, je nutno vyříznout i s přilehlou retní tkání a případné velké defekty nahradit měkkými tkáněmi odjinud.

Metastázy jsou u tohoto druhu karcinomu spíš výjimkou, ale pokud se objeví, zasahují často podčelistní, mízní a případně i hluboké krční uzliny. Metastázy do mízních uzlin jsou v případě rakoviny rtu známkou vážné prognózy. Podle American Cancer Society, když je rakovina rtů zachycena dříve, než se rozšířila (metastázovala) do dalších oblastí těla, je míra pětiletého přežití stanovena na 92 %.

Návratnost rakoviny rtu nebývá častá – vyskytuje se maximálně u pětiny postižených, a to nejvíce během dvou let od léčby. Prognóza se zhoršuje u mladších pacientů, u karcinomů přesahujících velikost 2 cm, u rakoviny ústních koutků nebo na horním rtu a při zasažení okrskových mízních uzlin. Jak už však bylo uvedeno, právě proto, že se tento druh rakoviny často vyskytuje na dobře viditelném místě, bývá ve většině případů zachycena včas. Pokud si tedy příznaků nevšimne sám pacient, bývá upozorněn okolím. Léčba pak nebývá komplikovaná a má vysokou úspěšnost.

Standardní terapie rakoviny rtů obvykle zahrnuje kombinaci chirurgie a radiační terapie. Cílem operace je odstranění nádoru a také obnovení funkce a vzhledu rtů. Radiační terapie zahrnuje použití paprsků s vysokou energií k zabíjení nádorových buněk a prevenci návratu rakoviny.

Další možnosti léčby rakoviny rtů mohou zahrnovat:

  • kryoterapie
  • léky cílené terapie
  • chemoterapie

Sponzorováno

Máte nějakou zkušenost s rakovinou rtů? Doufáme, že nikoliv, ale pokud máte co k tématu napsat, budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o rtech přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva