Obsah článku
- Posttrombotický syndrom (PTS) je stav, který se vyvíjí jako komplikace hluboké žilní trombózy, což je krevní sraženina v hlubokých žilách, obvykle v nohou. Po rozpuštění trombu může posttrombotický syndrom způsobit různé příznaky, jako jsou otoky, bolesti, těžkost nebo únava nohou, změny ve struktuře kůže nebo vznik varixů (rozšířených žil).
- Posttrombotický syndrom se vyvíjí v důsledku poškození cévní stěny a ventilů v žilách, což vede k narušení toku krve zpět k srdci a k hromadění krve v nohou.
- Léčba posttrombotického syndromu se zaměřuje na zmírnění příznaků a zabránění dalšímu poškození žilního systému. To může znamenat třeba nošení kompresních punčoch, užívání léků ke zlepšení průtoku krve a změny životního stylu, jako je zvýšení fyzické aktivity a udržování zdravé váhy.
- V některých případech může být nutná chirurgická léčba, jako je například oprava chlopní nebo chirurgické odstranění poškozených žil.
Posttrombotický syndrom (PTS) je dlouhodobý stav, ke kterému dochází v důsledku hluboké žilní trombózy. Žíly na našich pažích a nohou mají uvnitř malé chlopně, které zajišťují správný tok krve zpět k srdci. Hluboká žilní trombóza je blokáda nebo sraženina, která brání žíle a může vést k poškození chlopní.
U více než jedné třetiny lidí s hlubokou žilní trombózou se pak rozvine posttrombotický syndrom, jehož příznaky zahrnují zarudnutí, otoky, vředy a chronickou bolest nohou. Posttrombotický syndrom může ovlivnit vaši mobilitu a jeho léčba je nákladná, takže je nejlepší přijmout preventivní opatření. Nejčastěji se hluboká žilní trombóza objevuje v nohách.
Posttrombotický syndrom – jaké jsou jeho příčiny?
Primární příčinou posttrombotického syndromu je, když se chlopně a stěny žil poškodí v důsledku hluboké žilní trombózy. Rychlá diagnostika a léčba hluboké žilní trombózy je nezbytná, aby k tomuto poškození nedošlo, protože jakmile jsou chlopně a stěny žíly poškozeny, nelze je opravit. Stav pak nejde zvrátit.
Žilní chlopně jsou nezbytné k zajištění toho, aby krev proudila směrem nahoru k srdci. Jsou však neuvěřitelně křehké a mohou se snadno poškodit. Když jsou chlopně poškozené, krev může proudit špatným směrem. Tomu se říká reflux. Způsobuje hromadění tlaku v žilách v dolní části našich nohou, což vede k otokům a nepohodlí.
Stěny žíly se mohou také poškodit a zjizvit po hluboké žilní trombóze. Když děláme určité fyzické aktivity, jako je chůze, zvyšuje se průtok krve našimi žilami. Zjizvené žíly se nerozšiřují jako normální žíly, takže když se zvýší průtok krve a nemohou se rozšířit, způsobuje to pulzující bolest a otoky v dolní části nohou.
Nakonec to může způsobit poškození kůže na noze. Kolem kotníků se vysuší, změní barvu a svědí. Později zhnědne, je tvrdá a na dotek „kožovitá“. Z drobné oděrky se pak může stát větší bolák, který se nehojí. Tomu se říká žilní vřed.
Sponzorováno
V hodně závažných případech může být žíla tak vážně poškozena, že se zcela ucpe. Žádná krev jím nemůže protékat vůbec. Toto je nejzávažnější typ posttrombotického syndromu.
Jaké jsou příznaky posttrombotického syndromu?
Nejběžnější příznaky posttrombotického syndromu jsou:
- bolest, otok a bolest v noze, která je obvykle horší po dlouhém stání nebo chůzi a obvykle se zmírňuje odpočinkem nebo zvednutím nohy
- tíha nohou
- svědění nohou
- brnění nohou
- křeče v nohách
- vředy nebo boláky na nohou
Pokud se u Vás objeví některý z těchto příznaků, zejména pokud víte, že jste nedávno prodělali hlubokou žilní trombózu, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Váš lékař může diagnostikovat posttrombotický syndrom na základě těchto příznaků. Neexistují žádné diagnostické testy na posttrombotický syndrom.
Léčba a léčba bolesti u posttrombotického syndromu
Možnosti léčby se liší v závislosti na tom, jak závažný je stav. Léčba obvykle zahrnuje elevaci (zvednutí) postižené končetiny, cvičení a kompresivní terapii neboli kompresní punčochy. Lékaři mohou také předepsat léky na ředění krve, aby se zabránilo dalším sraženinám v žilách, a léky proti bolesti.
Elevace a cvičení
Zvedněte postiženou končetinu, když odpočíváte nebo spíte. To napomáhá návratu krve do srdce pomocí gravitace. Užitečné mohou být i cviky, které zahrnují ohýbání kotníku a posilování lýtek. Lékař vám ukáže nejlepší cviky.
Kompresní punčochy
Ty se běžně používají při léčbě posttrombotického syndromu. Je důležité, aby dobře seděly a poskytovaly pacientovi správnou míru komprese. Jsou vyrobeny ze speciální elastické tkaniny a vyvíjejí tlak na kotník, což zlepšuje průtok krve a snižuje bolest a otok. Váš lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější typ punčochy a stupeň tlaku pro váš stav.
Možné komplikace
Komplikace posttrombotického syndromu se často rozvinou, když stav není okamžitě léčen a účinně kontrolován. Když se vyvinou bércové vředy, je neuvěřitelně obtížné je léčit (špatně se hojí) a mohou se infikovat. To ohrožuje vaši pohyblivost a ve vzácných případech může vést k sepsi.
Výhled pro pacienty
Posttrombotický syndrom je dlouhodobý stav, který je obtížné léčit a zvládat. Obvykle způsobuje nepohodlí a může vést k větším komplikacím. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný lék na tento stav, je nejlepší přijmout opatření, aby se zabránilo jeho výskytu.
Klíčem k tomu je rychlá diagnostika a léčba hluboké žilní trombózy. Čím rychleji se sraženina rozpustí, tím menší poškození způsobí chlopním a stěnám žil. Kompresní punčochy lze nosit preventivně ve vysoce rizikových situacích hluboké žilní trombózy, jako je pobyt v nemocnici nebo na dlouhých letech.
Sponzorováno
Máte s posttrombotickým syndromem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: solar22 / depositphotos.com
- Incidence and interventions for post-thrombotic syndrome Autoři: Jeffrey J. Farrell, Christopher Sutter
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žilní systém
Přečtěte si také naše další články