Sponzorováno

Posttraumatická artritida – následek poranění kloubu – příznaky, příčiny a léčba 4.25/5 (8)

  • Posttraumatická artritida je typ artritidy, která vzniká jako následek poranění kloubu.
  • Tato artritida se může rozvinout měsíce až roky po úrazu, při kterém došlo k poškození kloubní chrupavky, vazů, šlach nebo kosti. Běžné příčiny jsou zlomeniny, vykloubení, natržení vazů nebo poškození chrupavky.
  • Příznaky posttraumatické artritidy jsou hlavně bolest kloubu, která se může zhoršovat při pohybu a zatížení a dále otok v oblasti kloubu, který může být přítomen neustále nebo se objevit po aktivitě.
  • Udržování zdravé váhy, rehabilitace po úrazech a posílení svalů kolem kloubů mohou snížit riziko rozvoje posttraumatické artritidy.

Posttraumatická artritida je typ artritidy, který vzniká jako následek zranění nebo traumatu kloubu. Tento typ artritidy se může objevit měsíce, nebo dokonce roky po úrazu.

Posttraumatická artritida je typ artritidy, který vzniká jako následek zranění nebo traumatu kloubu. Tento typ artritidy se může objevit měsíce, nebo dokonce roky po úrazu.

Co je to posttraumatická artritida?

Posttraumatická artritida je zánět ve vašich kloubech, který se tvoří poté, co jste utrpěli nějaké trauma. Rozvíjí se rychle po zranění místo toho, aby se kloub roky opotřebovával, jako je to u jiných forem artritidy.

Je to obvykle dočasný problém a mnoho lidí se z něj uzdraví během několika měsíců. Někdy posttraumatická artritida trvá déle a stává se chronickým (dlouhodobým) stavem. Je to spíše extrémně vzácné, ale někteří pacienti mohou potřebovat operaci, pokud jsou jejich příznaky závažné a omezují kvalitu jejich života. Většina pacientů může zvládnout svou posttraumatickou artritidu změnou životního stylu a vhodným cvičením.

Jaký je rozdíl mezi posttraumatickou artritidou a osteoartrózou?

Osteoartróza je způsobena tím, že se chrupavka kolem vašich kloubů časem opotřebovává, obvykle to trvá mnoho let. Je to mimochodem nejčastější příčina artritidy.

Posttraumatická artritida je typ osteoartrózy, která je způsobena zraněním, jako je zlomenina kosti nebo dislokace. Poškození způsobené zraněním tak rychle vytváří artritidu v postiženém kloubu. Netrvá to roky.

Posttraumatickou artritidou může být postižen kdokoli, protože je způsobena traumaty a zraněními. Na rozdíl od většiny forem artritidy je posttraumatická artritida častější u mladších lidí – včetně dětí a dospívajících – než u starších lidí.

Posttraumatická artritida postihuje každý rok více než 5 milionů lidí. Je to asi 10 % všech případů osteoartrózy.

Jak posttraumatická artritida ovlivňuje tělo?

Posttraumatická artritida způsobuje ztuhlost a bolest postižených kloubů. V závislosti na tom, který z vašich kloubů je zasažen, může být pro vás těžké chodit, běhat, sportovat nebo se pohybovat, jak jste byli dříve zvyklí. Mezi nejčastější klouby postižené posttraumatickou artritidou patří kotníky, kolena, kyčle a lokty.

Jaké jsou příznaky posttraumatické artritidy?

Mezi příznaky posttraumatické artritidy patří:

  • Bolest v oblasti kloubu. Bolest se může zhoršovat při pohybu a zatížení.
  • Otok kloubu. Otok může být přítomen neustále nebo se objevit po aktivitě.
  • Ztuhlost kloubu – kloub ztrácí pružnost a je obtížnější jej plně ohnout nebo natáhnout.
  • Citlivost na dotek
  • Křupání nebo pocit tření: při pohybu kloubu kvůli poškozené chrupavce.

Příčiny – co způsobuje posttraumatickou artritidu?

Jakékoli zranění vašich kloubů může způsobit posttraumatickou artritidu. Zranění, která často způsobují posttraumatickou artritidu, jsou:

Cokoli, co poškozuje vaše kosti, může opotřebovat chrupavku v kloubech rychleji než obvykle. To platí zejména v případě, že si znovu poraníte stejný kloub.

Když dojde k poranění kloubu, může se poškodit chrupavka nebo kost, což způsobí změny ve struktuře a stabilitě kloubu. V důsledku toho může kloub začít vykazovat známky artritidy, jako je opotřebení chrupavky, zánět a bolest. Častým rizikem je zranění nosných kloubů, jako je koleno nebo kotník, což může vést k omezení pohyblivosti a bolestem.

Jak se diagnostikuje posttraumatická artritida?

Lékař diagnostikuje posttraumatickou artritidu pomocí fyzického vyšetření a pomocí zobrazovacích testů. Lékař vyšetří váš kloub, zeptá se vás na příznaky a podívá se na kloub a jeho rozsah pohybu (jak daleko můžete kloubem hýbat) + to porovná s tím, co bylo před zraněním – pokud je to možné.

Sponzorováno

Po fyzickém vyšetření možná budete potřebovat jeden ze zobrazovacích testů:

  • Rentgen: Rentgen potvrdí, jak moc poškozené jsou kosti ve vašem kloubu.
  • Magnetická rezonance: Lékař může použít MRI k získání úplného obrazu poškození vašeho kloubu a i oblasti kolem něj. MRI lékaři tedy ukáže vaše kosti a tkáň kolem nich.
  • CT vyšetření: Pokud potřebujete operaci, lékař (chirurg) musí přesně vědět, jak je váš kloub poškozený. CT vyšetření lékaři poskytne detailnější obraz vašich kostí a okolní tkáně než ukáže třeba rentgen.

Léčba – jak se léčí posttraumatická artritida?

Léčba posttraumatické artritidy může být:

  • Hubnutí (pokud je to potřeba) je jistě vhodným krokem. Nadváha může vaše klouby nadměrně zatížit.
  • Cvičení s nízkým dopadem: Činnosti, jako je plavání nebo jízda na kole, vám mohou pomoci hýbat kloubem a snížit bolest, aniž byste na klouby zatěžovali plnou váhu.
  • Fyzikální terapie: Lékař vytvoří vhodná a vám přizpůsobená cvičení a pohyby pro zvýšení vaší síly a flexibility kolem postiženého kloubu.
  • Nošení ortézy: Ortéza kolem vašeho kloubu může pomoci snížit napětí na kloubu a udržet jej na místě. Ortézy či hole mohou pomoci snižovat zátěž na kloub.

Chirurgické řešení posttraumatické artritidy

Pokud jsou konzervativní metody neúčinné, může být nutná operace, jako je artroskopie, osteotomie nebo náhrada kloubu (artroplastika).

Chirurgické řešení posttraumatické artritidy je spíše vzácné a je obvykle možností pouze tehdy, když je vaše artritida tak závažná, že podstatně omezuje kvalitu pacientova života. Pokud jiné léčby nefungují nebo po několika měsících pacient stále pociťuje intenzivní bolest, může pak lékař doporučit operaci. Chirurgické řešení posttraumatické artritidy znamená:

  • Debridement: Debridement je způsob, jakým chirurgové označují čištění něčeho ve vašem těle. To zde znamená odstranění poškozené tkáně nebo přetvoření kosti, aby lékař takto napravil artritidu. Debridement se provádí obvykle v nemocnici nebo ambulantně pod dohledem lékaře nebo specialisty na hojení ran.
  • Kloubní fúze (artrodéza): Chirurg vloží do kloubu dlahu a šrouby, aby udržely kosti vašeho kloubu pohromadě. Budete mít stabilnější kloub bez bolesti, ale budete mít omezenou flexibilitu a pohyb.
  • Náhrada kloubu (artroplastika): Při ní chirurg nahradí poškozený kloub umělým kloubem (z kovu, keramiky nebo plastu).

Prevence a doporučení

Udržování zdravé váhy, odborné rehabilitace po úrazech a posílení svalů kolem kloubů mohou snížit riziko rozvoje posttraumatické artritidy. Důležité je po zranění kloubu správně rehabilitovat a pravidelně posilovat svaly okolo kloubu. Vyhnout se opakovaným zraněním a přetěžování kloubů může pomoci snížit riziko rozvoje tohoto typu artritidy.

Výhled – co očekávat, pokud máte posttraumatickou artritidu?

Sponzorováno

Měli byste očekávat, že budete cítit určité nepohodlí, ale léčba by měla snížit vaši bolest, ztuhlost a další příznaky. Jak dlouho potrvá, než se budete cítit lépe, to hodně závisí na původním traumatu, které způsobilo vaši artritidu. Vážnější zranění mají delší dobu zotavení a je pravděpodobnější, že se vyskytnou komplikace. Promluvte si se svým lékařem o vašem konkrétním zranění a posttraumatické artritidě. Dá vám přesnější odhady na základě vašeho zranění, věku, vaší kondici a dalších proměnných.

A dále si přečtěte o artritidě

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva