Sponzorováno

Postboreliový syndrom (či chronická lymeská borelióza) – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (6)

  • Postboreliový syndrom je stav, který se vyskytuje u některých pacientů, kteří byli léčeni s lymskou boreliózou antibiotiky, ale i po ukončení léčby nadále pociťují dlouhodobé symptomy.
  • Tyto příznaky mohou přetrvávat měsíce nebo dokonce i roky po léčbě boreliózy, i když infekce byla úspěšně eradikována.
  • Přesná příčina postboreliového syndromu není zcela jasná, ale existují různé teorie.
  • Léčba postboreliového syndromu se zaměřuje na zmírnění symptomů, jako jsou léky proti bolesti, fyzioterapie a další podpůrné terapie, protože neexistuje specifická léčba, která by tento syndrom vyléčila.

Co je chronická lymská borelióza (neboli postboreliový syndrom)?

Chronická lymská borelióza nastává, když osoba, která je léčena antibiotiky z lymeské boreliózy, nadále pociťuje příznaky. Tento stav se také označuje jako postboreliový syndrom.

Podle studií má přibližně 10 až 20 procent lidí, kteří jsou léčeni doporučenými antibiotiky, symptomy onemocnění, které přetrvávají i po dokončení léčby. Tyto příznaky mohou být hlavně únava, bolesti kloubů nebo svalů a kognitivní dysfunkce. Mohou trvat až šest měsíců nebo déle, dokonce i roky. Tyto příznaky mohou narušovat běžné aktivity člověka a v důsledku toho mohou způsobit emoční úzkost. U většiny lidí se však příznaky zlepší po šesti měsících až 1 roce.

Není známo, proč se u některých lidí rozvine syndrom lymské boreliózy po léčbě a u jiných ne. Není také jasné, co přesně způsobuje tyto chronické příznaky. Podle odborníků by lékaři měli případy řešit individuálně. K vedení léčby by měly být použity specifické příznaky a anamnéza osoby, stejně jako nejnovější výzkum.

Příčiny postboreliového syndromu

Lymeská borelióza je bakteriální infekce, která je způsobena bakterií Borrelia burgdorferi. Můžete se nakazit, pokud vás kousne klíště, které přenáší tyto bakterie. Typicky tuto chorobu šíří Klíště obecné. Tato klíšťata přijmou bakterie, když kousnou nemocné myši nebo ptáky. Lymeská borelióza se také nazývá borelióza nebo, pokud jsou příznaky neurologické, Bannwarthův syndrom.

Většina lidí s lymskou boreliózou je úspěšně léčena antibiotiky. Lidé s lymskou boreliózou mají obvykle rychlé a úplné uzdravení.

Stále není úplně jasné, proč se někteří lidé po léčbě zcela nezotaví. Někteří odborníci se domnívají, že symptomy jsou způsobeny přetrvávajícími bakteriemi, které antibiotika nezničila, i když neexistují žádné důkazy, které by tento závěr podporovaly. Jiní věří, že nemoc poškozuje váš imunitní systém a tkáně. Váš poškozený imunitní systém pokračuje v reakci na infekci i poté, co jsou bakterie zničeny, což způsobuje tak příznaky.

Rizikové faktory pro postboreliový syndrom

Jste vystaveni většímu riziku postboreliovému syndromu, pokud jste infikováni kousnutím nemocného klíštěte. Pokud infekce postoupí do chronického stadia, vaše příznaky mohou pokračovat týdny, měsíce nebo dokonce roky po počátečním kousnutí klíštěte.

Můžete být také vystaveni vyššímu riziku těchto dlouhodobých příznaků, pokud nejste léčeni doporučenými antibiotiky. Ohroženi jsou však i lidé, kteří podstoupí antibiotickou terapii. Protože příčina postboreliového syndromu není známa, neexistuje způsob, jak určit, zda postoupí do chronického stadia.

Lymská borelióza & příznaky - ilustrace

Lymská borelióza & příznaky – ilustrace

 

Příznaky postboreliového syndromu

Příznaky postboreliového syndromu po léčbě se obvykle podobají těm, které se vyskytují u nemoci v dřívějších stádiích. Lidé s přetrvávajícími příznaky často zažívají přetrvávající epizody těchto příznaků:

Sponzorováno

  • únava
  • neklidný spánek
  • bolest
  • bolavé klouby nebo svaly
  • bolest nebo otok kolen, ramen, loktů a dalších velkých kloubů
  • horší krátkodobá paměť nebo schopnost koncentrace
  • problémy s řečí

Komplikace postboreliového syndromu

Život s přetrvávajícími příznaky lymské boreliózy po léčbě může negativně ovlivnit vaši mobilitu a kognitivní schopnosti. Může také způsobit extrémní změny životního stylu a emoční stres.

Někteří lidé, kteří pociťují dlouhodobé vysilující příznaky, mohou být ochotni vyzkoušet neověřené alternativní terapie. Před zahájením jakýchkoli nových léků nebo terapií se poraďte se svým lékařem. Ačkoli mohou tvrdit, že nabízejí lék, tyto potenciálně toxické prostředky mohou vést k dalším zdravotním problémům.

U lymské boreliózy se v místě kouknutí může udělat typická kruhová vyrážka. Jde o velmi specifickou červenou skvrnu v místě kousnutí, která má kolem sebe jeden světlý kruh následovaný větším červeným kruhem, podobá se terči.

U lymské boreliózy se v místě kouknutí může udělat typická kruhová vyrážka. Jde o velmi specifickou červenou skvrnu v místě kousnutí, která má kolem sebe jeden světlý kruh následovaný větším červeným kruhem, podobá se terči.

 

Diagnostika

Lékař diagnostikuje lymskou boreliózu pomocí krevního testu, který zkontroluje hladinu protilátek proti bakteriím způsobujícím onemocnění. Test ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) je nejběžnějším testem pro lymskou boreliózu. K potvrzení výsledků ELISA lze použít test Western blot, další test na protilátky. Tyto testy mohou být provedeny současně.

I když tyto testy mohou potvrdit infekci, nemohou určit, co způsobuje vaše pokračující příznaky.

V závislosti na vašich příznacích může lékař doporučit testování konkrétních postižených oblastí, aby určil úroveň poškození nebo části těla, které byly postiženy. Tyto testy pak mohou být:

  • elektrokardiogram (EKG) nebo echokardiogram k vyšetření srdeční funkce
  • lumbální punkce k vyšetření mozkomíšního moku
  • MRI mozku k pozorování neurologických problémů

Léčba postboreliového syndromu

Když je nemoc diagnostikována v časném stadiu, standardní léčbou lymské boreliózy je dvou až třítýdenní léčba perorálními antibiotiky. Nejčastěji předepisovanými léky jsou doxycyklin, amoxicilin a cefuroxim-axetil. V závislosti na vašem stavu a příznacích mohou být nezbytná další antibiotika nebo intravenózní (IV) léčba.

Jak již bylo řečeno, přesná příčina postboreliového syndromu není známa, takže existuje určitá debata o vhodné léčbě. Někteří odborníci obhajují pokračující antibiotickou léčbu. Existují však důkazy, že taková dlouhodobá léčba antibiotiky nezlepší vaše šance na uzdravení. Podle některých zdrojů může dlouhodobé užívání těchto léků také způsobit komplikace.

Léčba postboreliového syndromu je tak velmi často zaměřena na snížení bolesti a nepohodlí. K léčbě bolesti kloubů lze použít léky proti bolesti na předpis nebo volně prodejné léky na bolest. Nesteroidní protizánětlivé léky a intraartikulární steroidy lze použít k léčbě problémů, jako jsou otoky kloubů.

Život se syndromem

Sponzorováno

Většina lidí s postboreliovým syndromem se časem zotaví z přetrvávajících příznaků. Může však trvat měsíce a někdy i roky, než se budete cítit úplně dobře. Obecně je to do 1 roku. U malého počtu lidí i přes léčbu nadále objevují příznaky, včetně únavy a bolesti svalů. Není jasné, proč se někteří lidé úplně nezotaví.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: blueringmedia / depositphotos.com
  • Post-Lyme disease syndrome Autorka: Joanna Ścieszka
  • Zdroj obrázku ve článku: vladvitek / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva